SAĞLIK

Kolesterol ilaçları kanser riskini azaltıyor

Son yapılan araştırmalara göre kandaki kolesterol seviyesini düşürmek için kullanılan statin grubu ilaçların kalın bağırsak kanseri oluşumu sıklığını azalttığı ortaya çıktı.

Kolesterol ilaçları kanser riskini azaltıyor
06-04-2021 10:49

İSTANBUL (İGFA) - Statin grubu ilaçların tüm dünyada kolesterol kontrolü için en sık kullanılan ilaçlar arasında olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Bu grup ilaçların karaciğer kanseri, meme kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri, safra kesesi yolları kanseri gibi değişik kanserlerin oluşumunu azalttığı ile ilgili kesinlik kazanmamış gözlemler var. Ancak bu ilaçların kanser gelişimi üzerindeki baskılayıcı etkisinin RAS geni üzerinden olduğu düşünülüyor” açıklamasında bulundu. 

2014 yılında rapor edilen bir çalışmada 40 ayrı kolesterol ilacı ile yapılan çalışmanın gözden geçirildiğini ve statin grubundaki bu ilaçların kolon kanseri riskini yüzde 9 azalttığının rapor edildiğini kaydeden Prof. Dr. Serdar Turhal, kesin kanıt için daha doğru tasarımlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi. New York’tan rapor edilen güncellenmiş yayında 52 ayrı çalışmanın gözden geçirildiğini kaydeden Prof. Dr. Turhal, "Toplam 11 milyon 459 bin 306 birey üzerindeki etki gözlenmiştir. Bunların 2 milyon 123 bin 293’ü statin grubu ilaç alıyor. 9 milyon 336 bin 13 tanesi ise almıyordu. Bu grup içinde statin kullananların kalın bağırsak kanseri riskinin kullanmayanlara kıyasla yüzde 20 daha düşük olduğu gözlendi. Enflamatuar bağırsak hastalığı olan 17 bin 528 hastanın ise bin 994 tanesi statin kullanıyor, 15 bin 534 tanesi kullanmıyordu. Statin kullanımının bu hastalarda kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 60 azalttığı gözlendi. Sonuç olarak statin grubu ilaçların özellikle enflamatuar bağırsak hastalığı olan kişilerde kolon kanseri oluşumunu azalttığı ile ilgili güçlü bir gözlem yapılmıştır ve bunun doğrulanması karşılaştırmalı çalışmalarla doğrulanması bekleniyor” diye konuştu.


Editor : Alaaddin Ala
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR