TURİZM

Beton Binaları Yıkmaya Devam

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş “Mardin’in tarihi dokusunu, beton yapılardan tamamen temizleyinceye kadar, yıkımlara devam edeceğiz”

Beton Binaları Yıkmaya Devam
19-04-2022 12:16
19-04-2022 12:31

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, şimdiye kadar tarihi doku içinde bulunan 200 kaçak ve beton yapıyı    yıktıklarını söyledi. 

         Cumhuriyet Çarşısında bulunan bir beton bir binanın yıkımının tamamlanmak üzere olduğunu, bir başka binanın yıkımına başlandığını belirten Vali Demirtaş “Latifiye camiinin önünü kapatan binayı yıktık. Cami minaresi caddeden görünmeye başladı. Bir taraftan kaçak beton yapıları yıkarken bir taraftan  Mardin Sulieti ortaya çıkarıyoruz. İşlerimiz yolunda gidiyor   bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bu güne kadar 90 binanın yıkımını gerçekleştirdik. Kurul tarafından  yıkımına karar alınan 240 binayı yıkmayı hedefliyoruz. 240 binanın yıkılmasıyla iş bitmiyor. Yıkılması gereken bin’in üzerinde bina bulunduğunu düşünüyoruz. İkili görüşmelerle istimlak ve kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor. Sit alanı içinde bir tane beton bina bakmak istemiyoruz. Mardin geçmişinde geleceğini arayan bir şehir. Sit alanındaki yapılaşma özüne döndüğü zaman turizme büyük katkılar sağlayacak ve turizmcilerin dikkatini daha fazla çekecek”     dedi.

 

 binaların yıkımı bitmiş olmayacak. Yaklaşık bin dolayında binanın daha yıkılmasını

ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR