YAŞAM

Belediye gönüllere dokunuyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, kent genelinde yapmış olduğu hizmetlerde yediden yetmişe herkesin gönlüne dokunuyor.

Belediye gönüllere dokunuyor
25-01-2023 13:14
28-01-2023 10:50
MARDİN

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı kent genelinde, gıda paketi, giyim yardımı, özbakım hizmeti, ev temizliği, ibadethane temizliği, engelli vatandaşların ulaşımı, şehit yakını ve gazi ziyareti, çocuklara yönelik aktiviteler, ihtiyaç sahibi öğrencilerin giysilerinin yıkanması, engellilere yönelik etkinlikler, tekerlekli sandalye ve engelli yatağı yardımı gibi yapmış olduğu çalışmalarla kent genelinde tüm gönüllere dokunmaya devam ediyor.

 

2022-2023 eğitim ve öğretim yılında üniversitelerde yükseköğrenim gören 10.028 öğrencinin ailelerine 1. dönemde 1500 lira olmak üzere toplam 15 milyon 42 bin lira eğitim desteği verildi. 

 

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı sosyal inceleme neticesinde tespit ettiği ihtiyaç sahibi 23.500 vatandaşa gıda yardımı ve 7.015 vatandaşa ise giysi yardımında bulundu. Çölyak hastalarına 1200 glutensiz gıda paketi dağıtııldı. Ramazan ayı boyunca tüm ilçelerde 20.850 vatandaşa iftar yemeği verildi. 

 

İhtiyaç sahibi 504 öğrenciye ayakkabı dağıtıldı.Yaşlı ve engelli ihtiyaç sahibi 962 vatandaşın öz bakımları, 169 vatandaşın ev temizliği yapılırken 547 vatandaşın ise hastane ve diyaliz merkezine ulaşımı sağlandı. Yaşlı ve engelli ihtiyaç sahibi 397 vatandaşa akülü ve manuel sandalye, 3 tekerlekli motosiklet, koltuk değneği, tansiyon cihazı olmak üzere çeşitli araç ve gereçler dağıtıldı.

 

Kent genelindeki okullarda 240 basketbol potası kuruldu. Spor aktivite merkezinde 7.680 çocuğa çeşitli spor alanlarında hizmet verildi.  Yaz spor okullarında 05-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlere futbol, basketbol, voleybol, karate, teakwondo, atletizm, jimnastik, masa tenisi, okçuluk, badminton ve wushu branşlarında 9.282 öğrenciye eğitim verildi.

 

Önemli gün ve gecelerde engelli, yaşlı, şehit yakını, gazi, genç ve kadınlara yönelik etkinlikler düzenlendi. Ulusal ve uluslararası yürüme, koşu, bisiklet ve benzeri yarışmalar düzenlendi. 65 amatör spor kulübüne malzeme dağıtıldı.

 

Mardin merkez ve tüm ilçelerindeki tarihi ve doğal güzelliklerin tanınırlığını artırmak için 265 profesyonel ve amatör fotoğrafçının katılımıyla Mardin Foto Safari Yarışması düzenlendi.

 

Mardin Büyükşehir Belediyesinin sosyal belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdiği projelerle 2022 yılı içerisinde binlerce ihtiyaç sahibi, yaşlı ve engelli vatandaşın gönlüne dokundu.


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR