YAŞAM

Murathan Mungan Mardin’de Özlem Giderdi.

Mardinli Ünlü Yazar Murathan Mungan Eczacılar Odasının davetlisi olarak düzenlenen söyleşiye katıldı, okurlarına kitaplarını imzaladı

Murathan Mungan Mardin’de Özlem Giderdi.
13-05-2024 10:26
13-05-2024 23:32
MARDİN

      Mardin’e bianel etkinliklerine katılan Şair-Yazar Murathan Mungan, tarihi sokaklarda yerde oturdu, uçurtma uçurdu, ardından Mardin Şırnak Eczacılar Odasının davetlisi olarak, eczacılar odası salonunda okurlarına yazarlığa ve yaşama dair söyleşi yaptı, kitaplarını imzaladı.

    Yazar ve şairliğinin temelinin, Mardin’de geçirdiği çocukluk yıllarında atıldığını ve süreç içinde geliştiğini söyledi. Yerelden derinlere bakabilmenin, sınırları aşabileceğine vurgu yapan Mungan, dil sorunun da istenildiği zaman aşılabileceğini  belirterek, Ahmet Arif, Cemal Süreyya, Yaşar Kemal gibi şair ve yazarların Kürt olduğunu, Türkçeyi en iyi kullanan şair ve yazarlar arasında yer aldıklarını söyledi.

                  Toprak Kardeşliği birleştirici güçtür

     Mardin’de bölgede geçmişte yaşanan ötekileştirmelerle yüzleşmenin kimseye ve kurumlara zarar vermeyeceğini aksine güçlendireceğinin altını çizen Mungan, dillerin, dinlerin, hoşgörünün gündeme getirildiği bölgede, geçmişte yaşanan olumsuzlukların üzerine perde çekme ve keskin sınırlar koyma eğiliminin öne çıktığını, kafatasçı milliyetçilik ve at gözlüğü ile bakılan tüm olumsuzlukların toprak kardeşliği anlayışı ile çözülebileceğini hatırlattı.

      Mardin sokaklarında ve damlarda, çocukluğu döneminde uçurduğu uçurtmaların tellerinin ve aile içindeki yaşantısının yazarlığında ilham kaynağı olduğunu belirten Mungan “ Babam İsmail Mungan başarılı bir avukattı. Benim de avukat olmamı istiyordu. Diplomanı al duvara as, başka iş yaparsan da yap derdi. Ben sanata, yazarlığa gönül verdim. Mahmut ile Yezida  bir çok yerde sahnelendi. Ezidlerle ilgili geniş kapsamlı yazılan ilk eserdir. Paranın Cinleri, Harita Metot Defteri kitaplarımda, Mardin merkezli, yerelden derin ufuklara bakışı ve o derinliklerdeki insanlara verilen mesajların yerini bulması ile olumlu geri dönüşümün doğru yola çıkış noktam oldu. Yazar, bir şehire bir ülkeye değil dünya ülkelerinin dikkatini çekebildiği ölçüde başarılı olur. 95 kitap yazdım. Çoğu dünya ülkelerinde çevirisi yapıldı ve okuyucu buluyor” dedi.

Yazar ve Şairlerin, hukuk, ülke demokrasisi  ve insan haklarının sınırlarının korunmasında düşünsel mücadele içinde olmasının  gerekliliğine değinen Mungan “ Türkiye’de son dönemlerde demokratik insan haklarının  kısıtlandığını görüyoruz. Mesela biri çıksın  bana Osman Kavala’nın, ya da Selahattin Demirtaş’ın neden ceza evinde tutulduğunu söylesin”  şeklinde konuştu

    Bir saat kadar süren söyleşiye çok sayıda kişi katıldı. Söyleşinin ardından Mungan kitaplarını imzaladı. Kitap imzalatmak için uzun kuyruklar oluştuğu gözlendi.

     Mardin Şırnak Eczacılar Odası Başkanı  Fatih Oral, “Eczacılık Günü Etkinlikleri Kapsamında Bilimsel Eczacılığın 184. Yıl Dönümünde Murathan Mungan’ı söyleşi için davet ettik. Bizi kırmadılar. Eczacı arkadaşlarımız ve Murathan Mungan hayranları yoğun ilgi gösterdi. Murathan Mungan ve ilgi gösteren okurlar, eczacılar gününe değer ve anlam kattılar. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.,

 


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR