EKONOMİ

Derik İlçesinde zeytin hasadı başladı.

Mardin’in Derik İlçesi’nde yetişen yöreye has zeytin için hasat dönemi başladı. İş insanı Emine Tuncer tarafından markalaştırılan Derik Zeytinyağı için soğuk sıkım yapıldı.

        Derik İlçesinde  zeytin hasadı başladı.
30-10-2022 20:49
30-10-2022 20:52
MARDİN

Mardin’in Derik İlçesi’nde yetişen yöreye has zeytin için hasat dönemi başladı. İş Kadını Emine Tuncer tarafından markalaştırılan Derik Zeytinyağı için soğuk sıkım yapıldı.

ULUSLARARASI YARIŞMALARA GÖNDERİLECEK

Derik Kaymakamı Evren Çakır’ın zeytin bahçelerinde çiftçilere yaptığı ziyaretle hasat dönemi başladı. Derik Engeliler Derneği ve Zeytuni Emine Tuncer Firmasının ortak girişimiyle çok farklı bir sistemle toplanıp sıkılan zeytinler, soğuk sıkım yapılarak zeytinyağına dönüştürüldükten sonra uluslararası yarışmalara gönderilecek.

SABAH 3’TE ZEYTİN TOPLAYIP SIKIM YAPIYORLAR

Daha önceki yıllarda Kaymakamlık himayesinde yurt dışında kalite ve lezzet yarışmalarına gönderilen Derik Zeytinyağı, İngiltere ve Japonya’dan iki kez altın madalya aldı. Derik Zeytinyağı, sırrı saklı tutulan yeni yöntemle üretilerek bu sene de uluslararası kalite yarışmalarına gönderilmek üzere hazırlanıyor.

SINIRLI SAYIDA ÜRETİLECEK

Sınırlı miktarda üretilen Derik Zeytinyağı, uluslararası kalite yarışmalarına gönderilirken, piyasada da satışa sunulacak. Derik Engelliler Derneği Başkanı Kasım Salim ve Üyeleri, gün ışımadan tek tek elle topladıkları zeytinleri hasır sepetlere koyduktan bir saat sonra soğuk sıkım işlemi ile zeytinyağını elde ettiklerini açıkladı. Bu zeytinyağının mucizevî bir iksir olduğunu belirten Zeytuni Firması Sahibi Emine Tuncer ve Dernek Başkanı Salim, talep doğrultusunda halhali dışındaki diğer türdeki zeytinleri de aynı sistemle işleyebileceklerini ifade etti.

 

TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR