EKONOMİ

Mardin İş Kadınları Derneği Açıldı.

Mardin Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirilen açılış törenin, sanayiciler, kamu yatırımcı kuruluşları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Mardin İş  Kadınları Derneği Açıldı.
22-05-2024 11:51
22-05-2024 11:56
MARDİN

Mardin İş Kadınları Derneği (MİKAD) Başkanı Ruken Turan, toplumları oluşturan cinsiyetlerinden birinin, toplumun ekonomisine ve sosyal yaşamına yön vermesinin, toplumu yarı yarıya zayıflattığını söyledi.

Mardin Organize Sanayi Bölgesi çok amaçlı salonunda yapılan açılış treninde MİKAD Başkanı Ruken Turan, kadının toplumun içinde etkin ve faal olmasının kalkınmayı olumlu yönde etkileyeceğini söyledi. Turan “Kadının ekonominin içinde, istihdam yaratıcı güç olarak yer alması, kadın-erkek iş ve güç birliğinin ekonomik kalkınmayı istenilen amaç ve hedefe ulaştıracağına inanıyoruz. Biz kadınlar olarak, içinde yaşadığımız dünyaya dair söyleyecek sözümüz ve yapacak çok işimiz var. Derneğimiz, kadının iş dünyasındaki sesinin yükseltmekte önemli bir rol üstlenecek. Bizleri yalnız bırakmayan siz davetlilere teşekkür ediyorum” dedi.

Mardin Organize Sanayi Başkan Vekili Nasır Duyan, zor şartlar altında kurdukları Organize Sanayi Bölgesinde şimdi yatırım yapmak isteyenlerin sıraya girdiğini söyledi. Kadının iş dünyasına  girmemesini bir eksiklik olarak değerlendirdiklerini hatırlatarak “Bölgenin ekonomik kalkınmasında  ve istihdamın içinde kadının mutlaka yer alması gerekiyor. Aktif ve çalışan iş kadınına ihtiyaç vardır.” Dedi.

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hatip Çelik Ortadoğu Kültüründe kadının siyasi, sosyal ve ekonomik yaşamında etkin bir rolü olduğuna dikkat çekerek “ Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ülkelerindeki kadının konumunu modernize ederek ve günün koşullarına uyarlayarak, sosyal ve ekonomik yaşam içinde daha etkin hale getirdi. Bölgemizdi kadınlarımız, ekonomi ve sosyal yaşamda her zaman söz sahibi ve etkindir. Bundan sonra da daha etkin olacaktır. Oda olarak MİKAD’a  imkanlarımız ölçüsünde destek olacağız” dedi. 

Mardin Baro Başkanı İsmail Elik, toplumda erkek başarısının arkasında durak kadına bağlanmasının yanlış olduğunu belirterek “ Toplumuzda her başarılı erkeğin arkasında güçlü bir kadın vardır sözüne karşıyız. Kadın erkeğin arkasında değil yanındadır. Hayatın her aşamasında kadın-erkek eşitliği istenendir. Derneğin kuruluşunda avukat meslektaşımız kadınlar da yer almasını önemsiyorum. Baro olarak MİKAD’ın yanındayız” dedi.

 

 

 

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR