ASAYİŞ

Vali Akkoyun Aylık Asayiş Toplantısı yaptı

Mardin Valisi Akkoyun, "Mardin’in daha huzurlu ve daha güvenli bir kent olabilmesi için gayretle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Vali Akkoyun Aylık Asayiş Toplantısı yaptı
08-01-2024 18:06
08-01-2024 18:33
MARDİN

          Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili  Akkoyun, beraberinde İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu ve İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday ile birlikte düzenlenen "Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısında” basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda 2023 yılı Aralık değerlendirmesi yapan Vali Akkoyun, her ay bir önceki ayın asayiş ve güvenlik konularında yapılan çalışmalarla ilgili hem basın mensuplarını, basın mensupları aracılığı ile de vatandaşları düzenli bilgilendireceklerini ifade etti.

Vali Akkoyun'un açıklaması şöyle;

"İlk olarak, şehrimizin güvenliğini sağlamak adına Emniyet ve Jandarma Teşkilatımızı özverili çalışmalarından dolay tebrik ediyorum.  Asayiş ve güvenlik verilerini gözden geçirerek suç oranlarını azaltma ve huzur ortamını sağlama aynı zamanda  halkımızın yaşam kalitesini yükseltme temel hedefimizdir.

  “ Mardin'in tarihi ve kültürel zenginlikleriyle birlikte güvenli bir çevrede yaşamak herkesin ve hepimizin en doğal hakkıdır.”  Diyen Vali Akkoyun Güvenlik teşkilatımızın bütün gayretleri ile birlikte teknolojiyi de etkin bir şekilde kullanarak suçla ve suçluyla mücadeledeki başarılarına dikkat çekmek istiyorum. Ancak, her birimizin güvenlik konusunda sorumluluk taşıdığını da unutmamamız gerektiğini ifade etmek istiyorum. Toplum olarak iş birliği içerisinde olmalıyız, şüpheli durumları yetkililere bildirmeliyiz ve güvene dayalı ilişkimizi güçlendirmeliyiz.

          İçeride ve dışarıda yaşanan gelişmeleri takip ederek, önleyici tedbirleri güçlendiriyoruz, şehrimizin her kesiminden gelen geri bildirimlere açık olarak toplumun beklentileri ve hassasiyetini anlayarak, bu doğrultuda stratejiler geliştiriyoruz ve çalışmaları uyguluyoruz.” Şeklinde sözlerini sürdürdü.

               Güvenli Bir Mardin İçin Çalışacağız

          Vali Akkoyun “ Unutmayalım ki güvenli bir Mardin ancak birlikte çalışarak mümkün olacaktır. Hep birlikte inşallah daha güvenli bir geleceği inşa etmek için ek birliği ile çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

 Vatandaşlarımızın huzur, güven, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamlarını sürdürebilmesi için yıkıcı bölücü ve her türlü terör tehdidini bertaraf etmek temel hedefimizdir.

Milletimizin birlik ve beraberliğine kasteden bölücü terör örgütlerine karşı kararlı mücadelemiz devam etmektedir. Bu anlayışla Aralık ayında Mardin’de bölücü terör örgütü FETÖ ve PKK başta olmak üzere terör örgütlerine yönelik 104 operasyon düzenlenmiş,  5 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.

Huzur ortamının devamı için vatandaşlarımızın desteğiyle birlikte terör örgütleri ile mücadelemiz aynı irade ve kararlılıkla devam edecektir.” Diye konuştu.

Düzensiz Göç ile Mücadele

        Vali Akkoyun “     Düzensiz göçle mücadele kapsamında etkin mücadele için ilk etapta İstanbul ilinde uygulaması başlayan Mobil Göç Noktaları, İçişleri Bakanlığımızın yaptığı planlama çerçevesinde gerekli alt yapı hazırlıkları da tamamlanarak 30 Büyükşehir’e yayılmıştır. İlimiz Artuklu ilçesi Karayolları parkı mevkiinde bulunan Mobil Göç Noktası aracımız, önümüzdeki ay Kızıltepe ve Midyat ilçelerimizde de kurulacaktır. Bu üç mobil göç aracı ile birlikte düzensiz göçle mücadele gücümüz ve imkânlarımız daha da artacak ve daha etkin bir halde devam edecektir.

İlimizde yakalanan düzensiz göçmen sayısı 2023 yılı Aralık ayı içerisinde 17’ dir. Ayrıca 7 organizatör yakalanarak haklarında yasal işlem yapılmıştır.

Ülkemizin güvenliği huzur ortamının devamı için düzensiz göçle mücadelemiz karalılıkla devam edecektir.” İfadelerini kullandı.

Bağımlılıkla Mücadeleye devam

 “Bağımlılıkla mücadelemizi de hassasiyet ile devam ettirmekteyiz. Bir taraftan kolluk kuvvetlerimiz ilimizde uyuşturucu madde girişini engellerken diğer taraftan uyuşturucu madde kullanımının önlenmesi ve vatandaşlarımıza yönelik bilinçlendirme faaliyetlerini de sürdürmekteyiz.” Diyen Vali Akkoyun açıklamalarını şöyle sürdürdü.

“Narkotik suçlarla mücadele kapsamında İlimizde Aralık ayı içerisinde toplamda 108 operasyon düzenlenmiştir. Operasyonlar kapsamında 10 kişi gözaltına alınmış olup 4 kişi de tutuklanmıştır. İçişleri Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen "En İyi Narkotik Polisi Anne" projesiyle, uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışması yürütülerek uyuşturucu kullanımının henüz başlamadan önüne geçilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında ilimizde 5.269 kişiye eğitim verilmiştir.

Kaçakçılıkla mücadelede, huzur operasyonları kapsamında ilimizde Aralık ayı içerisinde 79 operasyon düzenlenmiş olup yakalanan şahıslar hakkında adli işlemler gerçekleştirilmiştir. Huzur ve güven uygulamaları kapsamında aranan 376 kişi yakalanmıştır.


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR