SAĞLIK

Eczacılar, günlerini gazetecilerle birlikte kutladı

Mardin –Şırnak Eczacılar Odası, 14 Mayıs Eczacılar Gününü Gazetecilerle birlikte kutladı.

Eczacılar, günlerini gazetecilerle birlikte kutladı
15-05-2024 07:33
15-05-2024 07:35
MARDİN

Mardin-Şırnak Eczacılar Odası sosyal tesislerinde, gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen eczacılar “14 Mayıs Eczacılar Gününü” kutladı, “Eczacı Varsa, Hayat Vardır” teması ile kutlanan günde, oda başkanı Fatih Oral, eczane, eczacılar ile  ilgili bilgiler verdi.

14 Mayıs Bilimsel Eczacılığın 185. Yıl dönümünün eczacılar için önemli bri gün olduğuna dikkat çeken Oda Başkanı Fatih Oral  “Bundan 185 yıl önce, 14 Mayıs 1839’da II. Mahmud tarafından kurulan Mektebi Tıbbiye-i Adliye-i Şahane’de eczacılık meslek eğitimi üzerine bağımsız bir sınıf açılmıştır. Ülkemizde bilimsel eczacılık öğretiminin başladığı 14 Mayıs, 1968 yılından beri Eczacılık Günü olarak kutlanmaktadır. Dedi.

 Mesleğe başlarken  eczacıların ettiği yemini okuyan Başkan Oral,” Biz eczacılar, sağlığın bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olmasını kendine görev edinmiş bir mesleğin mensuplarıyız. Yaklaşık 5 bin yıllık tarihe sahip olan eczacılık mesleğimiz, ilaç hazırlama, muhafaza etme, uygulama sanatı olup, hastalar için farmasötik ürünler sağlamaya, onları geliştirmeye odaklanmıştır. Eczacılar, başka hiçbir meslek tarafından taklit edilemeyen bilgi ve becerilere sahiptir. Sanat, bilim ve teknolojiyi birleştirerek sanatlarını icra eden, yani ilaç üreten eczacılar, doğal, fiziksel ve tıbbi alanda iyi eğitimli eşsiz profesyonellerdir. Eczacılık yeminimiz de;

Hayatımı insanlık hizmetine adayacağıma, İnsan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime, Bilimsel kanıta dayalı bilgilerimi insanlık yararına kullanacağıma, İnsanlığa daha iyi hizmet edebilmek için mesleki bilgilerimi sürekli güncelleyeceğime, Mesleğimi dürüstlük ve şerefle yapacağıma, Namusum ve vicdanım üzerine and içerim.” Şeklidedir dedi.

   Bu yıl eczacılık günü temasını, “Eczacı Varsa Hayat Vardır” olarak belirlediklerinin altını çizen Başkan Oral “ İlaç ve sağlığa ilişkin ürünlere güvenli erişim var. Etkili sağlık danışmanlığı var. Sağlık için doğru ilacın doğru kullanımı var. Sahte ilaçlara karşı güvence var. Sağlık kuruluşlarında etkin ve kaliteli hizmet var. İlaçla tedavi sürecinizin takibinde bilimsellik var. Yeni ilaçların geliştirilmesi ve ulaşılabilir olması için emek var. Sağlıklı yaşam önerileri ile sizi destekleyen sağlık uzmanınız var. Ülkemizin her yerinde sağlığınızın nöbetçisi eczaneler var.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Ülke genelinde 56 bölge eczacı odası, 29 bini aşkın eczane, sanayide, akademide ve kamuda 50 bini aşkın eczacı ile sağlık hizmeti verildiğini belirten Oda Başkanı Oral. “Bölge odamız kapsamında bulunan Mardin’de 254, Şırnak’ta 117 eczanemizde ve toplamda 537 üyemizle her zaman ve her koşulda vatandaşlarımızın yanındayız. Meslektaşlarımın günün kutluyor, mesleğimizi daha iyi koşullarda icra edeceğimiz, sağlığa ve ilaca erişimin daha kolay olacağı, bilimsel eczacılığın gelişiminin hızlanacağı günler diliyoruz” dedi.

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR