YAŞAM

Süryaniler Tepkili; " Köye Dönüş Projesi Yarım Kalacak"

Turabdin köyleri Kalkındırma Federasyonu eski Başkanı Sabri Akbaba, Dağiçi köyünde tüm köy ve köylülerin kullanımında olan ve mülkiyeti TOKİ'ye ait 115 dönüm arazinin, TOKİ Emlak Yönetimi tarafından açık arttırma ile satılmasına Süryanilerin tepkili olduğunu söyledi ve satışın durdurulması için yetkililerden destek istedi.

  Süryaniler  Tepkili;  " Köye Dönüş Projesi Yarım Kalacak"
18-04-2023 00:32
18-04-2023 07:13
MARDİN

        Avrupa Ülkelerinde yaşayan Asuri, Süryani ve Ezidiler  huzur ve güven ortamının sağlanması ile birlikte Devlet’in de desteklediği köye dönüş projesi kapsamında köylerine dönmeye başladı. 2008 yılında  Bölgede çalışma başlatan kadastro görevlileri,  köylülerin arazilerini ya başka birinin adına ya da hazineye  veya orman arazisi  olarak kaydettiğini ileri süren Turabdin Köyleri Kalkındırma Federasyonu Eski Başkanı  Sabri Akbaba,  bölgeyi kalkındıracak yatırımlara hazırlıklı varlıklı vatandaşların geri dönüşlerini engellediğini söyledi.

     Yıllar önce köylerini terk etmek zorunda kaldıklarını ifade eden  Akbaba, uzun süre sürülmeyen, bağ ve tarlalarının bölgede çalışma yapan kadastro görevliler tarafından hazine veya orman arazisi olarak kaydedildiğini, kilise, mezarlık ve arsalarının kamulaştırıldığını öne sürdü. Akbaba “Malum nedenlerden dolayı 10 yıl köylerimize girişler yasaklandı. Bu süre zarfında çok verimli bağlarımız, tarlalarımız çoraklaştı. Bölgeye giren kadastro, Kilise, Mezarlık ve arsalarımızı kamulaştırdı. Yaptığımız girişimler sonunda önce kiliselerimiz ve çevreleri bize iade edildi. Ama mezarlıklar ,bağ, tarla ve arsalar hala ya hazine ya da orman arazisi olarak görünüyor. Köylüler yüksek rakamlarla arazilerini milli emlaktan almak zorunda bırakılıyor.” dedi.

           Devletimiz Sahiplenirse Bölgenin kaderini değiştirebiliriz

    Avrupa ülkelerinde kazandıkları paraları köylerine dönerek yatırım yapmayı düşündüklerini kaydeden  Sabri Akbaba “Bagok Bölgesinde ve Nusaybin ilçesine bağlı Süryani köylerinin bir kısmına dönüş yapıldı. Birkaç köyde yapılan yatırımlar Mardin Turizmini hareketlendirdi. Biz köylerimize dönüp Avrupa standartlarında bir dönüşüm sağlamayı, Mardin ve bölgede kalkınma ve istihdama destek vereceğimize inanıyoruz. Yeter ki önümüz kesilmesin”  şeklinde konuştu.

       TOKİ 115 Dönümlük arsayı, online  açık arttırma ile sattı

Dağiçi köyünde köylülere ait 115 dönümlük bir arsanın TOKİ  Emlak Yönetimi tarafından online sistemi ile satıldığını iddia eden, Avrupa’da  farklı ülkelerde bulunan 24 dernek ve 1 federasyonun ilgili makamlara verdiği dilekçede

” Dönüş konusunda hem sayın Ecevit hükümeti döneminde hem de Ak parti hükümetleri döneminde değişik dönemlerde Süryanilerin ülkelerine dönmeleri hususunda çağrılar yapıldı. Gerçekten hem bizim teşvikimiz hem devletin çağrıları karşılık buldu. Harabeye dönen birçok köy ve yerleşim alanına canlılık geldi halkımız harabeye dönen o köyleri altyapılarıyla ,yeni evleriyle, bağ ve bahçeleriyle birer Avrupa köyü haline getirdiler.

 Son dönemlerde aldığımız duyumlara göre TOKİ bazı köylerimizdeki arazilere el koymuştur. Bu köylerden Nusaybin’ e bağlı Dağiçi ve Arbo’ dur. Özellikle Arbo’ da el koyduğu arazi köyün ortasında ve  bir kısmı da mezarlıktır.  Mülkiyeti TOKİ'ye ait, taşınmaz tüm köyün ve köy halkının kullanımında  olan 115 dönümlük arsanın Toki Emlak Yönetimi tarafından online açık arttırma ile satışının, Köyün stratejik konumu bakımından köyün ve köylünün  güvenliği  ve köylünün birliğinin bozulmaması bakımından yapılan  durdurulmasını istiyoruz." ifadelerine yer verdiler.


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Reklamı Geç