YAŞAM

Nesrin Aykaç’ın Kitabı Çıktı

Mardinsöz Gazetesi Yazarı Eğitimci-Araştırmacı-Yazar Nesrin Aykaç ‘ın “Mezopotamya Marde-Mardin” kitabı çıktı.

Nesrin Aykaç’ın Kitabı Çıktı
30-11-2023 20:51
30-11-2023 20:59
MARDİN

     Mardinli Nesrin Aykaç uzun süre öğretmenlik yapan ve topluma  aydın öğrenci ve insanlar kazandıran, bir eğitimci. Yaşamı boyunca  gerçeklerden sapmayan ve araştırmacı bir ruha sahip olan Nesrin Aykaç, araştırmacı kişiliğiyle de örnek teşkil ediyor. Mardin’e doymayan, ve Mardin özlemi ile yaşayan, çocukluğunu, gençliğini Mardin sokaklarında arayan bir Mardin sevdalısı.

       Nesrin Aykaç “Mezopotamya Marde Mardin” kitabının arka sayfasında duygularını ve kitabının bir anlamda içeriğini şöyle anlatı.

        "Tarihte  Mardin Mezopotamya’nın bir incisi bilinir. Bereketli hilal henüz tam açılmamış bir istiridye ise eğer, Mardin o istiridyedeki herkesin sahiplenmek istediği siyah inci. Siyah inci gibi nadir ve değerlidir. Geçmişte ona hâkim olmak isteyenlerin ellerini kana bulayan bir inci. Tarihinde din çatışmaları ve etnik çatışmalar yaşamış bir kent. Çeşitli etnik toplulukların yaşadığı bir yer.

       Bugün ise yeni bir turizm efsanesi haline geliyor Mardin. Geçmişin karanlığını aşmış, herkese kucak açan yeni bir oluşum. Çarşılarının albenisi, el sanatlarındaki benzersizliği, tarihi yerlerini gezerken erişilen huşu, gastronomi alanındaki olağanüstü tatlarıyla eşsiz bir kent. Bu eseri okurken kimi zaman bir ezan, bir çan, kimi zaman güvercinlerin kanat seslerini, belki bir düğünden sonra gökyüzüne asılı kalmış  Reyhani tınılarını duyacaksınız. Gözlerinizin önüne kalesi ile  başı dik, vakur, mağrur Mardin şehri gelecek. O şehre iyi bakın…"

Mardinsöz ailesi olarak, yazar Nesrin Aykaç'ı tebrik eder, bol satış ve kazançlar dileriz

Kitap  bu linkten alınabilir...

https://www.kitapyurdu.com/.../mezopotamya.../667022.html


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Reklamı Geç