YAŞAM

“Mardin Uluslararası Kısa Film Festivali”

1.Mardin Uluslararası Kısa Film Festivali, bu yıl 6-8 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Zengin bir sunucu ve söyleşi kadrosu ile sinemaseverlere unutulmaz anlar yaşatılacak. Dereceye girecek filmler ödüllendirilecek.

“Mardin Uluslararası Kısa Film Festivali”
04-12-2023 23:13
04-12-2023 23:25
MARDİN

           Bu yıl birincisi düzenlenen Mardin Uluslar arası Kısa Film Festivali’nin finalist Filmleri belli oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Mezopotamya Sinemacılar Kültür ve Tanıtım Derneği tarafından düzenlenen festivale Mardin Valiliği, Mardin Belediyesi ve Mardin Üniversitesi de katkı sunacak. 1. Mardin 

    Türkiye ve dünyada yeni çalışmaları desteklemeyi hedefleyen 1. Mardin Kısa Film Festivali Yoğun bir katılım ve çeşitli etkinliklerle hafızalara kazınacak olan festival, etkinliklerini Mardin’in ilçelerine de yaymayı hedefliyor.

          Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Mardin Valiliği katkılarıyla 6-7-8 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek. Festivale farklı ülkelerden 298 film başvuru sağlarken Festival, Mezopotamya Sinemacılar Kültür ve Tanıtım Derneği Tarafından Mardin de 6-7-8 Aralıkta düzenlenecek olan, görkemli film festivali için tüm hazırlıklar tamamlanırken; siyaset-sanat ve iş, dünyasından yoğun katılımlar bekleniyor. Mardin Valiliği de katkılarını sağlarken, Mardin doğa koleji de bu dev festival için tüm imkan ve çalışmalarıyla desteklerinin olacağını ifade ettiler.. Festivalin Başkanlığını sinema ve müzik yapımcısı Zeki Sincar üstlenirken sanata ve sinemaya sevdalı olan Mardin bölgemizin, böyle bir etkinliğinde, oluşumunun başında ve çalışmanın içinde olmak, sinemaya sevdalı bir şehrin kalbinde yürütmek beni ve tüm çalışma arkadaşlarımı onura ettiğini ifade etti. Sanat ve kültürel alanda tüm imkanlarımız ile aralıksız sinemaya hizmet edeceğiz açıklamasında bulunurken, Mezopotamya Sinemacılar Kültür Tanıtım Derneği Başkanı Adem Sincar ise bu etkinliğin ve buna benzer çalışmaların aralıksız şekilde Mezopotamya bölgesinin her şehrinde sinema sanat kültürünü dernek üyelerimiz ile Zeki Sincar’ın Festival Başkanlığında etkinliklerini sürdüreceklerini dile getirdi. Böyle görkemli bir etkinlik için sanat ve medya dünyasından tanınan isimler arasında Wilma Elles, Arzu Yanardağ, Burak Sarımola, Yaşar Kutbay, Sefa Zengin, Nuri Alço, Adnan Koç gibi ünlü isimler yer alırken son gecenin finalini ise 12 numaraları adam tiyatro oyunuyla ekranların sevilen ismi oyuncu Erkan Kolçak Köstendil yer alacak. Festivalin finale kalan filmleri ise ünlü yönetmen Alper Mestçi’in Jüri Başkanlığı ile sahiplerini bulacak.

Mardin Film Festivali – Finalist Film Listesi şöyle;

Tradition - Ali Rıza Beyazıt, The Photograph Passport - Resul Aşlak,Hell in our Plastic World - Emre Arslan,Metamazon - Can Adiloğlu, Ali Amca - Ömür Gürgen,-Kardelen - Kimiya Sarabadani,-Your Eyes - Korhan Topçu,Örüntü - Erkan Selçin,Her şey Yolunda - Muhammet Beyazdağ,Yaz Gülü - Şeyma Menevşe, Günlerin Getirdiği - Beyza Yıldır, Kuşlar İşer Mi? - Arif Canpolat, Cevizin Altında - Begüm Aksoy, Kırlangıç - Hüseyin Demirtaş, Ayakkabı - Sertaç Bozkurt, As Possible As Everything - Selen Örcan, Burun -İsmail Aksoy, Hayatımın En Güzel Günü - Semih Sağman, Distan - Abdurrahim Karabulut, Aramgah - Ali Daraee, Muncher - Navid Soladi,Kings Garden - Mohammadi Razini

 FESTİVALİN JÜRİ BAŞKANLIĞINI ALPER MESTÇİ YAPIYOR

Festival Başkanlığını Zeki Sincar’ın üstlendiği, Festival Başkan Yardımcısı Adem Sincar, Festival Direktörlüğünü Akademisyen ve Yönetmen Ahmet BİKİÇ' in yaptığı festivalde, festival danışmanlığını Baran MAYDA yapıyor. Jüri üyeleri ise Alper Mestçi, Burak Sarımola, İlker Savaşkurt’tan oluşuyor.

MARDİN DOĞA KOLEJİ VE ARTUKLU ÜNİVERSİTESİNDE DEVAM EDECEK

Festival, 6 Aralık Çarşamba günü saat 18.00’de Arzu Yanardağ’ın Açılış Sunumu ile Doğa Koleji Konferans Salonunda başlayacak. 7 Aralık tarihinde gösteriler ve söyleşiler ise Mardin Artuklu Üniversitesinde devam edecek. 8 Aralık Cuma günü ise Artuklu Üniversitesi Konferans Salonun da saat 18.00’de yapılacak olan ödül töreni ve Erkan Kolçak Köstendil in ‘’ 12 numaralı adam ‘’ isimli tiyatro gösterimi ile festivalin kapanışı yapılacak, Birinciye 12,500 TL, ikinciye 7.500 TL, üçüncüye ise 5000 TL ödül verileceği belirtildi.


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR