EKONOMİ

Üniversite – Sanayicilerle İşbirliği yapacak

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Özcoşar “ İl genelindeki potansiyeli harekete geçireceğiz”

Üniversite – Sanayicilerle İşbirliği yapacak
14-07-2021 17:24
14-07-2021 17:31

           Mardin’de Artuklu Üniversitesi ile Organize ve Sanayi Bölgesi (OSB)’ndeki sanayiciler  beraber çalışarak kentteki işsizliğe çözüm aranacak.  Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ile Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ve OSB Başkan Vekili Abdulnasır Duyan, beraber tekstil fabrikalarını gezerek yeni açılacak üretime dayalı Meslek Yüksek Okulları için üreticilerle fikir alışverişinde bulundular.

            Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ise düşüncelerini dile getirirken, “Üniversite olarak şimdiye kadar uyguladığımız en önemli strateji şehre dokunan, şehre değer katan, değer üreten bir üniversite olma hedefidir. Bunun en önemli ayağı da üniversite sanayi işbirliğini oluşturuyor. Mardin OSB’nn son yıllardaki yükselişi, çıkışı, yakaladığı ivmeyi destekleyebilecek bir konumlanma içinde olalım istiyoruz. Mardin’in bütün potansiyellerini harekete geçirmek istiyoruz. Üniversite olarak sivil toplum potansiyelinin neresinde olmamız gerekiyor, nasıl katkımız olabiliriz arayışındayız. Akademisyen arkadaşlarımız bilgilerini pratiğe dönüştürmek için sahadalar. Meslek Yüksek Okulu öğrencilerimizi OSB’de sahada usta-çırak ilişkilerini hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. OSB ‘de  dinamikler var, o dinamikleri hareketlendirmek için çok iyi ve samimi akademisyen kadromuz var. ” dedi.

                          Artuklu Üniversitesi bize güç katıyor

             OSB Başkan Vekili Abdulnasır Duyan Mardin’in işsizlik konusunda Türkiye sıralamasında üst sıralarda olduğuna dikkat çekerek, üniversite- sanayi iş birliğiyle bu sorunu çözmeye çalışacaklarını kaydetti.  Mardin OSB’de 5 Bin kişinin istihdam edildiğini, ancak ilçeler dahil kent genelinde 15 bin kişinin sadece tekstil fabrikalarında istihdam edildiğine dikkat çeken Duan ancak bunun Mardin için yeterli olmadığını söyledi. Duyan şunları söyledi;

 “Üniversite- sanayi işbirliğiyle yapacak çok işimiz var. Bu bir başlangıçtır. Özellikle tekstil konusundaki hocalarımız ile geçenlerde bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Artık bir tasarım bölümü açıp Mardin Sanayisi Mardin sanayicileri artık fason değil de kendi üreteceği Mardin markası adı altında bir çalışmamız var. Bu anlamda bir dernek de kurduk. Sadece Mardin’deki fabrikalar değil de diğer ilçelerimizin de tekstil firmaları bir araya gelip bir oluşun gerçekleştirme amacımız var. Burada Artuklu üniversitesine de büyük bir iş düşüyor. Beraber bir iş birliği yapacağız. Rektör Hocamıza çok teşekkür ediyorum. Artık sadece bulgur ve unla değil tekstil alanında da söz sahibi olmak için gayret sarf edeceğiz. Şu anda OSB’de 5 binin üzerinde istihdam var. Ama bu Mardin için yetmiyor. Mardin işsizlik konusunda Türkiye sıralamasında üst sıralarda. Burada işsizliği önlemek için tekstil firmalarını buraya çekmek ve işsizliği düşürmektir. Hedefimiz bu yöndedir. Üniversite ve sanayi işbirliğiyle bunu çözeceğimize inanıyorum. Bu potansiyelimiz vardır.”

                    Almanya ve Slovakya’ya ürün gidiyor

     Mardin OSB’de 400 kişinin istihdam edildiği bir tekstil firmasını işleten Adnan Kahraman, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kahraman  “Çok memnun olduk, zaten başkanımız devamlı bizi ziyaret ediyor. OSB’de hem rektörün hem de ileri gelenlerin bizi ziyaret etmeleri bizi memnun ediyor. Tabii talepleri olacak, bizim de taleplerimiz olacak. Bununla beraber yürüyeceğiz inşallah. Dış ülkelere üretim yapıyoruz. Fason ürün üretiyoruz. Slovakya ve Almanya’ya mal gidiyor. Günlük üretimimiz 10 bin adet. Mardin Sanayiciler ve Tekstilciler olarak Mardin ve ilçelerinde bize üye Olan arkadaşlarda toplam  15 bin kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

 

ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR