SAĞLIK

Darp Edilen Doktorlara Meslektaşları sahip çıktı

Mardin Devlet hastanesin görev yapan, iki doktora yapılan saldırı, Sağlık Sen Şube Başkanlığı ve Aile Hekimleri Derneği tarafından kınandı.

Darp Edilen Doktorlara Meslektaşları sahip çıktı
04-07-2019 08:49

            Mardin Devlet Hastanesinde görev yapan Endokrinoloji Uzmanı Dr. Davut Sakız ve eşi Dr. Ayşe Sakız için Mardin Sağlık Sen Şube Başkanı Dr. Mehmet Selim Ünverdi ve Mardin Aile Hekimleri Derneği Basın Açıklaması yaptı. Çok sayıda sağlık çalışanının katıldığı açıklamada Sağlık Sen Şube Başkanı Dr. Mehmet Selim Ünverdi, son zamanlarda sağlık çalışanlarına karşı artan şiddetin önemli bir sorun haline geldiğini söyledi.

  Mardin Sağlık Sen Şube Başkanı Dr. M.Selim Ünverdi´nin  okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

           ?Sağlık hizmetleri kamu adına sunulan bir hizmettir, sağlık çalışanları da kamu hizmeti sunmaktadır. Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur. 

Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin %80´lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez.

Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz sağlıkta şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, kamu oyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesi elzemdir.

Sağlıkta yaşanan şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu, önleyici çözümler bulunmadan, sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan; şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez. Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır.

Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak Bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla yineliyoruz.  Hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını talep ediyoruz.

Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırıyoruz.

Bu vesileyle, Mardin Devlet Hastanesi´nde, uygunsuz ilaç raporu isteyen hastaya ilaç yazmayacağını söyleyen çalışma arkadaşımız Uz.Dr. Davut Sakız ile eşi Uz.Dr.Ayşe Sakız´ın darp edildiği menfur saldırıyı, üyelerimiz ve tüm sağlık çalışanları adına kınıyor ve bu konunun takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.?                                                            Editor : HaberPanelim.com
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR