YAŞAM

Afyon Sandıklı’dan Mardin’e Gönül köprüsü

Afyon’un Sandıklı İlçesi Gönüllü Hanımlar Dermeği “Sandıklıdan Türkiye’ye Açılan Kültürel Miras Kapısı” projesi kapsamında, yörenin geleneklerini şiveli olarak sahnelikleri tiyatro oyunu ile Mardin’de gönüllere dokundu

Afyon Sandıklı’dan Mardin’e Gönül köprüsü
17-05-2024 07:29
17-05-2024 08:19
MARDİN

Sandıklı Gönüllü Hanımlar Derneği yönetim kurulu adına açıklamalarda bulunun Fulya Bolcal, oyunlarımızı dedelerinden, ninelerinden dinleyip  kaleme aldıklarını, Kültürel mirasa sahip çıkmakla kalmayıp, geçmişten geleceğe uzattıkları bu köprü ile gençlere birer umut ışığı; yaşlılara da hoş bir sada  bırakmak istediklerini söyledi.

.   Mardin’de Atatürk Kültür Merkezinde sahnelenen ve ilgi ile izlenen oyun için Bolcal “Tiyatro oyunlarımızın konu içeriklerinde, Kayın valide-gelin ilişkisi, Afyon gastronomisi ve davet kültürü, Şifalı suların tanıtımı, düğün gelenekleri, Son olarak da farkındalık yaratmak için kadına şiddet konuları işlenmektedir. Şimdi ise,  yeni projemizle karşınızdayız. Yine İçişleri Bakanlığının desteklediği “Sandıklıdan Türkiyeye Açılan Kültürel Miras Kapısı” isimli projemiz gereği, 16 kişilik tiyatro ekibimizle 5 skeçten oluşan ve 1,5 saat süren “GEÇMİŞE YOLCULUK” isimli oyunumuzu, Mardin, Malatya, Isparta, İzmir ve İstanbul illerimizde sahneleyeceğiz. Kültürümüzü, kadın sesi ve kadınların bakış açısıyla çok daha geniş ve değişik kitlelere ulaşabileceğimiz yeni bir sürece giriyoruz. Süreçte ve sonuçta, başta kadınlar olmak üzere, pek çok insanın hayatına anlamlı dokunuşlar yapacağımıza dair hiç şüphemiz yok. İlk günkü heyecanla yola çıkmaya hazırız.” Dedi.

 Bolcal  “proje deste veren İçişleri Bakanlığına, Afyonkarahisar Valiliğine

Sandıklı Kaymakamlığına, Sandıklı Belediyesine, seyirci ve oyunculara

siz muhteşem seyircilerimize. dernek üyelerimize Seyhun Sertan eğitmenimize, tiyatro ve proje ekibimizde görev alan üyelerimizin fedakar eş ve ailelerine ve tüm destekçilerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.” Şeklinde sözlerini sürdürdü.

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR