YAŞAM

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Kiraz Festivali İçin Yeşilli İlçesine Davet Ettiler

Yeşilli İlçe Kaymakamı Emre Öztürk ve Belediye Bakanı Hayrettin Demir ile birlikte bu yıl Yeşilli İlçesinde düzenlenecek 16.cı Yeşilli uluslar arası Kültür sanat ve Kiraz Festivali için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti.  İlçe Kaymakamı Öztürk ve Belediye Başkanı Demir, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Yeşilli ilçesinde düzenlenecek olan kiraz festivali için Mardin’e davet ettiler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Kiraz Festivali İçin Yeşilli İlçesine Davet Ettiler
17-05-2022 14:15
17-05-2022 14:23

Yeşilli İlçe Kaymakamı Emre Öztürk, Yeşilli İlçemizde düzenleyeceğimiz kiraz festivali ilçemizin uluslar arası alanda tanıtımını hedeflediklerini belirterek, festivalimizin onur konuğu olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ı ülkemizde Yeşilli ilçemize davet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

 

Yeşilli kirazını dünyaya tanıtıyoruz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir,  İlçe Kaymakamımız Sayın Emre Öztürk ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı, 11/12 Haziran 2022 tarihinde düzenleyeceğimiz 16. Yeşilli Uluslar Arası Kültür Sanat Ve Kiraz Festivalimize teşrifleri için kendisini davet ettiklerini söyledi.

 Kabulleri ve samimi misafir perverlikleri için Sayın Tatar’a bir kez daha teşekkür ettiklerini ifade eden başkan Demir,”  Cumhurbaşkanımız Sayın Tatar 11/12 Haziranda festivalimizde inşallah bizlerle beraber olacaklar. Buradan Mardin halkının selamlarını ve sevgilerini tüm Kıbrıs halkına iletiyorum. ”dedi

Birlik ve beraberlik içindeyiz

Bu sene 16. kez gerçekleştireceğimiz Kiraz Festivalimize özellikle Güneydoğu'yu, Mardin'i ve Yeşilli'yi tanımayanları festivale davet ettiklerini kaydeden Başkan Demir, açıklamalarına şöyle devam etti.”  Burada sevgi, kardeşlik, birlik, beraberlik, huzur ve sevecenlik vardır. Yeşilli ilçesi vatanını milletini bayrağını seven bir halktır. Bunu her platformda gösteriyoruz. 11-12 Haziran’da düzenleyeceğimiz Yeşilli Uluslar Arası Kültür Sanat Ve Kiraz Festivalimize bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz. " ifadelerini kullandı.


Yeşilli kirazı şifa kaynağıdır

Yeşilli de yetiştirilen kirazla ilgili bilgi veren Demir, "Kirazımızın bölge ikliminde ve toprağından kaynaklanan farklı bir özelliği vardır. Kirazımız tamamen organiktir. Kimyasal gübre ile yetiştirilmeyen, susuz tarlada yetişme özelliğinden dolayı susuz kiraz olarak geçmekte. Sağlık açısından, tıbbi yönden yapılan araştırmalar sonucunda kirazımızın özellikle kardiyoloji uzmanlarımızın tavsiye ettiği bir Napolyon kirazdır. Verimi ile lezzeti ile ve şeker hastasına fazla vermediği zararla kanı sulandırması ile sağlık yönünden de şifa yönünden de faydalı bir kiraz olma özelliğine sahip. Bizim ürünümüzün özelliğinden bir tanesi susuz yetişmiş, iyi güneş almış olması ve iyi bir toprakta da yetişmiş olmasıdır" diye konuştu.

ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR