SAĞLIK

Mardin Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Basrı Savaş, Kış Hatalıklarına karşı uyardı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Basri Savaş, kış hastalıklarına karşı önemli önleyici beslenme önerileri yaptı

Mardin Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi  Basrı Savaş, Kış Hatalıklarına karşı uyardı.
30-12-2022 23:45
30-12-2022 23:51
MARDİN

Mevsimsel olarak grip, farenjit, tonsillit ve soğuk algınlığı gibi çoğunluğu virüslerden kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonlarının çok yaygın olduğunu söyleyen Savaş, bu hastalıkların uzun sürdüğü, yıpratıcılığı ve özellikle yaşlılar, çocuklar açısından ciddi sorunlara yol açtığı dikkate alındığında, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmenin çok önemli olduğunu kaydetti.

Sağlıklı yaşamın güçlü bağışıklıkla mümkün olduğunun altını çizen Doç. Dr. Savaş, beslenme ile ilgili önerilerini şu şekilde sürdürdü.

 Sağlıklı Yaşam Güçlü Bağışıklıkla Mümkün

"Bağışıklık sistemi bizleri hastalıklara karşı koruyan çok önemli bir bariyerdir. Bağışıklığımız güçlü olursa hastalıklara yakalanmadan sağlıklı bir yaşam mümkün olabilir. Bağışıklığı güçlendirmek için, elimizde olan en önemli faktör doğal ve sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenmek için gıdaları mümkün olan en doğal ve en az işlenmiş haliyle yemeliyiz. Mevsiminde, taze, çeşitli meyve ve sebzeyi ihtiyacımız kadar olacak biçimde her gün yemeye gayret etmeliyiz.

Günlük asgari 400 gram taze meyve ve sebze yenmesi bağışıklığı güçlendirecek önemli bir tedbirdir. Taze sebze tüketimini sağlamak için her öğünde farklı içeriklerde ve taze salataları soframızın baş tacı yapabiliriz." dedi

 

Kış Aylarında da Bol Su İçmeyi İhmal Etmemeli

Bol su içilmesi, özellikle kış aylarında ihmal edilebilen ve bağışıklık için önemi büyük olan diğer bir faktör lduğuna vurgu yapan Savaş " İşlenmemiş, doğal kaynak suyunu günde en az 2 litre olacak şekilde, bireysel ihtiyacımıza göre içmek hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi destekleyecektir.

Süt, yumurta, yoğurt, peynir, et, tavuk ve balık gibi temel hayvansal gıdaların düzenli ve yeterli miktarda alınması protein kalitesi açısından ve bağışıklık için çok önemlidir. Güçlü bir bağışıklık için; özellikle ölçülü biçimde süt ve yumurta tüketimini her gün ihmal etmemeye çalışalım. Zeytinyağı tüketimini asla ihmal etmeyelim. Zeytin ve zeytinyağı faydalı yağ içeriği ve yapısıyla kalp damar hastalıklarından koruyucu, metabolizmayı düzenleyici, sindirime destek mahiyetinde olup bağışıklık sistemini desteklemektedir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, zeytin ve zeytinyağının bol miktarda antioksidan içerdiğini göstermiştir. Antioksidan içerik vücutta yüzlerce hastalığa karşı koruyucu olmaktadır. Zeytin; asteositler, hidroksitirosol, tirozol ve fenil propiyonik asitleri yüksek miktarda içerir. Zeytinyağı, özellikle sızma olursa, daha fazla faydalı madde içerir. Hem zeytin hem de zeytinyağı, peroksidasyona dirençli lipid oleik asidin yanı sıra antikanser ajanları (örneğin skualen ve terpenoidler) olarak kabul edilen diğer bileşikleri içerir. Güney Avrupa’daki zeytin ve zeytinyağı tüketiminin, Akdeniz diyetinin sağlık üzerindeki yararlı etkilerine önemli bir katkı sunmaktadır. Zeytini ve zeytinyağını her öğünde sofralardan eksik etmeyelim." diye devam etti.

 Sağlıklı Beslenmenin Önemli Unsurlarından Olan Probiyotik Gıdaları Evde de Hazırlamak Mümkün

    Sağlıklı beslenmenin temel ögelerinden birisi de probiyotik özellikli gıdalar ve Probiyotikler, mayalanma ile doğal biçimde oluşan, faydalı mikroorganizmalar içeren, bağırsağımızdaki mikrobiyota denilen faydalı mikroorganizma topluluğunu besleyen önemli gıdalardan oluştuğunu altını çizen Doç.Dr.Savaş " Başlıca probiyotik gıdalar arasında yoğurt, turşu, sirke, peynir, şalgam, kefir gibi gıda ürünleri sayılabilir. Bunların çoğu evde de yapılabilir. Hazır olarak satılan ürünlerde koruyucu olarak katılabilen katkılar sağlık açısından riskli olabilir. Ayrıca prebiyotik olarak soğan, sarımsak ve bakliyat ile tahılların alımını ihmal etmeyelim. Bu prebiyotikler, probiyotiklerin faydasını arttırarak hastalıklara karşı koruyucu ve bağışıklık sistemimizi güçlendirici olacaktır.

Limon, portakal, mandalina, greyfurt ve benzeri turunçgillerde, birçok sebze ve meyvede bol miktarda C vitamini bulunur. C vitamini kış mevsiminde sık görülen solunum yolu hastalıklarına karşı bağışıklığı güçlendirmede çok faydalıdır.

 C Vitamini Beslenmede Olmazsa Olmazdır

Tıp Dehası İbni Sina ile ilgili anlatılan bir rivayet vardır.

İbni Sina, tıp öğrencileri ile köyleri, kasabaları dolaşıp hastaları tedavi eder. Bu esnada rastladıkları bir köyü görünce oraya hiç girmeden yoluna devam eder. Öğrencileri neden girmediklerini sorduğunda ise köyde her evin etrafının limon ağacı ile dolu olduğunu ve bu sebeple muhtemelen köylülerin çok limon tükettiklerini, bu sebeple köyde pek de hasta olmayacağını anlatır.

Limon ve portakal gibi turunçgilleri her gün tüketebiliriz. Sağlıklı beslenmek için daima probiyotik gıdalar, taze meyveler ve sebzeler düzenli olarak tüketilmelidir. Düzenli su içimi ihmal edilmemelidir. Bu sayede bağışıklığımız daha güçlü olur ve hastalıklardan korunmamız mümkün olur."  şekşinde sözlerini sürdürdü.

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR