SAĞLIK

4 MART DÜNYA OBEZİTE GÜNÜ

Mardin´de, Obeziteye dur demek için sağlıklı yaşam yürüyüşü düzenlendi

4 MART DÜNYA OBEZİTE GÜNÜ
04-03-2020 22:33

            Obezite, insan ömrünü kısaltması ve ortaya çıkardığı yan etkilerle de yaşam kalitesini bozması nedeniyle bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda yaşam biçimindeki değişikliklerin de katkısı ile toplumda görülme oranları sürekli artmaktadır. Bu nedenle obezite hakkında toplumdaki farkındalığın arttırılması, günlük yeme alışkanlıklarının sağlıklı yöne kaydırılması, fiziksel aktivite düzeyinin yükseltilmesi ve diğer sağlıklı yaşam alışkanlıklarının kazandırılması gerek önleme gerekse tedavide önem taşımaktadır.

          Mardin İl Sağlık Müdürülğünce, obezitenin azaltılması çalışmaları kapsamında; ilde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmek, fiziksel aktivite düzeyini artırmak ve sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla yapılan rutin çalışmalar dışında, özel gün ve haftalarda farklı etkinliklerin düzenlenmesi, konuya olan farkındalık düzeyinin artmasını sağlanması için yürüyüş düzenlendi.

           Sağlık Müdürlüğünce, ?4 Mart Dünya Obezite Günü? nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenledi. 21 Kasım Şehir Stadyumunda yapılan Yürüyüş etkinliğine Halk Sağlığı Başkanı Dr. Hidayet Bakaç, Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı  Uzm.Dr. Mehtap Bingül ve çalışanları, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı çalışanları , Müdürlüğün Başkan Yardımcıları, Birim Sorumluları ve  çalışanları ile Artuklu İlçesindeki öğrenciler katıldı. Etkinlik alanında, elma, su, tişört, şapka ve broşürler dağıtıldı.

            Mardin´de Sağlıklı Hayat Merkezi ile hastane bünyesinde ve ilçelerde de sağlık kuruluşları bünyesinde kilo problemi olup zayıflamak isteyenlerle kilo almak isteyenlerin ücretsiz yararlanabileceği Obezite Danışmanlık Birimlerinin hizmet verdiği belirtildi.

 

 Editor : HaberPanelim.com
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR