TURİZM

Mardin’de Eylül Bereketi

Eylül ayında hareketlenen turizm, esnafın yüzünü güldürdü, tarihi mekanlar turistlerle doldu taştı.

Mardin’de Eylül Bereketi
12-09-2021 07:21
12-09-2021 07:26

Mardin’de havaların serinlemesi ile birlikte turizmde hareketlilik başladı. Tarihi mekanlar turistlerle doldu taştı, esnafın da yüzü güldü.

      Mardin’in Artuklu, Midyat, Savur ilçelerine yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi artarken, Nusaybin-Midyat ilçeleri arasında bulunan Beyazsu Vadisi de tarihi mekanlarda gezinin ardından dinlendiği yer konumunda.

     Midyat İlçesinde Devlet Konukevi, tarihi sokaklar ve gümüşçüler çarsısı adeta turist kaynıyor. Yeni restore edilen cafe ve restoran olarak işletilen tarihi köşkler de ilgi odağı haline geldi. Tarihi sokaklarda festival havası gözlenirken, sokak çalgıcıları ve geçmişten günümüze gelen dövme, şal, ahşap işleme sanatlarına ilgi gözden kaçmıyor. Gençlerin kına dövmesine gösterdiği ilgi, dövme sanatını sokağa taşırdı. Süryani ustaların gümüşü sabırla ilmek ilmek işleyerek ortaya çıkardığı Telkari Gümüş ürünleri hediyeler arasında ilk sırada yerini alırken, Süryani Şarabı da tarihi çarşıda bulunan dükkanların vitrinlerinde yerini ve albenisini koruyor.

    Turizmcilerin ve esnafın Eylül ayında yüzü gülmeye başladı. TOK Gümüşçülük işletmecisi Yakup Tok, “Uzun bir bekleyişten sonra gelene hareketlilik esnafın yüzünü güldürdü. Pandemi de en fazla sıkıntıyı turizm sektörü yaşadı. Dileğimiz hayatın normale dönmesi ve eski günlere kavuşmamızdır” dedi.

ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR