YAŞAM

Midyat'ta Lavanta Hasadı

Midyat İlçesine Bağlı Eğlence köyünde 15 dönüm alan üzerine ekilen lavanta ürün verdi, Belediye Başkanı Veysi Şahin Lavanta hasadına katıldı, lavanta tarlasına hizmet sözü verdi.

Midyat'ta Lavanta Hasadı
15-07-2023 11:39
15-07-2023 11:46
MARDİN

Mardin’in Midyat İlesine bağlı Eğlence köyünde Lamia Kurt’a ait 15 dönün tarlaya Midyat Belediyesi ve Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM)  desteği ile lavanta ekildi. İki yılda ürün veren lavantanın hasadı yapıldı. Lavanta hasadına Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin katıldı. Lavantam tarlasında fotoğraf çekim alanları için kamelya ve tarlaya parke yol sözü verdi.

Midyat İlçesine bağlı Eğlence Köyünde 40 yıldır ekilemeyen 15 dönümlük tarlaya, Midyat Belediyesi ve ÇATOM desteği ile lavanta ekildi.  Lamia Kurt’ a ait tarlada ekilen lavantalar 2 yılda ürün verdi. Belediye Başkanı Veysi Şahin’in  lavan hasadına katıldı. Başkan Şahin’e AK Parti Midyat İlçe Kadın Kolları Başkanı Muazez Acar, Midyat ÇATOM Sorumlusu  Gülten Erol, Eğlence Mahalle Muhtarı  Mehmet Deder, Sarıkaya Mahalle Muhtarı  M. Zeki Tuncer eşlik etti.

Başkan Şahin “ Kadın girişimci Lamia Kurt’un 15 dönümlük tarlasına ekilen lavantalar yeni iş ve istihdam alanları yarattı. Midyat Çok Amaçlı Toplum Merkezi bünyesinde, ilçemizin bereketli topraklarında özenle yetiştirilen lavantalarımızın hasadına katıldık. Kadınların aile bütçelerine katkı sağlamaları ve ayakları üzerinde durmalarını sağlayacak bir proje. Batı da olduğu gibi Lavanta tarlasının evlenen çiftlerin fotoğraf çekmek için uğrak yerlerinden bir olacağına inanıyorum. Kamelya ve yolunu belediye olarak düzenleyeceğiz” dedi.

Midyat Çok Amaçlı Toplum Merkezi Sorumlusu Gülten Erol, ÇATOM’da kurslara katılan 30 dolayında kadının, Lavanta tarlasında gönüllü olarak çalıştığını söyledi. Erol “ÇATOM olarak, Lavanta ekimine, bakımına ve hasadına gönüllü olarak destek verdik. Hasat sonrası topladığımız lavantaların yağını çıkardık. Lavantanın bölgede yaygınlaşması için bir fırsat doğdu. Diğer çiftçilerimize örnek teşkil etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

   Tarla sahibi Lamia Kurt, destek veren herkese teşekkür ederek “ Çok heyecanlı ve mutluyum. Belediye Başkanımıza ve ÇATOm sorumlusu ve çalışanlarına minnet borçluyum. İlk ürünümü aldım, iyi bir verim ve kazanç elde edeceğim için mutluyum “ dedi.

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR