TURİZM

Dünya Turizm Örgütü Temsilcileri Mardin’de

Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile BM Dünya Turizm Örgütü temsilcileri, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından düzenlenen, en iyi turizm köyü kategorisine girmeye hak kazanan Anıtlı köyünde incelemelerde bulundu.

 Dünya Turizm Örgütü Temsilcileri Mardin’de
24-11-2023 20:45
24-11-2023 20:46
MARDİN

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından düzenlenen 2022 yılı En İyi Turizm Köyü Programı kapsamında tüm dünyada İyileştirme Kategorisine girmeye hak kazanan  az sayıda  köy arasında olan Mardin'in Anıtlı Köyü adım adım “En İyi Turizm Köyü” unvanına yaklaşıyor.

             BM Dünya Turizm Örgütü tarafından Anıtlı Köyü ve Midyat'ta  sürdürülebilir ve kapsayıcı turizmin gelişmesi için incelemelerde bulunmak üzere görevlendirilen Dr. Jad Abou Arrange, Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Elif Belkıs Baştürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çok Taraflı İlişkiler Koordinatörü Başak Onsal Demir ile Kültür ve Turizm Uzmanı Şener Koruyucu eşliğinde 23-26 Kasım 2023 tarihlerinde teknik bir inceleme ziyareti gerçekleştirildiği öğrenildi.

           Program ile kırsal kalkınmanın öncü sektörlerinden biri olarak turizmin geliştirilmesinde kültürel ve doğal kaynakların tanıtımı ve korunması, ekonomik sürdürülebilirlik, sosyal sürdürülebilirlik, çevresel sürdürülebilirlik, turizm potansiyeli ve kalkınma ile değer zinciri entegrasyonu, yönetişim ve turizmin önceliklendirilmesi, altyapı, sağlık ve güvenlik gibi unsurların incelenmesi ve güçlendirilmesine yönelik tavsiyeler geliştirilmesi hedefleniyor.

        Heyet, Anıtlı Köyü, Midyat Kaymakamlığı, Midyat Belediyesi ve özel sektör temsilcileri ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Somut ve somut olmayan kültürel mirası, eşsiz, korunmuş tarihi dokusu ve varlıkları, geleneksel tarım uygulamaları ve ürünleri ile örnek bir kırsal destinasyon olan Anıtlı Köyü'nün “Dünyanın En İyi Turizm Köyleri “ arasında yer alması için ulusal ve yerel düzeyde tüm  kurumların işbirliği içerisinde çalıştığı belirtildi. . Kültür ve Turizm Bakanlığınca  Go Türkiye Platformunda goturkiyevillages.com altında Anıtlı'yı tanıtıcı sayfa da hazırlandığı bildirildi.

       Anıtlı’nın “En İyi Turizm Köyü” unvanın kazanması, Mardin ve Midyat turizmini olumlu yönde hareketlendireceği belirtiliyor...

 

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR