EKONOMİ

DİKA'dan, 25 milyonluk Proje Desteği

Dicle Kalkınma Ajansı ile Kızıltepe Ticaret Borsası arasında “Mardin Hububat ve Gıda Altyapısının Geliştirilmesi Projesi” nin sözleşmesi imzalandı. DİKA tarafından bugüne kadar en yüksek mali destek sağlanan proje olma özelliği taşıyor.

DİKA'dan,  25 milyonluk Proje Desteği
22-02-2024 08:49
22-02-2024 09:08
MARDİN

Dicla Kalkınma Ajansı  ile Kızıltepe Ticaret Borsası arasında “Mardin Hububat ve Gıda Altyapısının Geliştirilmesi Projesi” nin sözleşmesi imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “2023 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı” kapsamında yürütülen proje, Ajans tarafından bugüne kadar en yüksek mali destek sağlanan proje olma özelliği taşıdığı belirtildi.

Sözleşme; Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin ile Ajans Genel Sekreteri Aykut Aniç tarafından imzalanan projenin 30 Milyon TL olduğu, program kapsamında Ajans tarafından %83 oranında 25 Milyon TL hibe desteği sağlanacağı açıklandı.

 Sözleşme  ile ilgili açıklamada bulunan DİAK Genel Sekreter Aniç "Hayata geçirilecek olan proje ile birlikte, yetkili sınıflandırıcı ve modern gıda-hububat analiz laboratuvarı, bütünleşik taşıyıcı sistemle elektronik müzayede salonu kurulacaktır. Tam teşekküllü borsa sistemine geçilerek ürünün kalitesi bazında daha yüksek katma değerle satışına olanak sağlanacaktır. Benzer şekilde gıda üreticilerinin ve tüccarların da kaliteli ürüne erişimi artırılacaktır.

Tesis sayesinde Mardin iline gıda analiz laboratuvarı altyapısı kurularak analizlerin daha hızlı ve uzun mesafelerden kaynaklanan kayıplar olmadan gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan altyapı uygulanacaktır.

Proje ile tarımsal üretim değer zinciri geliştirilerek, verimsizlikler önlenecek ve ilin tarımsal üretim katma değer seviyesi yükseltilecektir. Yerel gıda üreticilerinin kalite kontrolü yapılmış ürünler kullanması desteklenecek ve ürünlerin kalite fiyat dengesi kurulacaktır."dedi.

Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin ise projenin hayata geçirilmesi ile hem ürün kalitesi üzerindeki spekülasyon ve olumsuz düşüncenin ortadan kalakacağını, hem de müşterinin gönül rahatlığı ürün alma imkanı bulacağını söyledi. Şahin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterine teşekkür etti.


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR