TEKNOLOJİ

Katı Atıktan Elektrik Üretimi

Mardin Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Aktarma İstasyonunda kurulan Biogaz Tesisinde, bir yılda 18 bin megawatt enerji, şehrin aydınlatılmasına aktarılıyor.

Katı Atıktan Elektrik Üretimi
09-01-2023 18:11
09-01-2023 18:16
MARDİN

Mardin Büyükşehir Belediyesi, çevreyi korumak, doğaya atılan çöpten elektrik üretimi sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla kent genelinde günlük 400 ton evsel atıkları 600 bin metrekare alan üzerine kurulu Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinde bir araya getiriyor.

 Depolama tesisinde bir araya getirilen katı atıkların meydana getirdiği ve karbondioksitten 25 kat daha zararlı olan metan gazının doğaya salınmasının önüne geçmek adına 2020 yılında yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen Biogaz Enerji Üretim Santralinde, 3. gaz jeneratörünün kurulumu da tamamlandı.

 Biogaz santralinin kurulu gücü 4.5 MW kapasitesine çıkarıldı. Lisans gücünün 9.36 MW olduğu biogaz santralinde günlük toplanan 400 ton katı atıktan yılda 18 bin MW enerji elde ediliyor.

 Vahşi depolamayı, görüntü kirliliğini ve çevreye yayılan kötü kokuyu önleyen tesiste, Mekanik Ayırma Ve Kompost Tesislerinin Projeleri devam ediyor.  


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR