EKONOMİ

Yörex Yöresel Fuarında DİKA Neden Yok

TOBB’un düzenlediği Yörex Yöresel Ürünler Fuarına, bölge kalkınma ajansları destek verdirirken, DİKA fuara katılmadı

Yörex Yöresel Fuarında DİKA Neden Yok
05-11-2023 08:27
05-11-2023 08:31
MARDİN

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı tarafından  desteklenen Antalya Yörex Yöresel Ürünler Fuarı 02-05 Kasım 2023 tarihinde düzenlendi.

       Türkiye'nin dört bir yanında, kendi çalışma alanlarında bulunan kurum ve kuruluşları desteklemek üzere Kalkınma Ajanslarının tamamı stand açarak, bağlı bulundukları bölgelerinin coğrafi işaretli ürünleri ve yerel değerlerinin tanıtımına katkıda bulunduğu gözlendi.

       Türkiye'nin en büyük e-pazaryeri firmaları ile görüşen kalkınma  ajansları bölgelerinin tanıtımını yaparak katkı sağlarken, sorumluluk alanı TRC3 Bölgesi olan Dicle Kalkınma Ajansı ise bu konuda bir çalışma yürütmemesi dikkat çekti.

   Dicle Kalkınma Ajansının   bölgede üretilen coğrafi işaretli ürünlerin ve yerel değerlerinin tanıtımına dair bir planlama yapmaması ve ilgili kurum ve kuruluşlar ile bir görüşme yapma, beklentileri karşılama konusunda yetersiz kalarak bölgenin tanıtımına kayıtsız kalması, DİKA’nın  kuruluş amacından uzaklaştığı yorumlarına neden oldu.

   Baka, Geka, Oka, Karacadağ, Fırat, Kuzka, Oran, Doka, Kudaka, Bebka  Kalkınma ajansları Fuara katılarak bölgelerindeki yöresel ürünleri tanıttı ve katkı sağladı.

 

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR