SAĞLIK

Artuklu Üniversitesinde Sigara Konferansı

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Dağlı yaklaşık bin öğrencinin katıldığı konferansta sigaranın zararlarını ve bırakma yöntemlerini anlattı.?Sağlıklı yaşamak istiyorsanız,sigaradan uzak durun?

Artuklu Üniversitesinde Sigara Konferansı
10-10-2019 08:34

         Haber:Mehmet Çelik

         Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Canan Eren Dağlı,Atatürk Kültür Merkezindeki çok amaçlı salonlarda,üniversitenin  çeşitli fakültelerde eğitim gören bin dolayında öğrenciye   sigaranın Zaraları ve sigarayı bırakma yöntemleri hakkında konferans verdi. Konferansın ardından, katılımcılar, Dekan Eren Dağlı´yı ayakta uzun süre alkışladı.

         Mardin Artuklu Üniversitesi  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Eren Dağlı, ?sigarayı bırakmak? konferansında bin dolayında öğrenciye hitap etti. ?? Sigara, Yılda Dünya´da 4,5 milyon, ülkemizde 100 bin insanın ölümüne sebep oluyor? diyen  Prof. Dr. Eren Dağlı 19-45v yaş arası erkeklerin yüzde 50 sinin sigara içtiğini, kadınlarda son zamanlarda sigara içme oranının yükseldiğini söyledi.

       Türkiye´de 15 yaş üstü nüfusun  yüzde 26,5 nün her gün tütün ürünü kullanıldığını ifade eden Dekan Eren Dağlı, kanser vakalarının  en belirgin sebepleri arasında sigaranın ön sıralarda yer aldığının altını çizdi.Sigaranın, Verem, zatürre, koah,  gibi bulaşıcı hastalıkları belirgin bir şekilde tetiklediğine vurgu yapan Dekan  Eren Dağlı ? Tütün, eroin ve esrardan  daha fazla bağımlılık yapıyor. Tüm kanserlerin tetikleyici sebepleri arasında  sigara  ve tütün mamulleri ilk sıradadır.Ülkemizde erkeklerde görülen akciğer kanserlerinin sebebi yine tütün mamulleridir. Çocuklarda lösemi, beyin tümörleri gibi hastalıkların nedeni  de çevresel sigara dumanıdır. Sigara içen kadınlarda ve kanser riski üç kat artıyor.? Dedi.

             Bir Nargile bir paket sigaraya bedel

        Gençlerin son dönemlerde Nargile´ye ilgi duyduğuna dikkat çeken Dekan Eren Dağlı ? Bir Nargile bir paket sigaraya eşdeğer zarar veriyor. Bunun yanında nargile tütünündeki yapay koku ve tatlarda, insan sağlığına zarar veren ve olumsuz etkileyen maddeler mevcuttur.? Şeklinde konuştu.

        Önlemler önemli

     Türkiye´de sigaraya karşı yasal uygulamaların önemine değinen Dekan Eren  Dağlı ?Ülkemizde, sigaraya karşı  yapılan yasal uygulamalar önem arz ediyor. Gelişmiş ülkelerde sokaklarda da sigara yasağı var. Hatta evlerde sigara içme yasakları söz konusu.? Dedi

    Sigara bırakmayı doktor nezaretinde yapın

       Tütünün, eroin, esrar gibi bağımlılık yaptığını, sigarayı bırakmak isteyenlerin, sigara bırakma merkezlerine mutlaka başvurmaları ve ilaç tedavisi gerekiyorsa bu merkezlerde yapılacak tahlil ve tetkikler sonunda belirlenecek ilaçları kullanmaları gerektiğinin altını çizen Dağlı ? Sigara bırakma merkezlerinde  doktorların görüşünü almadan, tahlil yaptırmadan sigara bırakma yardımcı ilaçlarının kullanılmasını tasvip etmiyoruz. Mutlaka doktorun tavsiye edeceği ilaçlar kullanılmalı.İradenize sahip çıkın, kendinizi suçlamayın, kendinizi mükafatlandırın ve yakın arkadaşlarınızın, ailenizin desteğini alarak sigarayı bırakın. Tekrar başlarsanız dahi, bırakma niyetinizi ve kararlılığını sürdürünüz. Elektronik sigaradan uzak durun. Çünkü,içerdiği kimyasal maddeler tütün kadar zararlıdır? şeklinde sözlerini sürdürdü.

         Yaklaşık bir saat kadar süren konferansın ardından, öğrenciler ve dinleyiciler Dekan Eren Dağlı´yı ayakta alkışladı.Editor : HaberPanelim.com
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR