USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır

10-09-2020
Google News
Mardin Artuklu Üniversitesi’nce Tıp Fakültesi kazandırma konusu bugünlerde sıkça dillendirilirken ; önceki belediye başkanlarından Beşir Ayanoğlu kardeşimiz de aynı isteği sosyal medyada paylaştığı yazıyla gündemde tutmaya çalıştı .

Bir farkla....

Ayanoğlu bu isteğini daha önceleri alıştığımız şekliyle değil de ; bir ezberi bozarcasına , dersini iyi çalışarak yaptı . Mardin'e bir tıp fakültesinin gerekli olduğunu ; Mardin'in sağlık panoramasını kapsamlı bir şekilde ortaya koyarak , rakamlarla ortaya koydu. Bu yazısına yaptığım yorumda ; Mardinli olarak her konuda bir talebimiz olduğunda nasıl , ne zaman , ne için yaptığımızı , yani tamamen hazırlıksız bir şekilde yaptığımızı hatırlatarak ; zamanında böylesine detaylı bir çalışmayla gidilmiş olsaydı, bugün Mardin'de tıp fakültesi açılması konusunu konuşmuyor olacağımızı ifade ettim.

Bu yazı ve bu yazıya yapmış olduğum yorum ; beni çok eskilere götürdü . Zira o zaman da benzer eksiklikler yüzünden çok şey kaybetmiştik .

70'li yılların başıydı . Umarım 71 veya 72.

Sivil toplum örgütlenmesinin tam anlamıyla olmadığı Mardin'de STK olarak sadece Mardin Yardımseverler Derneği ile Mardin’i Güzelleştirme Derneği aktif çalışma içindeydi. Öğretmen, memur ve esnaftan oluşan bu dernek o aralar ; bir tarım kenti olan Mardin'de bir ziraat fakültesi ihtiyacı olduğunu çeşitli vesilelerle ve çeşitli yollarla dillendiriyordu. Bu konudaki en ciddi isteme şekli Kızıltepe kavşağı ve Diyarbakır kapı mevkiinde üstünde

" Mardinli Ziraat Fakültesi Senin Hakkindir " yazılı iki tabelaydı. Bu arada ulaşabildikleri milletvekillerine aynı konuyu anlatarak yardımcı olmaları isteniyordu .

Bahse konu yıllarda günlerden bir gün Ankara'dan gelen üç kişilik bir heyet zamanın valisine gittiklerinde vali kendilerini Güzelleştirme Derneği’ne yönlendirir . Heyecanlanan yöneticiler durumu belediye başkanına iletir, kendisinin de bulunmasını ister, ancak belediye başkanı ayıracak zamanı olmadığı için katılmaz ve bu işin bütün yükü yöneticiler esnaf olan Vahap Saraçoğlu, Davut Birol, Remzi Yağcı ve öğretmen olan Hüsamettin Hâmid’inin omuzlarında kalır.

Heyetten biri sorar :

- Ziraat Fakültesi talebiniz için geldik, bu konuda hazırlıklarınız var mı , dosya falan ?

Birbirinin yüzüne bakan bizimkiler :

- Yok efendim, ama ziraat fakültesi Mardin'in hakkıdır.

- Tamam kardeşim de ; bu konuda hazırlıklarınız olmuş olmalı . Mesela bunun için uygun gördüğünüz , tahsis edilmiş bir arsa var mı ?

Tabii o da yok. İstasyon mevkiindeki Ziraat Lisesi binasını hatırlayarak , heyeti oraya götürüp gösterirler .

Lise eğitiminin güçlükle yapıldığı binaya Ziraat Fakültesi ....

Turistik Lokantasında yedikleri haşlama-pilav sonrası , heyet aynı istekte bulunan Urfa'ya yola koyulur

Aralarında Vali, Belediye Başkanı, Ticaret Odası Başkanı, Ziraat Odası Başkanı ve birçok sivil toplum kuruluş temsilcisi ile vatandaşların bulunduğu kalabalık bir heyet tarafından karşılanan heyet ; bir dizi toplantı sonucu ve onurlarına yapılan sıra gecesine de katılarak geceyi Urfa'da geçirir.

Urfa Ziraat Fakültesi talebi ile ilgili hazırlanmış dosyalarla Ankara'ya dönen heyetin verdiği rapor doğrultusunda ; Dicle Üniversitesi’nce bağlı Urfa Ziraat Fakültesi kurulma kararı ile şimdiki Harran Üniversitesinin temeli de atılmış oldu.

Ne demiştik ?....

Neyi, ne zaman, ne şekilde ve kimlerle istemeyi bilmek gerek ...

..

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..