SAĞLIK

MARDİN´DE GERÇEĞİ ARATMAYAN UMKE TATBİKATI

Mardin´de bölge illerden gelen görvliler ve 140 gönüllünün katıldığı eğitim sonunda tatbikat yapıldı

MARDİN´DE GERÇEĞİ ARATMAYAN UMKE TATBİKATI
27-04-2019 08:45

         Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimine  bağlı hizmet veren Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE),  Diyarbakır, Batman, Şırnak, Siirt illerinden gelen gönüllü ve görevlilerin katılımı ile  ?Toplu Yaralanma Vakalarına Yaklaşım, Afetlerde Haberleşme Becerilerinin Artırılmasına Yönelik Tatbikatı? gerçekleştirdi.

          Mardin´de   5. Bölge Koordinatörlüğünde Bölge illerin ve 140 UMKE Gönüllüsünün  katılımıyla önce  UMKE Eğitim Kampı yapmış, 3 gün süren kampın ardından tatbikat yapıldı. Tatbikat izleyenlere ?Gerçeği aratmıyor? dedirtti.

  UMKE Gönüllüleri, AFAD, İtfaiye, ekipleri olmak üzere toplamda 150 personel ile gerçeği aratmayan tatbikatta senaryo gereği, 3 aracın ve bir tankerin karıştığı trafik kazası sonrası Acil Çağrı Merkezine ihbarın gelmesi sonucu olay yerine UMKE, Ambulans, Polis ve itfaiye ekipleri yönlendirilmiştir. Polisin güvenlik önlemleri aldığı olay yerine yönlendirilen UMKE, Ambulans, Polis ve itfaiye ekipleri görev  tanımları ile ilgili gerekli müdahaleler yapılmış ,yaralıların tahliyesinden sonra hastanelere nakli sağlandı.

            Mardin Valisi Sayın Mustafa Yaman, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet  Müdürü Hasan Onar ,  Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Servet Yıldız, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı İsa Aydoğan, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Hakan Karakaş, 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Osman Ballı, Afet ve Acil Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Feyzi Özünal,  kamu kurum amirleri ve çok sayıda vatandaşın izlediği tatbikat Sultanköy yakınlarında gençleştirildi.

 Tatbikat alanında gazetecilere açıklama yapan Mardin Valisi  Mustafa Yaman, tatbikatla, oluşabilecek bir afette ekiplerin doğru ve hızlı müdahale etmelerini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Vali Yaman, diğer kamu kurumlarıyla koordinasyon ve işbirliği ile çalışma becerisi ön plana çıkarılması da bu tatbikatın bir parçası olduğunu ifade etmiştir.

          Sağlık Müdürü Yavuz UMKE Eğitim Kampına ve tatbikata ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Tatbikatları heyecanla izledik. Gerçeğini aratmayan bir tatbikattı. Mardin UMKE ekiplerimiz, Sultan köy bölgesinde 3 günlük bir kamp gerçekleştirdiler. Burada arkadaşlarımızın olayda intikal kabiliyeti, yol emniyetinin alınması, yaralıların sağlıklı bir şekilde çıkarılıp ilgili sağlık kuruluşlarına taşınması işlemini izlemiş olduk. Bu anlamda UMKE olarak değişik zamanlarda ve acil durumlarda ekipleri hazır hale getirmek için tatbikat yapmaktayız. Ekiplerimizin daima hazır olmalarını sağlamak için bundan sonra da tatbikatlarımıza devam edeceğiz. Desteğini bizden hiçbir zaman esirgemeyen ve bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan Sayın Valimiz Mustafa Yaman´a,  katkı veren tüm ekip çalışanlarımıza ve yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum." dedi.

                                         VALİ TATBİKAT BOYUNCA FOTOĞRAFLAR ÇEKTİ

          Mardin´e geldiği günden beri fotoğraf sanatçılığında iddialı olduğunu kanıtlayan Vali Mustafa Yaman, yapılan tatbikat boyunca sık sık fotoğraflar çekerek gazetecilere ? bakalım siz mi iyi fotoğraf çekersiniz, yoksa ben mi?? diye espri yaptı. Editor : HaberPanelim.com
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR