USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek

22-03-2021
Google News

Mardin’in Savur İlçesine bağlı İçören köyü.

Orman köyü statüsünde..

Benim de doğup büyüdüğüm, hatırlarımın olduğu bir köy.

Yeni adıyla İçören Mahallesi..

Maden arama  şirketleri ya da kişileri köye dadanmış.

2013’te ARMAR Maden, köyün girişinde, Hristiyan kaya mezarlarının olduğu 1.derecede sit bir plato üzerinde taş ocağı açıyor.

Maden arama ruhsatı var, ama işletme  izin ruhsatı yok.

Çok da önemli değil zaten.

Bir cemiyete, bir cemaate mensup olunca, ya da siyasi gücü arkasına alınca, kim tutabilir ki onu.

Yasak dediğin garibana.

       Dönemin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, koordinat oyunu ile platonun sit alanı olmadığı yönünde rapor verir.

    Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu platonun 1. Derece (sit Resmî gazetede ilan edilmiş) sit  olduğunu rapor eder ve çalışmanın hemen durdurulması ve gereken yasal işlemlerin başlatılmasını ister. Orman İşletme  izinsiz çalışmayı tespit eder konuyu yargıya taşır.  Ama o kadarla kalır ve bugüne kadar çalışırlar

Mahkemelik olur, mahkeme durdurma ya da ocağı  kapatma kararı  verse ne yazar. Olan olmuştur.

ARMAR Maden şikayet konusu oluncaya kadar tüm kamu kurumlarına, Mardin ve bölgede yapılan tüm TOKİ işlerine oluşmamış denetimsiz izinsiz  kireç taşlarını vermiş  olur. Kataloğunda referans listesinde  de övünerek ilan eder.  İş işten geçer, 1.derece sit Hristiyan kaya mezarları, doğa, mera, orman yok olmuştur.

Bu sefer ARMAR sahibinin  ortağı   Deneyimli ve ihtisaslı olarak aynı plato üzerinde taş ocağı işletme izni alır.

İş ticarete dökülür, taş kesip satmaya gerek kalmaz, taşı çıkarmak için firmalara, makinanızı getirin taşınızı kesin ücretini verin döneminin başladığı dillendirilmeye başlar.

Rödevans anlaşması olmadan işçi çalıştırıldığı iddiaları yayılır.

Bunları tespit etmek çok mu zor elbette değil?

Kaç kişi çalıştırılmış, makine parkı gücü  ve SSK bildirimleri incelenirse, Devlet'e ne kadar vergi ödediklerine bakılırsa her şey ortaya çıkar.

Ama kimse irdelemiyor, kimse dokunmuyor!

Ancak; Koca bir plato, Hristiyan Kaya mezarlığı, orman ve doğa dönüşü olmayacak şekilde tahrip edilmiştir ve geri kalan kısımda da tahribata devam ediliyor.

Bunun yanında kamu binalarında olgunlaşmamış, kararan ve dökülen taş kullanılmış. Yani iki yönlü zarar ve suskunluk  

İçören köylüleri Devletine, Bayrağına, Vatanına bağlı insanlar.

Kanunlara karşı boyunları kıldan ince..

Jandarmaya, devlet görevlilerine saygıları sonsuz.

Oturun dense oturur, kalkın denilse kalkar.

 Köylüler Mahkemenin kararın bekliyor.

İçören köyü orman köyüdür. Arazileri azdır. En zengin adamın 40 dönüm arazisi, 3-5 dönüm üzüm bağı vardır.

Taş ocağı işletmecileri köyü mesken edindi.

3.sü doğusunda açılır..

Ardından 4.cüsü  köyün güneyinde Azim Maden, Maden arama izni alır.

İzin aldığı alan üzüm bağları ve köyün mera alanı. Bağların etrafında çok sayıda badem ağacı.

Plato üzerinde meşe ağaçları.

Ve ÇED raporu uygun olarak veriliyor.

Bu ÇED raporunun altında imzası olanların sorgulanması lazım

Köyün merasına, köylünün geçim kaynağı olan bağların yamaçlarına, köyün neredeyse yerleşim alanı olan alana nasıl ÇED raporunu olumlu verirsiniz.

İzni veren kurumlar ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü lütfen şapkanızı önünüze koyun ve vicdanınızın sesini dinleyin

 Birkaç kişi zengin olması için, Tarihi, Sit alanlarını, platoları, meraları, doğayı ve çevreyi yok etmek hangi vicdana, hangi mantığa, hangi akla sığar?

Orman Bakanlığı, Maden arama iznini ormanlık alanda telafi sözleşmesi ile onaylıyormuş

Hadi gelin İçören Köyünde tahrip edilen platoyu, katledilen tarihi, kesilen binlerce ağacı telafi edin

Onca doğa harikasından, orman içinde kırık taş atıkları ve dev bir çukur kaldı.

Nasıl telafi edilecek?

Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri nedesiniz?

Mardin Valisi Sayın Mahmut Demirtaş, vicdanı bütün, dürüst bir devlet adamı.

Birçok yolsuzluğun üzerine cesaretle gittiğine tanık olduk.

Bu olayın da üzerine gideceğine inanıyorum

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..