USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra

01-08-2021
Google News
Gelişmeler karşısında; şaşkınlığın biraz daha arttığı, sinirlerin biraz daha gerildiği bu günlerde, normalleşme adına gündemden kopma ihtiyacı duyanlardanım.
Ne kadar becerebilirsek...
Bu ihtiyacı ; hafızayı biraz daha zorlayarak Mardin'de sporun dünü üzerinde yoğunaşıp , başlıkla uyumlu bir yazı olsun istedim.
Hentbolcu Şanlıurfalı Merve Akpınar ile Tokyo Olimpiyatlarına katılan Kız Voleybol Takımı oyuncularina uygulanan şortlu saldırılar ve bu saldırılarda büyük bir din adamının(!) " burnu bile gözukmeyen ananın şortlu kızı " çıkışı götürdü beni elli küsur yıl gerilere .
60'lı yılların son zamanları.
Birkaç amatör takımın katıldığı Futbol Amator Ligi maçları oynanırdı sadece.
Müdürlüğünü rahmetli Tahsin Oral'in yaptığı ve birkaç memurun bulunduğu , o zamanki adıyla Beden Terbiyesi Il Müdürlüğüne bağlı ; düştün mü yara almadan kalkamayacağın törpü gibi toprak zeminli bir saha , soyunma odası demek için bin şahit gerekli birkaç oda ve her odada suları akmayan duşlukların var olduğu stadyumda yapılan yarısmalara futbol , bu zorlu mücadeleyi yapanlara da futbolcu deniyordu.
Bu olumsuz koşullara rağmen; YSE İl Müdurlüğü yapan Uğur Sorguç gibi degerli bir sporseverin rehberliğinde 1969 yılında Mardinspor'un kurulmasıyla Mardin'de futbol ete-kemiğe büründü.
Tesis ve altyapı eksikliği nedeniyle salon sporlarının hiçbiri yapılamazken ; kör-topal devam eden futbolla birlikte sadece atletizmin adı geçiyordu.
Kısıtlı imkanlar ve olumsuzluklara rağmen ; diğer spor dallarının aksine Mardin'de atletizmde güzel işlere imza atılıyordu.
Mardin'de Melda Çamuşcu adındaki bayan beden eğitimi ögretmeni ile, Elazığ'da Gül Çıray gibi efsane bir atletin antrenör olarak bulunuyor olması bolgeye spor adına atletizmle soluk aldırıyordu.
Bu iki değer ismin çalışmaları sonucu ; bölgesel tüm dereceler Mardin ve Elazığ atletlerince paylaşılırken her iki il bir anda atletizmin kalp attığı yer olmuştu.
Elverişsiz zemin, malzeme yokluğu ve başka olumsuzluklar içinde; beyaz bez ayakkabılar ve iç çamaşıra çengelli iğneyle tutuşturulan numaralarla yarışan atletlerin çoğu bölgesel başarıları aşıp Türkiye Şampiyonasına katılım sağlamaya başlamıştı.
Uzun mesafede Sait Ergin ve Kenan Çakmak,
Orta mesafe pist yarışları erkeklerde ; Davut Dörtkardeş, Fehmi Ayanoğlu, İhsan Alın, Şeyhmus Mezarkazan, Adnan Avuka ; Orta mesafe pist yarışları kızlarda Halime Güldiken ve Bedriye Erten ; 100-200 metre sürat yarışlarında Hanna Çilli ve Davut Taş ile 4×100 bayrak yarışı takımı katıldığı her yarışta başarılı sonuçlar alırken ; Halime Güldiken Milli Takıma davet edilerek Mardin'e sporda ilk milli onuru yaşatmıştı.
1969 yılı. Halime Güldiken, Milli forma altında Bulgaristan'da yapılan Avrupa Şampiyonasında kazandırdığı madalya ile ilk çıkışı yakalamıştı.
Dönüşte Milli Forma altında ve boynuna taktığı madalya ile tüm Mardin'i selamlaması gerekiyordu.
En uygun zaman ; birkaç gün sonra Şehir Stadyumunda kutlanacak olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramıydı.
Organizasyon ona göre yapıldı ve tören programına dahil edilmişti.
Törenin bir bölümünde Halime , madalyayı öperek protokol ve halkı selamlayacak , ardından Milli Forma altında şeref turu atacaktı.
Ancak bir ayrıntı vardı.
O ana kadar hep eşofman altıyla yarışırken ; şeref turu için bu kez seyircinin karşısina şortla çıkacaktı ve durumun nasıl karşılanacağının heyecanı vardı. Hem kendinde, hem de kendisine büyük emek vermiş Melda Çamuşcu hocasında.
Anons edildi.
Halime Güldiken Milli Forma altında piste çıktı.
Tribünleri dolduran onbinleri selamlarken herkes ayaktaydı. 19 Mayıs coşkusu eşliğinde, avuçlar patlarcasina alkışlıyordu.
Şeref turu bitene kadar tüm tribundekiler ayaktaydı, alkışlıyordu ve şort takıntısı olmadan kızlarını bağrına bastı.
Bugün şort sapkınlığı yaşatanlara, Mardin elli küsur sene önceden yanıt vermişti sanki...
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
İşler Bayağı "Yaman" durumda! Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..