YAŞAM

Gaziler Günü Onuruna Program Düzenlendi

  Mardin Valiliği, 19 Eylül Gaziler Günü vesilesiyle şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek programı düzenledi.

Gaziler Günü Onuruna Program Düzenlendi
19-09-2022 15:15
19-09-2022 15:18
MARDİN
Gaziler Günü Onuruna Program Düzenlendi
  Mardin Valiliği, 19 Eylül Gaziler Günü vesilesiyle şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek programı düzenledi.
Özel bir otelde düzenlenen programa Vali Demirtaş’ın yanı sıra, 70. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hikmet Yokarıbaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut, Vali Yardımcıları şehit yakınları ve gaziler katıldı.
Kuran tilaveti ve dua ile başlayan programda Vali Demirtaş bir konuşma gerçekleştirdi.
Konuşmasında, ‘’Şehitlik ve gazilik dünyalık hiçbir mevki ve makamla ölçülmeyecek kadar yüce makamdır’’ diyen Vali Demirtaş;
‘’ Bu millet, şüheda evladıdır. Bu vatan, şüheda toprağıdır.  Ölürsem şehit, kalırsam gazi düşüncesi milletimizin her bir ferdinin benliğine sinmiştir. Bizi, millet olarak bu inanca sevk eden en önemli husus ise inancımızın bizlere emrettiği gaza anlayışıdır. İşte bu sebeplerle dünden bugüne gaza meydanı hiçbir zaman boş kalmamıştır. Zaman değişmiş;  fakat tabiat, öz ve maya değişmemiştir. 1071'de Anadolu'da kapılarını ardına kadar açan Alparslan'ın askerleri ile 1453'te İstanbul surlarına dayanıp Çağ açıp çal kapayanlar aynı inanca hizmet etmişlerdir. Çanakkale'de ve İstiklal harbimizin tüm evrelerinde yedi düveli Anadolu'dan söküp atanlar aynı anlayışla gaza meydanına çıkmışlardır. Memleketimizin huzur ve emniyeti için terörle mücadeleyi canlıları pahasına sürdüren yiğitlerimiz ile sınır ötesi operasyonları gerçekleştiren kahramanlarımız aynı tabiatın mensupları olduklarını göstermişlerdir.15 Temmuz'da Vatanımıza kasteden hainleri yerle yeksan ederek sözde işgal girişimini bertaraf eden maya da aynı mayadır. O sebeple buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum ki olay, yer zaman ve kişiler değişse de değişmeyecek tek bir şey vardır.  Biz bu toprakların evlatları olarak 1000 yıllık yurdumuzdan ve mukaddesatımızdan vazgeçmeyeceğiz’’ diye konuştu.
Vali Demirtaş Konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;
‘’Şehitlik ve gazilik dünyalık hiçbir mevki ve makamla ölçülmeyecek kadar yüce makamdır.  Canı aziz vatana feda edenlere bu yolda yürüyüp gazi olanlara dünyalık hiçbir mertebenin hükmü yoktur.
 Şehit yakınları olarak sizler, en değerli varlıklarınızı, evlatlarımızı, eşlerinizi, kardeşlerinizi, babalarınızı vatan sağ olsun diyerek bu topraklara emanet ettiniz. Kahraman gazilerimiz, sizler girdiğiniz mücadelede bedenlerinizden bir parçayı kaybederken şehadeti göze aldığınızı, ölümü korkuttuğunuzu tüm cihana gösterdiniz. Bizler size minnettarız. Bu aziz vatan ve bu asil millet sizlere minnettardır.’’
Vali Demirtaş, tüm masaları gezerek şehit yakınları ve gaziler ile bir müddet sohbet ettikten sonra program son buldu.

Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR