YAŞAM

Köy Kavgası Barışla noktalandı

Savur İlçesine Bağlı Kayatepe Köyünde iki aile barış masasına oturdu. İlçe Kaymakamı Muhammed Kaya "İlçe yöneticileri olarak, kamu düzenini sağlamak için, sizin huzur ve güvenliğiniz için buradayız."

 Köy Kavgası Barışla noktalandı
20-05-2021 08:24
20-05-2021 08:29
MARDİN

Mardin’in Savur İlesine bağlı Kayatepe Mahallesinde (Köyünde)  arazi anlaşmazlığı nedeni ile Erek ve Ocakçı aileleri arasında çıkan taşlı, sopalı kavgada 27 kişi çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Kavganın ardından devreye giren ilçe yöneticileri, İş İnsanları ve kanaat önderleri, kavganın kan davasına dönüşmesini önledi iki aile fertlerini bir araya getirerek barıştırdı.

     Kayatepe Mahallesinde meydana gelen kavganın kan davasına dönüşmemesi için  İlçe Kaymakamı Muhammed Kaya, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Sercan Altay, İş İnsanı  Sabahattin Evrensel, Şakir Öngüç  ve Adana’dan Şevket Ökmen, Ak Parti İlçe Başkanı Ensari Kavak Kayatepe Mahallesinde köyün kanaat önderleri, Arif Oğuz, MHP İlçe Başkanı Abbas Oğuz, Rıfat Bozkurt, Beşir Bozkurt, Şeyhmus Bozkurt ile birlikte, taziye evinde Erkek ve Oçakçı ailelerini bir araya getirerek kucaklaşmamalarını sağladı.

      Taziye evind everilen Barış Yemeği öncesinde, Ocakçı aile büyüğü Mehmet Masum Ocakçı ve Erkek aile büyüğü Ahmet Erkek, barış heyeti huzurunda kucaklaştı. Ardından iki aile mensup fertler kucaklaşarak barıştı.

      Bölgede etkin din adamlarının da katıldığı barış yemeğinde, b arış duası okundu, kan davalarının hiçbir inanca sığmadığı, İslam dininde ise hiç yerinin olmadığı  ayet ve hadislerle anlatıldı.

      Savur İlçe Kaymakamı Muhammed Kaya, bu tür vakaların herkesi üzdüğüne ve hiç kimseye yararı olmadığına dikkat çekti. Kaymakam Kaya “ Hoşgörünün hakim olduğu, farklı inanç ve etnik kökene sahip insanların binlerce yıl kardeşçe yaşadığı ilçede kavganın, didişmenin yeri olmamalı. Bütün problemlerimiz konuşarak, dayanışma ile çözebiliriz. İlçe yöneticileri olarak, kamu düzenini sağlamak için, sizin huzur ve güvenliğiniz için buradayız.

Kapılarımız her zaman sizlere açıktır.  Mücadelemiz, kavgamız, birlik ve beraberliğimiz bozmaya çalışan, vatanın bölünmez bütünlüğünü hedef alan terör örgütlerine karşı olmalıdır.” Dedi.


Editor :
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR