YAŞAM

Midyat’ta Gazeteci Yazar Hıncal Uluç Kütüphanesi

Mardin Midyat İlçe Belediye Başkanı Veysi Şahin, Gazeteci- Yazar Hıncal Uluç adına kütüphane kurdu. Kütüphane açılışına Hıncal Uluç’un ağabey Öcal Uluç katıldı, duygulu anlar yaşadı.

Midyat’ta Gazeteci Yazar Hıncal Uluç Kütüphanesi
07-03-2024 07:46
07-03-2024 08:27
MARDİN

Midyat’ın Ulucami mahallesinde bir süre evlendirme dairesi olarak  kullanılan ve restore edilen tarihi bina  Gazeteci- Yazar Hıncal Uluç’ın kitaplarının ve özel eşyalarının sergilendiği kütüphane ve etüt merkezine dönüştürüldü.

Tarihi öneme sahip bina, düzenlenen törenle “Midyat Belediyesi Gazeteci- Yazar Hıncal Uluç Kütüphanesi ve Etüt Salonu” olarak faaliyete geçti

Açılış törenine Midyat Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Belediye Başkanı Veysi Şahin, 22.Dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri, Uluç Ailesi, AK Parti İlçe Başkanı Atilla Yarış ve çok sayıda davetli katıldı.

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin açılışta yaptığı konuşmada, göreve geldiği günden beri beş yıllık sürede özellikle gençlere ve çocuklara yönelik çok güzel projelere imza atıklarını söyledi.

Başkan Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü. “gelecek nesillerimizin ilgili, bilgili ve donanımlı yetiştirilmesi adına eğitim alanında yaptığımız yatırımlarla Midyat adeta artık kütüphaneler şehri olmuştur. Gelecek nesillerimize kitap okumayı sevdirmek, kitap okuma alışkanlığını kazandırmak beceri ve kabiliyetlerini keşfetmelerini sağlamak için eğitim hayatlarını sağlam zeminlere oturtmak şiarıyla çalışmalarımız büyük bir hızla devam etmektedir” dedi.

Hıncal Uluç’ un kitapları ve daktilosunu kütüphaneye bağışlandığını aktaran Şahin, Hıncal Uluç’un Mardin’le bağları olduğunu vurgulayarak, rahmetli babası Fuat Uluç’un 13. dönem Mardin milletvekilliği yaptığını, sözlerine ekledi. Ardından, Kütüphane’nin kazandırılmasına büyük emeği geçen Uluç ailesine Midyat halkı adına teşekkür etti.

Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz ise, bizi yükselten, bizi büyüten, bizi yücelten bize saygı duyulmasına sebep olan kütüphanede bulunan eserler olduğunu anlattı.

Kaymakam Solmaz, “Çok kısa bir süre önce ilçemize bir kütüphane daha kazandırdık. Bu konuda Midyat Belediye Başkanımız Sayın Veysi Şahin’e hassaten ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Midyat medeniyetler kenti. Atalarımıza layık bir medeniyeti yeniden yükseltmek dünyaya adaleti yeniden tesis etmek istiyorsak okuyacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzyılı diyorsak yine okuya caz.   İlimde, fende, bilimde öncü olmak istiyorsak yine okuyacağız. Her ne olmak istiyorsak onu okumadan başaramayacağınızı bilmemiz gerekiyor.” Dedi. Kütüphane’nin kurulmasına emeği geçenlere teşekkür etti.

Hıncal Uluç’un ağabeyi olmak gurur ve onur vericidir

Uluç ailesi adına ise Hıncal Uluç' un ağabeyi gazeteci yazar Öcal Uluç’ta, Hıncal Uluç’un ağabeyi olmak en çok onur ve gurur duyduğu sıfatlardan olduğundan söz ederek, 68 buçuk yıldır gazeteciliğin her  kademesinde görev yaptığını aktardı.

Öcal Uluç şöyle devam etti: “Midyat kütüphaneler kenti. Aslında tarih boyu Mezopotamya içinde Midyat olarak dünyadaki ilk kütüphanelerin kuruluğu yerlerden, memleketlerden, beldelerden bir tanesi. Öyle bir yerde kardeşimin adını taşıyan bir kütüphaneyi açılışında bulunmak, benimde ailemin de en büyük gurularından, mutluluklarından biri olacaktır.”

Öcal Uluç, gazetecilik mesleğinde üç önemli aşama olduğuna dikkat çekerek, Hıncal Uluç’un araştırmacı gazetecilik, doğru habercilik ve yazarlık alanlarında başarılı olduğunu söyledi. Araştırmacı gazeteciliği emek ve özveri, haberciliğin doğruluk, yazarlığın ise hür ve özgür olma kriterleri taşıması gerektiğinin altını çizdi. Öcal Uluç “herhangi bir gruba veya bir kesime bağlı kalmadan, eğilmeden, bükülmeden, doğruluktan yana, haklının yanında, bilmediğini yorumlamayan, araştıran Hıncal Uluç’un abisi olmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum” şeklinde sözlerini sürdürüdü.

Öcal Uluç, Kütüphanenin kurulmasında emeği geçenlere Uluç ailesi adına teşekkür etti.  Yapılan konuşmaların ardından daha sonra, kütüphanenin açılışı gerçekleşti.

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR