SAĞLIK

MAU Merkezi Araştırma Laboratuvarından iddialı adım

Altyapısı ve akademik kadrosuyla sürekli gelişen Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulan Merkezi Araştırma Laboratuvarı´nın çok kapsamlı çalışmaları ve bilimsel faaliyetlerine bir yenisi daha eklendi.

MAU Merkezi Araştırma Laboratuvarından iddialı adım
12-04-2019 21:16
Yüksek standartlara ve kaliteye sahip araştırma olanaklarını her düzeydeki araştırmacıya sağlayan ?Merkezi Araştırma Laboratuvarı? nın Mardin ilinde sağlık, sanayi, bilimsel araştırma imkânları ile bölgesel kalkınmada ihtiyaç duyulan laboratuvar kapasitesini artırdığı bildirildi.

Çeşitli alanlardaki Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere gıda ve ziraatla ilgili analizlere ilişkin teknik altyapısının da kısmi olarak tamamlandığı bilgisini veren Laboratuvar Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Velid Ünsal, İlin ve Bölgenin en nitelikli araştırma merkezi olma hedefiyle yürüttükleri yoğun çalışmalar sonucunda hizmet verdikleri bazı önemli analizlerin yanı sıra Mardin ve doğu bölgelerinde kamu kuruluşlarının ve özel sektörün bu yöndeki taleplerini daha geniş çerçevede karşılayabilecek potansiyeli oluşturduklarını ifade etti.

Günümüz araştırma teknolojisi gereksinimlerini karşılamak adına kromotografi laboratuvarı bünyesinde bulunan HPLC gibi cihazlara, Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrofotometresi (GC-MS) cihazlarını da katarak çok boyutlu analizlerin uzun süredir yapıldığını hatırlatan Ünsal,

Bununla birlikte aflatoksinler, tıbbi ve aromatik bitkilerdeki uçucu yağlar ve aroma bileşikleri analizleri ve diğer bazı analizler için de alt yapılarını tamamladıklarını ve üniversite bünyesinde yürütülen bazı projeler kapsamında bazı analizler için de hizmeti sunduklarını belirtti.

Mardin Artuklu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Gıda Koordinatörü aynı zamanda Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Dr. Aziz Korkmaz, aflatoksin analizinin önemine vurgu yaparak, aflatoksinlerin çoğunlukla kırmızıbiber, incir ve fıstık gibi kurutulmuş meyve ve sebzelerde kurutma ve depolama sırasında bazı küfler tarafından oluşturulan bulaşanlar olduğu bilgisini vererek

 aflatoksin içeren besinlerin, gıda güvenliği ve buna bağlı olarak insan sağlığı üzerinde büyük riskler oluşturabileceğine dikkat çekti.

Korkmaz,  Araştırma Laboratuvarında gıda ve yemlerde HPLC ile Aflatoksin analizi test denemelerinin başarıyla tamamlanarak numune kabul işlemlerine başlandığını belirterek:

?Merkezi Araştırma Laboratuvarımızda ayrıca, önümüzdeki günlerde HPLC ile Okratoksin analizinin alt yapısını tamamlayıp, deneme testleri başarıya ulaştıktan sonra numune almaya başlayacağız.? ifadelerini kullandı.

Laboratuvarın, bölgenin elverişli iklimi ve işgücü ile en önemli hayat kaynağı olan sanayi, üretim ve ticaretin belkemiğini oluşturan sektörel alanlar için çok önemli sacayağını oluşturduğuna işaret eden Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça:

"Üniversite olarak, sanayi, kamu kurum ve kuruluşları ile kişilerin analiz ihtiyaçlarını araştırma laboratuvarımızın olanakları ölçüsünde karşılayarak, sanayi ve üniversiteler ile disiplinlerarası ortak bilimsel ve teknolojik projeler üretilmesine katkıda bulunuyoruz.? dedi.

Üniversite yerleşkesinde 1000 m2 kapalı alan üzerinde 3 katlı binada hizmet veren analitik kimya, gıda, yakıt, toprak ve çevre analiz laboratuvarlarını bünyesinde barındıran Mardin Artuklu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı 3 Öğretim üyesi, 5 Öğretim Görevlisi, 1 Kimyager ve idari- teknik personeliyle Endüstriyel sektörlerde standartların oluşmasına öncülük ederek uluslararası geçerliliği olan standardizasyon ve sertifikasyon çalışmalarını sürdürüyor.

 Editor : HaberPanelim.com
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR