POLİTİKA

Mardin'de, Türk ve Demir göreve başladı

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Ahmet Türk ve Devrim Demir, kalabalık bir grup ile Büyükşehir Belediye binasına gelerek, göreve başladı.

Mardin'de, Türk ve Demir  göreve başladı
05-04-2024 17:52
05-04-2024 18:03
MARDİN
Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni kazanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Belediye Eş Başkanları Ahmet Türk ve Devrim Demir, beraberlerinde kalablıp bir partili grubu ile  belediye binasına geçti. İstasyon Mahallesi’nde bulunan belediye binasına davul zurna eşliğinde gelen grubu belediye çalışanları karşıladı. Belediye binası önünde Eş Başkanlar Türk ve Demir, yurttaşlara hitap etti.  
Kürtçe konuşan Eş Başkan Demir, halkın sürece sahip çıktığını ve çalışmalarını yaptığını ifade ederek, “Bugün bizler de sizler gibi heyecanlıyız ve sevinçliyiz. Bu süreçte emek veren 7’den 70’e kadar tüm halkımıza herkese teşekkür ediyoruz. Halkımız iradesine sahip çıkarak, iradesini ortaya koydu. 8 yıldır halkın iradesini ayaklar altına almaya çalışanlara karşı halkımız yeniden iradesini ortaya koydu. Halkımız bir kez daha gösterdi ki, bizler kendi irademize sahip çıkabilir, kendi kendimizi yönetebiliriz” dedi. Belediyenin halkın belediyesi olduğunu ifade eden Demir, belediyeler sadece binalardan ibaret olmadığını, belediyenin halkın belediyesi olduğunu dile getirdi. Demir, ilk gün söz verdikleri gibi halkla beraber yönetmeye devam edeceklerini söyledi. 
Ardından söz alan Eş Başkan Ahmet Türk de, 31 Mart seçimlerinde hep birlikte verilen bir mücadele ile büyük bir başarı elde ettiklerini dile getirerek, “Bu başarı sadece Kürt halkının değil, Arap halkının, Süryani halkının, Tat halkının, Mihelemi halkının da katkılarıyla güçlü bir şekilde seçimlerden çıktık. Elbette ki, Mardin çok kültürlü, çok inançlı bir şehrimiz. Ona layık bir anlayışla yönetimimizi oluşturacağız. Sivil toplum örgütlerimizle, halkımızla Kent Konseyi’mizle birlikte ihtiyaçları belirleyeceğiz ve halkımıza hizmet edeceğiz” dedi.
“Ancak iki aşiret arasında bir talan olsaydı bu belediye bu kadar talan edilemezdi” diyen Ahmet Türk, “Kayyımların bütün belediyenin varlığına ipotek koyacak bir şekilde bütün varlıklarını başka kurumlara devrederek bizleri halkımızla karşı karşıya getirmek için bir oyun bir plan kurduklarını görüyoruz. Seçimlerde başa çıkmadılar. Ama hilelerle bizleri gerçekten başarısız hale getirmek istiyorlar. Bütün Kürdistan’da halk iradesi ortaya çıktı. Şırnak’ta da çıktı, Bitlis’te de çıktı, Savur’da çıktı. Ama taşıma seçmenlerle halk iradesini çaldılar. Elbette ki; biz onları kazançları olarak kabul etmiyoruz. Hırsızlık olarak değerlendiriyoruz. Halkımız iradesini ortaya koydu, halkımız onları seçmedi. Ama dediğim gibi hırsızlıkla, talanla bu belediyelerimizi elimizden almaya çalıştılar. Veyahut iş yapamayacak hale getirmek istediler” ifadelerini kullandı. 
Şeffaf İhale 
Çaresiz ve umutsuz olmadıklarını, halkla beraber şeffaf bir şekilde yöneteceklerini kaydeden Ahmet Türk, “Asla ama asla 21b’ye göre 21c’ye göre ihaleler yapmayacağız. Bütün ihalelerimiz, bütün çalışmalarımız açık ve şeffaf olacak. Şunu da ifade etmek istiyorum; herkesi kucaklamaya çalışacağız. Ama gerçekten bu belediyeye ihanet edenleri de tespit ediyoruz, tespit edeceğiz. Bunun da bilinmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Talana ve hırsızlığa göz yumanların olduğunu ifade eden Türk, hukuki olarak gerekli adımları atacaklarını ifade etti. 
Konuşmaların ardından eş başkanlar, belediyenin toplantı salonuna geçerek, halkın tebriklerini kabul etti.

Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR