GÜNDEM

Yangın Can Yaktı 11 kişi hayatını kaybetti 78 yaralandı, 556 hayvan telef oldu

Diyarbakır ve Mardin arasındaki anız yangınında 11 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi yaralandı. 556 küçükbaş hayvan telef oldu. Yangında yaralanan hayvanların tedavisi için veterinerlere acil durum çağrı yapıldı

Yangın Can Yaktı 11 kişi hayatını kaybetti 78  yaralandı, 556 hayvan telef oldu
22-06-2024 05:40
22-06-2024 05:48
MARDİN

Diyarbakır’ın Çınar İlçesinde başlayan ve Mardin’in Mazıdağı İlçesine bağlı mahallelere sıçraya yangının acıları büyüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan anız yangınında 11 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, yaptığı açıklamada, 7 bin dönüm arazi yangından etkilendiğini, toplam 556 küçükbaş hayvan telef olduğunu ve. 6'sı yoğun bakımda 78 yaralının bulunduğunu duyurdu.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinin Köksalan Mahallei ve Yazçiçeği köyü ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde meydana gelen anız yangını kısa sürede Mazıdağı ilçesine sıçradı.

 Sağlık Bakanı Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangın nedeniyle 11 kişinin hayatını kaybettiğini, 78 kişinin de yangından etkilendiğini duyurdu.

6 yaralı hastanede tedavi altında

Diyarbakır ve Mardin sınırındaki köylerde yaşanan yangınlar nedeniyle şu anda Diyarbakır'da 4'ü entübe 5 hastanın yoğun bakımda olduğunu aktaran Koca, Şanlıurfa'da da bir hastanın entübe olarak tedavi gördüğünü aktardı.

Yangınlar nedeniyle olay yerlerine Diyarbakır'dan 24 ambulans ve 3 UMKE Timi ile Mardin'den 15 Ambulans ve 4 UMKE Timi görevlendirildiğini belirten Koca, yangınların ilgili birimler tarafından söndürüldüğünü, soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

          Soruşturma başlatıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan ve geniş bir araziye yayılan anız yangınıyla ilgili Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığını bildirdi.

"6'sı yoğun bakımda 78 vatandaşımızın tedavisi sürüyor"

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, yangına ilişkin yaptığı açıklamada açıklamada, Diyarbakır'da 8 bin 100 dönüm arazinin zarar gördüğünü belirtti. Karaloğlu şu bilgileri verdi:

"Mardin'de ise 7 bin dönüm arazi yangından etkilendi. Toplam 556 küçükbaş hayvan telef oldu. 6'sı yoğun bakımda 78 vatandaşımızın tedavisi sürüyor. Yangının çıkış sebebi henüz kesinleşmedi, çalışmalar sürüyor. Sosyal medyadaki iddialara itibar edilmemeli. Tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra vatandaşlarımızın hasarının giderilmesi için elimizden geleni yapacağız."

        Kızıltepe İlçesinde Anız yangını

 Mardin’in Kızıltepe ilçesinde henüz bilinmeyen nedenle 5 noktada anız yangını çıktı. Yangın kıs sürede söndürüldü.

Hayvanların durumu yürek yakıyor

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde alevler arasında kalan ve sosyal medyaya yansıyan hayvan görüntüleri yürek yakıyor. Yangından etkilenen hayvanların tedavisi için veteriner hekimlere acil yardım çağrısı yapıldı.

 Belediye Başkanının kolu kırıldı

Mazıdağı İlçesinde yangına müdahale eden Artuklu İlçe Belediye eş Başkanı Mehmet Ali Amak geçirdiği kaza sonucu kolunun kırıldığı, hastanede kolunun alçıya alındığı belirtildi.


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR