SAĞLIK

Yürüyerek Girdiği Hastaneden Felçli Çıktı

Mardin´de özel bir hastanede, parmaklarında uyuşma şikayetiyle beyin cerrahi kliniğine başvuran 9 çocuk annesi Şükran Koçhan (46), fıtık ameliyatı sonrası felçli kaldığını iddia ederek hastane ve doktor hakkında dava açtığını söyledi.

Yürüyerek Girdiği Hastaneden Felçli Çıktı
15-05-2019 15:23

Mardin´de özel bir hastanede, parmaklarında uyuşma ve bel ağrısı şikayetiyle beyin cerrahi kliniğine  başvuran 9 çocuk annesi Şükran Koçhan (46), fıtık ameliyatı yapıldı. Ameliyat  sonrası felçli kaldığını iddia ederek hastaneden  ve doktordan şikayetçi oldu.

           Kızıltepe´de yaşayan 9 çocuk annesi Şükran  Koçhan, ayak parmaklarındaki uyuşma ve bel ağrısı nedeniyle özel bir hastaneye gitti. Beyin cerrahı bölümünde ameliyat olan Koçhan, iddiaya göre yanlış ameliyat sonucu felç kaldı.

                   Doktor ameliyat sonrası izine gitti.

           Ameliyattan hemen sonra eşinin sol ayağında olan ağrının sağ ayağına da vurduğunu kaydeden Cevdet Koçhan, eşindeki gariplikleri ameliyatı yapan doktora bildirdiğini ama doktorun geçer diyerek geçiştirdiğini savundu. Doktorun ameliyat sonrası yıllık izine çıktığını kaydeden Cevdet Koçhan, bunun sonucunda raporları başka doktorlara gösterdiklerini ve kendilerine ameliyatın yanlış yapıldığının bildirildiğini ifade etti. Cevdet Koçhan, ?26 yıllık evliyiz ve 9 çocuğumuz var. Eşimin bel fıtığı vardı ve o beyin cerrahını çok övdüler gittik yanına. Doktor MR çektirdi ve ameliyat olması gerekiyor dedi. Telefonda yaptığı bütün ameliyatların videolarını bana izletti. Beyin ameliyatı yapan doktora inandım eşimi ameliyata aldı. 29 Nisan´da ameliyat oldu. 3 buçuk saatlik bir ameliyat geçirdi. Eşim ameliyattan çıktı daha asansördeydik eşimin sağlam bacağı olan sağ ayağımı kesin diye bağırıyordu. Narkoz etkisi diye düşündük. Hocayı çağırdık ve geçer dedi. Ertesi gün hocamız izne ayrıldı. Ameliyatı yaptı ve ertesi günü izne ayrıldı. Mesaj atıyoruz, mesajlarımız da mevcut, cevap vermedi? dedi.

 Yürüyerek girdiği ameliyattan felçli çıktı

    Hastalarının acı içinde kıvrandığını hastane yönetimine bildirdiklerini söyleyen Cevdet Koçhan, ?Bizim hastamızın durumu ile ilgili hocaya ulaşamıyoruz dediler. İstanbul´daki bir arkadaşımız acilen bir film çektirin dedi ve biz de film çektirdik. Allah razı olsun  Kızıltepe´de bulunan İpek Yolu Hastanesi´nin başhekimi branşı olmadığı halde ´bunda yanlış bir şey var´ dedi. Hastane müdürü de ´ilçede başka bir özel hastane var oradaki hekime gösterelim´ dedi. Bizde o arada İstanbul, Ankara, Urfa´ya sonuçları attık. Bütün doktorlar hepsi ´yanlış bir ameliyattır´ dedi ve ikinci ameliyata gerek olduğu söylendi. Mardin´deki diğer özel hastane de aynı şeyi söyledi. Bizim doktora olan güvensizliğimiz daha da arttı. O arada İpekyolu Hastanesi kendi doktorlarına ulaştı ve doktor benim ameliyatımda hiçbir sorun yoktur diyor. Hastada ödem oluşmuş, ödem tedavisi uygulayacağız diyor. Bizim güvenimiz kalmadı, siz bir doktor getirin yok, ben bir doktor getireyim yok, ambulans verin yok, hastamızı alıp gidelim yok. Sapa sağlam girdiği hastaneden, gülerek girdiği belgeleri her şeyi var sağlam girdi, felçli olarak çıktı? diye konuştu.

 ?Hem felçli eşime hem de 9 çocuğuma bakıyorum?

 Gaziantep´te özel bir hastanede ikinci ameliyat geçirdiklerini belirten Cevdet Koçhan, ?Doktor yanlış ameliyat olduğunu söyledi. Yanlış olan Mardin´de doktorun taktığı platinin biri kanala girmiş siniri ezmiş. Bu nedenle hastamız felç. İkinci ameliyatı geçirdik. Allah razı olsun ellerine sağlık doktorumuz Aslan Güzel eşimin bacağını kurtardı ama ayağı kurtaramadı ayağı felç kaldı. Şuan tanısı, düşük ayak. Benim başıma bu geldi, ben mağdurum başkalarının başına gelmesin. Ben şimdi hem 9 çocuğuma hem de felçli eşime bakıyorum. Allah hakkımızı bırakmasın hem hastaneye hem de doktora dava açacağız? şeklinde konuştu.

   Hastaneden yapılan açıklamada,"Vida sinirin yan tarafından geçmiş"

İddialara ilişkin açıklama yapan Kızıltepe İpek Yolu Hastanesi Başhekimi Turan Pehlivanoğlu, hastanın 29 Nisan 2019 tarihinde ameliyata alındığını söyledi. Pehlivanoğlu, ?Cerrahi müdahale sırasında ve transpediküler vidalar takılırken ve ameliyat sonrasında radyolojik olarak vidaların yerlerinde olduğunu teyit etmek üzere C kollu röntgen cihazı ile çekimler yapıldı. Ameliyat sonrası yapılan kontrol muayenesinde hastanın tüm extremitelerini hareket ettirdiği görüldü ve bu şekilde servise gönderildi. Ameliyat sonrası dördüncü saatte hasta kendine geldiği zaman yapılan nörolojik muayenesinde hastanın ameliyat öncesi sol ayak bileğindeki kuvvetsizliğin düzelmiş olduğu ancak sağ bacakta yanma ve uyuşukluk şeklinde şikayeti olduğu öğrenildi. Yapılan nörolojik muayene de motor fonksiyon tam olduğu tespit edildi ve post op erken dönem kayıtlara geçirildi. Ameliyat sonrası 1 .gün saat 09.00´da hastanın sabah vizitinde sağ bacağındaki uyuşukluğun devam ettiği ancak ayak bileğinde kuvvetsizlik olmadığı tespit edildi. Ameliyat sonrası 2. günde hastanın sabah vizitinde sağ ayak bileğinde dorsal flexiyonunda kuvvetsizlik ortaya çıkması üzerine çekilen lomber BT´de sağ taraftan konulan vidanın sinirin yan tarafından geçmekte olduğu görüldü. Ancak kuvvetsizliğin sinirde ödem olması nedeniyle olduğu düşünüldü. Bu nedenle yeni bir operasyon düşünülmediği aileye bildirildi. Ancak aile hastasını başka bir merkeze götürmek istedi" dedi.Editor : HaberPanelim.com
TÜRKİYE GÜNDEMİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR