YAŞAM

Kadınlar Pazar Kurdu, ürünlerini satıyor

Mardin Valiliği Yalım Aile Destek Merkezi koordinatörü Aysun Gözü “Mardin’de ilk defa kadınlar pazarı kurduk. Kadınlarımız bahçelerinde yetiştirdikleri ve evlerinde hazırladıkları ürünleri paketleyerek satıyor”

   Kadınlar Pazar Kurdu, ürünlerini satıyor
19-09-2021 10:00
19-09-2021 10:05

Mardin ve İlçelerinde bulunan  Aile Destek Merkezlerine devam eden kadınlar bir alışveriş merkezinde Pazar kurdu, tarla ve bahçelerinde ürettikleri ile evlerinde hazırladıkları ürünleri paketleyerek satıyor.

   Yalım Aile Destek Merkezi,  Yeşilli Kekik Kooperatifi, İstasyon Aile Destek Merkezi, Kızıltepe TOKİ Aile Destek Merkezi, Kızıltepe  Merkez Aile Destek Merkezinde eğitim ve çeşitli kurslara katılan kadınlar, ilk defa Pazar kurdu, tarlalarında, bahçelerinde  yetiştirdikleri organik ve evlerinde hazırladıkları yöresel ürünleri satışa sunarak aile bütçelerine katkı sağlıyor.

    Yalım Aile Destek Merkezi Koordinatörü Aysun Gözü, aile Merkezlerinde çalışanların Mardin’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Gözü “ Her ilde kadınlar pazarı var. Biz de Mardin’de kadınlar pazarı kurmaya karar verdik. İlk etapta Aile Destek Merkezlerinde kurs ve eğitim gören kadınlarımız, tarlalarında, bahçelerin ürettikleri organik ürünleri ile evlerinde hazırladıkları yöresel ürünleri,  özel paketleyip satışa sunduk. Kadınlarımız sattıkları ürünlerle aile bütçelerine katkı sağlamış olacak. Mardin’de kadınlar pazarı kurmayı, köylü kadınların yetiştirdikleri ürünleri satmaları için önderlik yapmayı hedefliyoruz” dedi.

      Bahçelerinde ürettikleri, kabak, erik, çilek ve domateslerden, reçel, salça, ve kurutmalar hazırlayan özel ambalajlarla satışa sunan kadınlar ise  “Aile merkezlerinde  kendimizi buluyoruz. Bize terapi merkezi gibi geliyor. Sorunlarımızı arkadaşlarımızla paylaşıyoruz, rahatlıyoruz ve çözüm buluyoruz. Bunun yanında bahçelerimizde yetiştirdiğimiz ürünleri ve evimizde yaptığımız yöresel yiyecekleri paketleyerek satışa sunuyoruz. Aile bütçemize katkı sağlamak ve ayaklarımız üzerinde  durmak bizi mutlu ediyor. Bu imkan bize sağlayan aile destek merkezi yetkililerine teşekkür ediyoruz” şeklinde duygularını dile getirdi.

 

 

 

ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR