SAĞLIK

TÜTÜN ENDÜSTRİSİ İLE İŞ BİRLİĞİNİZİ DURDURUN ÇAĞRISI

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili Tuba Turgut’un koordinasyonunda toplanan 27 kuruluş TEPAV'a, "Tütün endüstrisi ile birlikte düzenleyeceğiniz etkinliği iptal edin ve tüm işbirliğinizi durdurun" çağrısı yaptı.

TÜTÜN ENDÜSTRİSİ İLE İŞ BİRLİĞİNİZİ DURDURUN ÇAĞRISI
21-10-2021 17:11
21-10-2021 17:15
MARDİN

Bilim insanları, sivil toplum örgütleri ve sağlık uzmanlık kuruluşları gibi 27 kuruluşun da içerisinde olduğu Çocukları Tütün Salgını ve Zararlarından Koruma İnisiyatifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili Tuba Turgut koordinasyonunda bugün olağanüstü bir toplantı düzenledi.

TÜTÜN ENDÜSTRİSİ İLE İŞ BİRLİĞİNİZİ DURDURUN ÇAĞRISI

Dünya sigara devi Philip Morris International'ın (PMI) paravan örgütü Dumansız Dünya Vakfı’nın sağladığı hibeyle Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)’nın hazırladığı rapor ile yarın yapılması planlanan webinar çalışması odağında tütün endüstrisinin elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerini Türkiye pazarına sokma çalışmalarının istişare edildiği toplantının ardından açıklama yapıldı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamaya göre, TEPAV’a “Tütün endüstrisi ile birlikte düzenleyeceğiniz etkinliği iptal edin ve tüm iş birliğinizi durdurun" çağrısında bulunuldu.

“TÜTÜN ENDÜSTRİSİ KİRLİ BİR ENDÜSTRİDİR”

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Philip Morris International'ın (PMI) paravan örgütü Dumansız Dünya Vakfı’nın sağladığı hibe ile hazırlanan bilimsellikten uzak ve manipüliatif raporlar üzerinden uzmanların çevrim içi etkinliklere davet edildiğini gözlemliyoruz. İşbirliğinizin tütün endüstrisinin elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerini normalleştirmesi, halk sağlığını koruyucu yasaların tartışmaya açılması bu ürünlerin Türkiye pazarına sokulmaya çalışılmasını amaçladığı ortadadır. Gerek bu toplantının gerekse tütün kontrolünün takipçisi olacağız. Lütfen 21.10.2021 tarihinde tütün endüstrisi ile düzenleyeceğiniz çevrim içi etkinliği iptal edin ve başta Dumansız Dünya Vakfı olmak üzere tütün endüstrisi ile tüm iş birliğinizi durdurun. Tütün endüstrisi başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun sağlığını tehlikeye atan ve halk sağlığını koruyucu çalışmaları engellemek için çok sayıda taktiği bulunan kirli bir endüstridir. Elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri gibi yüksek oranda bağımlılık yapan maddelerin ülkemize pazarlanmasına yol açacak tüm davranış ve iş birliklerinden kaçının."

 Kaynak: Tıbbiye Biülteni


Editor : Mehmet ÇELİK
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR