YAŞAM

Derik’te Kazada Hayatlarını Kaybedenler İçin Mevlit Okutuldu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Mardin'in Derik ilçesindeki kazada hayatını kaybedenler için düzenlenen mevlit ve dua programına katıldı, taziye ziyaretinde bulundu.

 Derik’te Kazada Hayatlarını Kaybedenler İçin Mevlit Okutuldu
27-08-2022 16:32
27-08-2022 16:44
MARDİN

       

       Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 20 Ağustos'ta Derik ilçesi Üçyol mevkiinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden vukat Baran Açan'ın ailesini ziyaret etti. Açan'ın babası Ramazan Açan'a ve yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Erbaş, kazanın milleti derinden üzdüğünü söyledi.  Açan da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek oğlunun kaza yerinde yaralılara yardım etmek için bulunduğunu aktardı.

           Daha sonra Erbaş, Derik'teki trafik kazasında hayatını kaybedenler için Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk Camisi'nde düzenlenen programa katıldı. 

       Programda Diyanet İşleri Başkanlığı ve İl Müftülüğü Mevlithanları tarafından  Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Türkçe ve Kürtçe mevlit okundu, hayatını kaybedenler için dua edildi. 

      Erbaş, burada yaptığı konuşmada, kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek bir hafta önce beklenmedik bir kaza ile 20 kişiyi Hakk'a uğurladıklarını söyledi. 

Allah'tan yardım dilemenin yolunun sabretmek olduğunu belirten Erbaş şöyle devam etti:

 "Sabır olmasaydı, nasıl yaşardık dünyada, bu acılara nasıl tahammül ederdik. Aziz kardeşlerim ne yapalım? Olmasaydı bu tür kazalar, ölümler, ani ölümler, ama kaza bu. Ne yapacağız? Sabredeceğiz, ama tedbirlerimizi alacağız. Tedbirlerimizi almak, bizim işimiz. Rabb'imiz, 'Üzerine düşeni yaptıktan sonra Allah'a tevekkül et.' buyuruyor. Biz inşallah üzerimize düşeni yapmaya gayret edelim. Sadece yaşadığımız bu elim kazaya göre demiyorum. Her zaman, hayatımızın her anında üzerimize düşen vazifeyi yapmamız, tedbirli olmamız lazım."

 Ahireti hatırlayarak yaşanılması tavsiyesinde bulunan Erbaş, ibadetlerin ihmal edilmemesi, Allah'ın ve emirlerinin akıllardan çıkarılmaması gerektiğini anlattı. Erbaş, "Çocuklarımız henüz konuşmaya başlarken Rabb'imizi, Peygamberimizi onlara öğretelim. Bizi kurtaracak onlardır, başka şeyler değil. Bizi kurtaracak Kur'an'dır, Kur'an'a göre yaşamaktır. Peygamberlerin varisleri alimlerimizin, Seydalarımızın, mürşitlerimizin çizmiş olduğu Kur'an yolunda yürümektir." ifadesini kullandı.

 Bu toprakların evliya yurdu olduğunu dile getiren Erbaş, kazada hayatını kaybedenler ve Derik ilçesinde 10 Kasım 2016'da makam odasında PKK'lı teröristlerce el yapımı patlayıcıyla suikast sonucu şehit olan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk için dua etti.

 Programa Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Fatma Öncü, Vali ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Derik Kaymakamı Evren Çakır, Eski Milletvekili Aydın Ayaydın, İl Emniyet Müdür Mahmut Karabulut ,AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, Midyat İlçe Belediye Başkanı Veysi Şahin, Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Tatlıdede,Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ ve Dargeçit Belediye Başkanı Cüneyt Aksoy ile kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve kazada yaralananlar katıldı.

    Mevli'e katılan yaklaşım 3 bin kişiye Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yemek ikram edildi.

Derik ilçesi Üçyol mevkiinde 20 Ağustos'ta meydana gelen ölümlü kazaya müdahale edenlere freni patlayan tırın çarpması sonucu, bir avukat, bir polis memuru, olmak üzere 20  kişi hayatını kaybetmiş, 26 kişi yaralanmıştı. Gözaltına alınan 2 tır şoförü tutuklanmıştı.

 

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR