SAĞLIK

Sağlık Bakanı Koca Mardin’de

Sağlık Bakanı Koca, geldiği Mardin'de önce cuma namazı kıldı, esnaf ziyaretlerinde bulundu. Ardından Mardin'de yapımı devam eden Şehir Hastanesi ve Kızıltepe Hastane ek binasında incelemelerde bulunda ve yetkililerden bilgi aldı

Sağlık Bakanı Koca Mardin’de
22-03-2024 03:54
23-03-2024 16:31
MARDİN

Sağlık Bakanı Koca geldiği Mardin’de, öğle namazını Şakir Nuhoğlu camisinde kıldıktan sonra beraberinde Milletvekili Faruk Kılıç, Mardin Valisi  Tuncay Akkoyun, Ak Parti İl Başkanı Vahap Alma, Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Abdullah Erin ve Artuklu Belediye başkanı Mehmet Tatlıdede   ve partililerle Yenişehir Mahallesindeki esnafları ziyaret ederek bir süre görüştü, Yaklaşan Yerel Seçimlere 9 gün kala belediye başkan adayları için destek istedi.

 Bakan ve beraberindeki heyet esnaf ziyaretlerinin ardından Kızıltepe ilçesine geçerek sağlık hizmetleri ile ilgili Kaymakam  Abdullah Şahin ve İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz’dan  çalışmalar hakkında bilgi aldı,

 Kızıltepe Ek Hastane Binası yatak ayısını arttıracak

  500 yataklı Kızıltepe Devlet Hastanenin bitimine yaklaşıldığını belirten Koca, “Bugün özellikle sağlık yatırımlarımızı yerinde görmek, sağlık hizmetinin vatandaşımıza nasıl sunulduğunu yakından görmek üzere geldik. Şu an bulunduğumuz yer Kızıltepe ek binamız. Toplam yatak kapasitesi; 3 ilave olan ek binayla birlikte Kızıltepe Devlet Hastanemiz toplam 500 yataklı bir hastaneye dönüşmüş olacak. Şu an inşaatı bitmiş durumda. Bütün birimlerini gezerek teknik altyapısı güçlü kılınarak özellikle Kızıltepe’de de anjio ünitesi kurulması planlandı. Kızıltepe Devlet Hastanesinde de anjiyo ve yoğun bakım ünitesi olmuş olacak. 500 yatakla hizmet veren anjio ünitesi olan bir güçlü altyapısı olan hastanemiz söz konusu olacak. Bunun dışında özellikle bu ilave ek bina daha çok. Kızıltepe’nin acil biriminde bir alan sorunumuz olduğu için, acil hizmetlerin daha geniş bir alanda hizmet verilme imkanı oluşmuş olacak. Ayrıca bildiğiniz gibi Mardin Eğitim ve  Araştırma Hastanemizin ek binası hizmete 6 ay önce açılmıştı ve toplam 700 yataklı bir hastaneye kavuştu. Mardin Eğitim  ve Araştırma Hastanemizde  özellikle kardiyolojik açıdan güçlü bir altyapı oluşturmuştuk ve bir anjiyo ile başlanmıştı. Şu an Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanemizin ikinci anjio kurulumu yapılmakta. Şu ana kadar da 20’ye yakın bypas ameliyatı Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapıldı. Bundan sonra güçlü bir kadro oluşturuldu daha da bu sayıların artacağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 Yapım aşamasında olan yeni Mardin Şehir Hastanesi ve ilçelerde bulunan ek binalar hakkında  da bilgi veren Koca, “Ayrıca Mardin’imize bildiğiniz gibi Mardin Şehir Hastanesi ihalesi yapılmıştı ve inşaatı başladı. Bu inşaatın ise gelecek yıl ortasına doğru muhtemelen Haziran veya Temmuz gibi bitmesini ve hizmete açılmasını öngörüyoruz. Şehir hastanelerinde toplamda bildiğiniz gibi özellikle bütün birimleriyle yetkin olan ve hastanın bir başka birime veya ile sevk edilmediği hastaneler olarak planlıyoruz. Şu an faaliyette olan 24 şehir hastanemiz var. Devam eden 14 şehir hastanemiz, 3 de planlanan şehir hastanemiz var. O devam eden şehir hastanelerimizde bir tanesi de Mardin şehir Hastanemiz. Bütün büyük şehirlerimizde bundan böyle şehir hastanesinin olacağı şeklinde bir planlama içindeyiz. Şu an şehir hastanelerimizde toplam bütün ülkede verilen sağlık hizmetinin dörtte biri verilmekte. Türkiye’de şehir hastanelerinin özellikle geldiği noktayı ve yeni nesil hastanecilik anlamında da önemli bir basamak olduğunu söylemek istiyorum. Ayrıca, bir diğer hastane planlamamız  Derik ve Dargeçit  için söz konusu, Önümüzdeki aylar muhtemelen ihale süreci de tamamlanmış olur. Bunun dışında Dargeçit’te  ise 25 yataklı olarak planlamıştık.  Dargeçit’teki hastanemizi proje safhasında 50 yatağa çıkarmış oldu. Derik’te ki hastanemizi de 75 yataktan planlanmıştık, proje safhasında 100 yatağa çıkararak projelendirildi. Derik 100 yataklı, Dargeçit 50 yataklı olarak ihale yapım ihalesine çıkmış olacak. Midyat ile ilgili bir ek binamız mevcut. Özellikle fizik tedavi poliklinik ve acilin genişletilmesiyle ilgili bir ek binaydı. Onunla ilgili de önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde ihalesi yapılmış olacak. Mardin’in 40 yıllık sağlık alt yapısı şehir hastanesi ile yapılmış olacak” şeklinde konuştu.

Ziyaretlerinin ardından Bakan Koca, kentten ayrılmak üzere Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanına geçti.


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR