YAŞAM

Belgeselin Ustası İrken, İş başında!

Belgesel deyince akla gelen isim Cemalettin İrken, ara verdiği belgesel çekimlerine yeniden başladı. İrken “Nazlı Hanım'ın Telaşları” ve “İzmir, İzmir” ile hafızalara kazınacak belgeselleri izleyicisiyle buluşturacak …

Belgeselin Ustası İrken, İş başında!
23-06-2024 08:08
23-06-2024 20:13
MARDİN

         

TRT’de uzun yıllar çektiği ve çok sayıda ödül alan belgesellerle dikkat çeken yönetmen Cemalettin İrken, yeni belgesellerin çekimlerine başladı.

 “Nazlı Hanım’ın Telaşları” adlı belgeselin çekimleri Karabük ili Ovacık ilçesi Abdullar köyünde yaşayan Nazlı  ve  İrfan Koca çiftinin yaşamından kesitleri, köydeki gelenek ve görenekleri ekranlara taşıyacak.

         Belgesel çekimleri için İzmir’den gelen yönetmen Cemalettin İrken, şunları söyledi: “Koca ailesi, kış aylarında Safranbolu’da oturuyor, ara sıra köye gidip arıları ve evi kontrol ediyor. Çiçeklerin tomurcuklanmalarıyla heyecan, telaş ve göç başlıyor’’ Koca ailesinin aktarımıyla, “Küçük köyümüzde üç - beş komşu, arılarımız, tavuklarımız, meyve ağaçlarımız, can kuşumuz Atacan, bizim yaşam kaynağımız, heyecanımız, telaşımız. Tatlı telaşımız”. Gürültü ve karmaşadan uzak köyümüzde umutlu, mutlu ve meşakkatli bir dönemi yaşıyoruz. Uzaktaki evlatlarımız, torunlarımız Kaan Ata, Deniz Efe, kardeş ve akrabalar ile telefonda görüntülü görüşmelerimizle özlem gideriyoruz.’’      

       ‘Nazlı Hanım’ın Telaşları’ belgeselinin çekimleri, aralıklarla, Kasım ayına kadar sürecek. Ocak 2025’te seyirciyle buluşması planlanıyor”. Yönetmen Cemalettin İrken ‘İZMİR…İZMİR’ belgeselinin çekimlerine de devam ediyor.

         Ülkemizde yaşanan güzellikleri bize aktaran, yüzümüzde gülümseme bırakacak bu belgeselleri, dört gözle bekliyoruz.

 

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR