EKONOMİ

Türk-Alman ile Mardin Ticaret Odaları İstişare toplantısı

Mardin’de; Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası ile Mardin Ticaret ve Sanayi Odası istişare toplantısı yapıldı.

 Türk-Alman ile Mardin Ticaret Odaları İstişare toplantısı
11-11-2023 08:53
11-11-2023 15:30
MARDİN

Mardin’de DİK Toplantı salonunda Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası ile Mardin Ticaret ve Sanayi Odası İstişare toplantısı yapıldı. Toplantıya odaların başkanları ve genel sekreterleri ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hatip Çelik, odanın çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Başkan Çelik “Göreve geldiğimiz ilk günden beri yönetim kurulu ve meclis üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz toplantılar neticesinde; üyelerimize fayda sağlayacak kısa-orta ve uzun vadede yürüteceğimiz projeleri belirledik. Çevre yollarının tamamlanması, Habur otobanının inşa edilmesi,            demiryolunun geliştirilmesi, lojistik merkezin kurulması, ve AB ülkelerine ihracatı arttırmak gibi projelerimiz bulunmaktadır.”

          1 Milyar Dolar İhracat;

Mardin’in  ihracatı ile ilgili istatistik rakamlarını aktaran Başkan Çelik “ilimiz 2022 yılında 1 milyar 78 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştir. bunun %85 lik payının 895 milyon doları ırak’a yapılmıştır. 2023 yılının ilk 10 ayında 713 milyon doları ırak ülkesine olmak üzere toplamda 877 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Ülke geneline bakıldığında; sadece Almanya ülkesi baz alındığında 2023 yılının ilk 10 ayında 15,5 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleştirilmiştir. İlimizin bu ihracatta payı ise 1,3 milyon Dolardır.Yıllık ortalama 1 milyar dolar olan ihracatımızı 2 milyar dolara çıkarmak ve Irak pazarının yanında AB ve ABD ‘ye ihracatımızı arttırmayı hedefliyoruz. Almanya ile başlamak üzere dünya ülkelerine ihracat fırsatını yakaladığımızı düşünüyorum “ dedi.

   Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu ise, Türkiye’nin konumu, üretim ve ekonomik yapısı ile önemli bir  ülke olduğuna vurgu yaparak,” Türkiye ile nasıl bir iş birliği yapabiliriz arayışındayız, Türkiye ve Almanya arasında finans ilişkilerini kurmak ve geliştirmek istiyoruz. Bugün Mardin Ticaret ve Sanayi Odası ile ortak istişaremiz de projemizin bir parçasıdır” dedi.

   Genel Sekreter Özaydın, hizmet verdikleri, ortak ve paydaş dünya marklarını tanıttı. ardından, Almanya pazarı, Almanya’da şirket nasıl kurulur, Almanya’ya nasıl ihracat yapmak isteyenlere tavsiyeler, ve Almanya’da kurulan önemli fuarlar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Özoğlu Türkiye ile Almanya arasındaki ticareti geliştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

  Toplantıya Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı İsa Tunç ve yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

 

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR