YAŞAM

Ezidi Bayramında Renkli Görüntüler

İş İnsanı Hayrettin Çelik Ezidilerin Çarşema Sor Bayramını yayımladığı mesaj ile kutladı.

Ezidi Bayramında Renkli Görüntüler
17-04-2024 10:10
17-04-2024 10:16
MARDİN

İş İnsanı Hayrettin Çelik yayımladığı mesajında şunları söyledi “ Her yıl Nisan ayının 13'ünden sonraki ilk çarşamba gününü, dünyanın Xweda/Allah tarafından yaratılışının tamamlandığını ve böylelikle yaşamın başladığı gün, yani yılın başı olarak kabul ettiğimiz gündür. Bugünü ilkbaharın başlangıç günü olarak da kabul ettiğimiz gibi mutlak iyiliği temsil eden kutsal bayram olarak görüyoruz.  Çarşema Sor kutsal bayramı, hem evrenin hem de dünyanın maya tuttuğu gün dolasıyla doğanın bütün güzelliklerinin bir arada olduğu, yeniden doğuşun ve güzel günlerin habercisidir.

Bu günde küskünler barışır, evler ve mezarlar ziyaret edilir, güzel ve temiz elbiseler giyilir, güzel kokular sürülür. Haşlanmış yumurtalar boyanır.

Kutladığımız kutsal bayramımız Çarşema Sor yani Kırmızı Çarşamba'yı başta dünyanın dört tarafında yaşayan Êzîdîler olmak üzere, bütün diğer inanç ve dinlere kutlu olsun diyor, Çarşema Sor bayramının bütün dünyaya barış, kardeşlik, iyilik ve huzur getirmesini temenni ediyorum. "

Mardin Söz olarak, Mardin'in inanç ve etnik zenginliklerine değer katan Ezidi kardeşlerimizin Çarşema Sor Bayramlarını kutluyor, bayramın dünya barışına vesile olmasını diliyorum.


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR