USD 7,0000
EUR 9,0000
USD/EUR 1,20
ALTIN 400,00
BİST 1.000
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
03-12-2018

Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça

           Durup dururken, nerden çıktı Artuklu Üniversitesi ve Rektör yazısı diyecek okurlarım olacak? Uzun süredir kaleme almak istediğim bugün olgunlaşan ve  yazılması gerektiğine inandığım  düşüncelerimi paylaşmak istedim.

        Asıl konuya giriş yapmadan, toplumsal ve yaşamsal birkaç konuya değinmek istiyorum.   Öncelikle insanoğlu hep kendi menfaatini kolladığı için bu menfaat ve dünyevi çıkarlar uğruna başkalarını karalamak ve kötülemekle bir iş yapmakta ise bu onun karakterini ortaya koyar.

              Bir başka insan tipi de var ki toplumun yararına neler yapabilirim diye çırpınır, kendinden daha çok halkını, milletini, toplumu ve genelin menfaatini düşünürken kendi yaşamsal faktörlerini feda  eder. Bu iki tip arasında fark vardır!

        Bu iki tip, iki ayrı karakteri temsil ederler. Dünya menfaatleri için etrafına çamur atanların bu davranışları karşısında susanlar da onların yanında yer alan ve aynı karakteri taşıyan şahsiyetlerdir. Fedakârca kendisini topluma adamış ve toplum için hayatını vermiş olanların yaptıklarını da bu gibi kimseler takdir edemezler. Takdir edip de susanlar ve dürüst insanların yaptıklarını gördükleri halde mağdur edilenlerin yanında yer almayanlar da bu söz konusu ettiğimiz zayıf karakterlerin arasında yer aldıklarını ifade etmek de her halde adaleti zedelemez. Bir de hakkı, haklıyı, haksızı ve haksızları gören ve adaletle davranan insanlar vardır ki bunların arasında yer almak, hakkı ve doğruyu savunup desteklemekle kendisini görevli görenler vardır. Bu son gruptan olmak bir fazilettir, üstün ahlaktır.

            Bu çerçevede şehrimizde olup bitenleri görerek bir tahlil yapmak istedik. Bu bir istekten ziyade insafla davranmayı bir görev olarak kabul ettiğimiz için bu yazıyı kaleme aldık. Mardin´e hizmet edenlerle bu şehrin menfaatlerini ceplerine aktarmak için sağa sola hakaret ederek menfaat devşirenleri ayırt etmek zaten akıllı ve insaflı insanların görevidir.

         Menfaat, mal mülk ve devlet ihaleleri peşinde koşup zenginlikle makam ve mevki arayanları görmez isek, insaf ve ahlakı kaybetmişiz demektir. Meselelere insaf gözüyle baktığımızda kimlerin bu şehre hizmet ettiklerini son yirmi yılı veya hatta son on yılı tahlil edersek göreceğiz. Hangi siyasilerin şehrin imarı ve kalkınması için çalıştıklarını, kimlerin ise, menfaat ve ihale peşinde koştuklarını kendi cep ve kasalarını doldurup servetlerine servet eklemek için çalıştıklarını, halkımızdan insaf sahiplerinin görüşüne bıraksak daha iyi olur düşüncesindeyim. Yönetim ve bürokraside de aynı şeyler söz konusudur. Ülkeyi kalkındırmak ve bayındır hale getirmek isteyenlerle keyiflerine bakıp sadece makamlarını kollayan bürokratları da görmek mümkün değil mi sizce?

          Biz burada bütün bunların detaylarına inmeyeceğiz. Fakat gördüğümüz bir şey var ki, hak ve hukuk çerçevesinde davrananlarla, haksızlık yaparak edep ve ahlaki ilkeleri geride bırakarak birilerine saldıranları ayırt etmemiz gerekmektedir.    Bu şehrin sevdalısı olarak, halkımızı ve  Mardin´in menfaatlerini düşündüğümüzde bir şeyler söylemeyi bir görev gördük, buna ihtiyaç duyduk.

      Gelelim asıl konuya!

       Yani Mardin Artuklu Üniversitesinin dünü ve bu gününe.

        Mardin Artuklu Üniversitesi? 2007 yılında  Malatya İnönü Üniversitesinin kuruculuk görevini üstlenmesi ile şekillenmeye başladı. Kuruluş aşamasındaki gerginlik, acemilik ve çekişmeleri bir yana bırakırsak;

   Asaleten tayin edilen ilk rektör, ilk iki yılda büyük bir öz veri ile  görevini sürdürmüş daha sonraki yıllarda Mardinli değil de, Mardin dışından getirilen bürokratların yanlış yönlendirmeleri sonunda rektör ve yardımcıları ile diğer bürokratların üniversiteyi bir yolsuzluk bataklığına sürüklediklerini hatırlıyoruz.

          Bu konuda o dönemde birçok köşe yazısı yazmış ve bu yazılardan dolayı kelli felli hemşehri ve gerçeği göremeyen meslektaşlarımdan(!) eleştiri almıştım.

            O dönemde, Üniversitede öncelikle çalışmak, Mardinlilerin ya da işinin ehli insanların hakkıydı. Ama ithal edilen memurların buraya getirilme sebebi sonradan ortaya çıktı. Bu söz konusu görevlilerin YÖK ve mahkemeler tarafından yolsuzluk şebekesi kurduklarından dolayı kamu görevlerinden çıkarılıp türlü türlü cezalar aldıklarını da öğrendik..

           Yolsuzlukları ayyuka çıkan üniversite için taze kan aranıyor, yeni rektör olacak kişilerin isimleri tartışılıyordu ki; şehrin tanınan ailelerinden birine mensup Türkiye´de de bilinen bir isme, akademik seviyeye sahip, yıllardır hayatını bir dava uğruna feda eden bir hemşehrimiz  Prof. Dr. Ahmet Ağırakça´ya Rektörlük görevi verildi.

           Yeni Rektör Ağırakça´nın, bu bataklığa saplanmış Üniversite´de neler yapacağını dikkatle izledik. Gelir gelmez barış mesajları ile başlayıp herkesi, Üniversitenin huzurunu korumaya davet etti. Ardından Üniversitedeki her türlü yolsuzluğu ve gruplar arasındaki ihtilaf ve kavgayı bıçakla keser gibi kesip, devletin verdiği bütçeyi en mükemmel dürüst ilkeler ve kanunlarla yönetmelikler çerçevesinde yönetmeye başladığını müşahede ettik.

        Yaptığı büyük yatırımlarla üniversiteyi imar ettiğini dört yıl içinde gördük. Bütçeyi kullanırken çok dikkat ettiğini, rektörlükte içtiği çay ve suyun, yediği yemeğin kendi parasıyla satın aldığını,  dört ay müddetle makam aracının benzinini bizzat kendi cebinden ödediğini işitince şaşırdık, ama böyle bir davranışı takdir etmemek mümkün mü diye de düşünmeye başladık.

        Çöl görüntüsü veren, kapısı, nizamiyesi ve ihata duvarı bile olmayan tek bir ağacın bile dikilmediği bir üniversite kampüsü birden değişime uğradı.

     İstanbul Üniversitesi birikim ve kültürü ile görev yapan Rektör Ağırakça, Güneydoğunun en geniş, dijital kütüphanesini kurdu. Yüzbinden fazla kitap raflarda yerini aldı. Ahmet Hoca´nın en fazla takdir ettiğim bir davranışını da sizinle paylaşmadan geçemeyeceğim. Elli yıldan beri büyük sıkıntılarla oluşturduğu 17 bin 500 ciltlik kendi kişisel Kütüphanesini Üniversiteye bağışlayarak İstanbul´dan 7 ton 700 kilo, 240 kolilik bir yükü kamyonun ücretini de kendisi vererek Mardin´e taşıdığını öğrenince şaşırmıştım. Ahmet Hocaya doğruluğunu sordum ?Ben okudum, öğrencilerimiz de yararlansın? cevabını aldım.

          Diğer taraftan hayırsever hemşerimiz Servet İncioğlu ile yaptığı görüşmeler sonunda 200 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdu yaptırdı. Üniversitenin yemekhanesi, yüzme havuzu, spor alanları, yeşil alanlar ard arda mantar gibi bitmeye başladı. Olgunlaştı bir üniversite görüntüsü ortaya çıkmaya başladı.

           Bunun yanında çeşitlenen eğitim ve 6 bin 400 civarında iken bugün 11 bine çıkan öğrenci sayısı ile Mardin´in ekonomisine sağladığı katkı ile üniversite öne çıkmaya başladı.

          Mardin genelinde, kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değer ve zenginlikleri yansıtan bölümler açıldı Üniversitede. Telkari, taş işlemeciliği, Beden eğitimi spor Yüksekokulu, Yabancı diller Yüksekokulu, tercüman ve mütercimlik bölümleri, Süryani dili ve edebiyatı, doğu dilleri bölümünü ayırıp Arap dili ile Fars dili edebiyatlarını ayrı ayrı bölümler olarak kurdu ve bunlara İngiliz dili ve edebiyatı bölümünü ekledi.  Sağlık Yüksekokulu bünyesindeki Beslenme ve diyetetik bölümü ile Turizm Fakültesi bünyesinde kurduğu Gastronomi ve Mutfak hizmetleri bölümü Mardin için büyük bir iftihar vesilesi oldu. Sağlık Yüksekokulu´nu Sağlık bilimleri Fakültesi´ne dönüştürme gayretleri devam ederken, Savur Meslek Yüksekokulu ile Derik Meslek Yüksekokulu onun eser değil midir?  Üniversiteyi Katar´da her yıl yapılan Üniversiteler arası Arapça Münazaralarında Türkiye´yi temsilen İslami ilimler Fakültesi öğrencileriyle katılıp birçok Arap ülkesini arkasında bırakması büyük bir başarı değil midir? 

              Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin üç yıldan beri bütün Türkiye Üniversiteleri arasında öğrenci projeleri bazında birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerini almış olmaları ODTU ve İstanbul Teknik, Bursa, Erzurum Teknik Üniversitelerine, Ankara ve İstanbul üniversiteleri gibi köklü ve büyük üniversitelere rağmen bu dereceleri Mardin Mimarlık fakültesi öğrencilerinin almış olması nasıl bir başarıdır, bunu görmeyenler insaf ve vicdandan yoksunu kimseler değil midir?

             Üniversitedeki 39 yarı faal eğitim programlarının sayısını 80 programa çıkardı.

              Bunları neden yazıyorum.  Vicdanı ile kalemi arasında muhakeme yapan ve şimdiye kadar inanmadığım hiçbir şeyi yazmayan bir gazeteci olarak;             

           Rektör, Ağırakça´ya yöneltilen, ?iş yapmadı, üniversiteyi ileri taşımadı diyemeyen? yolsuzluk var diyemezler, diyemediler, diyemiyorlar. Ama siyaset üzerinden kendisine vicdan ve insaf yoksunu bir yaklaşımla saldıran bazı  siyasiler ile bu gibilerin desteğindeki haber site ve  yayın organlarında çıkan haberlere ve yorumlara kimsenin çok itibar etmediği inancını taşıyorum.

     Ahmet Hoca´nın siyasetini, dünya görüşünü ve siyasi birikimlerini bir yana bırakırsak, Siyasi arenada bu güne kadar söylemleri ve icraatları ile dikkat çektiğine tanık oluyoruz. Kimi zaman oluşan listeler üzerindeki etkinliğini dile getirdi, kimi zaman temsilci olduğunu söyledi. Bu gibi haberlerin doğru ya da yanlışlığını okurların takdirine bırakalım.

                Yolsuzluk, Üniversite bütçesinin kullanımı, mali hiçbir konunun gündeme getirilemediği halde eleştirenlerin,  ?Ahmet Hoca siyasetle de ilgileniyor, siyasete müdahil oluyor? deyip sadece bu noktadan O´nu eleştiriyorlar.

               Peki acaba, üniversiteden iş ve ihale isteyip alamayanlarla siyasi menfaatleri zedelenen menfaatperest kimseler ya da yolsuzluk yapmaya kalkışan bazı bürokratların foyasını ortaya çıkardığı kimseler eleştiriyor olabilir mi?  Bunu da düşünmek gerekir değil mi?

             Ahmet Hoca´nın geçmişine baktığımızda, 1970´ten beri Milli Nizamdan bu yana bu davanın bir mensubu olarak karşımıza çıkıyor. Kanunun verdiği bir hak olarak Üniversite öğretim üyelerinin siyasi görüş beyan edebileceklerine ve hatta siyasi partilerin organlarında görev alabileceklerine dair kanunlar çerçevesinde siyasi görüş beyan etmesi hakkı değil midir?

                 Bilim insanlarının, bulundukları illerde, ekonomik dengelerin sağlanması, her alanda ihtiyaç duyulan hizmetlerin halkın nabzını ölçerek ortaya koyması, siyasi arenada halkın çıkarlarının ne olacağı gibi verileri araştırması ülke yararına katkı sağlamaz mı? Siyasi alanda yapılan bazı eksiklik ve yanlışlıkları düzeltsinler diye eski tanıdık dost ve arkadaşlarından bazı ricalarda bulunup hatırlatmalar yapmasını siyasete karışmak olarak değerlendirenlerin yanlışlıklarını dile getirdiği için eleştiriliyorsa, bu onun doğru bir iş yaptığını da göstermiyor mu?

           İçinde bulunduğumuz seçim atmosferinde, bugünlerde siyasete atılanların veya atılacakların, Ahmet Hoca´dan görüş,  fikir ve destek almak için ziyaret ettiklerini duyuyoruz.

          Eleştirenlere bakıyoruz toplumda karşılığı olmayan, itibarları bulunmayan değer verilmeyen, Mardinlilerin önemsemediği şahsiyetler olduğunu da ilave edelim. Biz Mardinliler olarak, daha yapması gereken çok hizmet olduğunu hatırlatarak, Ahmet Hocayı destekliyor, Üniversitemize ve şehrimize kazandırdıklarından dolayı teşekkür ediyoruz.

                       

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
@
Mehmet ÇELİK

Mehmet ÇELİK

DİĞER YAZILARI Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı 08-06-2021 23:08 Ankara’da Dostlar Buluşması! 06-06-2021 21:31 Mardinspor Nihayet! 31-05-2021 23:07 Melankolik Takılımlar! 28-05-2021 01:29 Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı 12-05-2021 11:01 Balans Ayarından Etkilendik Mi? 10-05-2021 09:46 Süleyman Bölünmez ve Mardin! 08-05-2021 11:30 Dr. Zeynel Abidin Erdem 05-05-2021 10:50 Mardin ve UNESCO 04-05-2021 12:36 Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 01-05-2021 21:17 1 Mayıs İşçi Bayramı 01-05-2021 10:57 Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet 23-04-2021 22:51 Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? 12-04-2021 15:13 Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! 12-04-2021 14:54 Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek 22-03-2021 10:34 Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! 24-01-2021 10:18 Mardin’de Neler Oluyor! 27-02-2021 10:05 Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi 28-02-2021 10:04 Abi Niye Yazmadın? 03-04-2021 08:47 Asayiş Berkemal mı? 30-10-2020 19:29 Belediye Başkanı Dediğin 22-10-2020 21:07 KHK Mağdurları! 11-10-2020 13:36 Bir Vali'nin zor anları 20-09-2020 07:45 Araştırma hastanesi olsaydı! 05-09-2020 21:10 Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi 28-08-2020 12:27 Vali Demirtaş Hizmet Adamı 14-08-2020 11:03 Mardinspor Nereye Gidiyor? 08-08-2020 08:36 Kayyım uygulaması yara mı aldı? 01-08-2020 11:47 24 Temmuz Basın Bayramı 23-07-2020 22:31 Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? 23-07-2020 08:02 Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı 10-07-2020 10:43 Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? 05-07-2020 17:20 Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? 30-06-2020 08:32 Şehirler ve Kentler! 19-06-2020 22:52 Vali'nin Ardından 12-06-2020 23:20 Bitmeyen Yol! 07-06-2020 09:45 DİKA´da Neler Oluyor? 14-05-2020 16:15 Dünya Basın Özgürlüğü Günü 03-05-2020 14:53 Koronavirüs´ün faydaları 01-05-2020 22:57 UYAN TÜRKİYEM..!!! 23-04-2020 12:51 Hoş geldin Şahr-i Ramazan! 21-04-2020 13:59 Sosyal Mesafeye Yumruk! 11-04-2020 08:38 Su zammı Geri Çekilsin! 09-04-2020 14:00 SOSYAL MESAFE! 06-04-2020 13:14 Günaydın Canlar! 05-04-2020 13:45 Bu Kavga Niye? 31-03-2020 22:52 Koronavirüs ve sorumluluklarımız 23-03-2020 13:31 İnsanda gurur olmalı 04-02-2020 22:20 ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI 23-01-2020 22:32 Yeni Yıl mı? Boş Ver! 30-12-2019 21:56 Mardin ve Tanıtım Günleri 03-12-2019 23:32 Milletvekillerine Çakar! 26-11-2019 23:31 Topuklu Efe! 19-11-2019 21:30 Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç 26-10-2019 05:32 Yılmaz Altındağ ve DİKA 28-09-2019 23:32 Rektör Özcoşar ve Üniversite 15-09-2019 20:43 Batman´da iki gün! 09-09-2019 09:01 Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor 09-07-2019 12:33 Seçimi Kim Kazandı 24-06-2019 10:18 Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları 21-06-2019 12:29 Mardin ve Turizm 10-06-2019 23:26 En Pahalı Havaalanı Mardin´de 17-05-2019 00:54 Mardin Lisesine Ne Oldu? 11-05-2019 02:15 Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! 06-05-2019 23:55 Hercai dizisi ve gerçekler 08-04-2019 22:04 Hentbol Camiası Ne Der? 04-04-2019 23:31 İki Harika Merkez 29-03-2019 08:49 Mardin´de Hentbol! 24-02-2019 21:24 Pota´nın Başakları Coşturdu. 09-02-2019 23:15 Mahalle Bakkallarına Yazık! 05-02-2019 22:12 Sporun Gücü 03-02-2019 23:35 Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? 09-01-2019 19:34 Yeni Yıla Merhaba! 30-12-2018 22:21 Teşekkürler MBB Spor! 19-12-2018 21:37 Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı 09-12-2018 23:36 Yönetici ve Sosyal Dokunuş 06-12-2018 21:37 Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça 03-12-2018 23:23 Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! 15-11-2018 21:36 Hasankeyf´in Leylekleri! 05-11-2018 21:49 Kirlenen Siyaset mi? 31-10-2018 23:07 Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 22-10-2018 22:10 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü 23-07-2018 22:00 Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. 29-06-2018 20:09 Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. 10-06-2018 16:24 Aşiretler devre dışı mı? 22-05-2018 09:14 Kurumlar ve Makamlar... 22-04-2018 09:02 Hasankeyf Üzgün? 15-04-2018 07:22 Kadın Olmak! 07-03-2018 22:42 Mardin´de Basketbol Şöleni? 24-02-2018 22:52 Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. 20-02-2018 20:14 Yaşanmışlıklar!.. 17-02-2018 18:16 Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! 08-02-2018 07:21 Mardin´in Efsane Valisi.. 05-02-2018 22:18 Artuklu Üniversitesi Kampüsü? 21-01-2018 21:39 Ak Parti ve Fabrika Ayarları.. 30-12-2017 09:20 Ak Parti İl Başkanı Kim Olacak? 29-11-2017 23:14 Doğru Şeyleri Yanlış Yerde Tartışmak? 27-11-2017 00:34 LGBT Çığırtkanlığı... 20-11-2017 21:36 Mardin Valisine Teşekkürler? 16-11-2017 22:01 Hop Geçidi Eziyeti!.. 01-10-2017 08:20 Siirt´te Genç Yönetici Rüzgarı 27-09-2017 04:33 Yılın Annesi Kim Olmalı? 10-05-2017 21:46 Evet mi? Hayır mı? 13-04-2017 21:22 Çocuklara Kıymayın Efendiler! 05-04-2017 07:11 Karnaval Gibi Kadınlar Günü Kutlaması.. 10-03-2017 09:54 Çalışan Gazeteciler Günü 10-01-2017 23:19 2016 Yılı Terörist mi? 29-12-2016 21:38 Dolarım Yok Ki Satayım 04-12-2016 22:46 Depresyona Alışmak! 04-11-2016 17:49 İnternet Neden Kesildi? 27-10-2016 00:10 Kraliyet Nişanı Erdem´e verildi. 05-10-2016 23:11 Halk Aldanmış Olamaz mı? 13-09-2016 15:17 Cemaat,Tarikat-Siyaset 07-08-2016 13:47 DARBE VE SONRASI 21-07-2016 10:20 Bu Vali Mardin´de İş Yapar 23-06-2016 13:20 GAZETECİLERİ DÖVMEK 12-06-2016 11:15 Furkan´ın Vali Amca Arkadaşı 04-06-2016 12:07 GAZETECİLER MARDİN´İ YAZDI. 01-06-2016 07:18 SİYASETÇİ BİR ŞEHRİ DEĞİŞTİREBİLİR Mİ? 16-05-2016 15:11 ELEKTRİKLER KESİLİRSE.. 30-04-2016 23:04 Yeniden Merhaba! 18-04-2016 11:55 GAZETECİLER BAYRAMI VE İDARECİLER GÜNÜ.. 09-01-2016 09:56 Ölüm kaderi midir yoksulların? 28-12-2015 22:04 HABUR NEDEN KAPALI? 21-12-2015 12:09 Türkiye Ak Parti Dedi. 02-11-2015 09:54 Hangi Parti Güç Kaybetti.. 16-10-2015 11:54 Memleketim Kan Gölü...! 10-10-2015 22:57 Buruk Bayram 23-09-2015 12:22 SESSİZLİĞİN ARKASINDAKİ FIRTINA.. 07-09-2015 16:16 Erken Seçim ve Barış Günü... 30-08-2015 23:19 KAN ÜZERİNE SİYASET 11-08-2015 20:58 BASIN BAYRAMI! 24-07-2015 15:05 Kimdir Devlet? 12-07-2015 11:33 Gazetecilerin Yerel Sorunları 07-07-2015 14:12 Suriyeli Mülteciler Ve İnsani Yardım. 06-07-2015 14:40 Kızıltepe Kaymakamı? 29-06-2015 01:02 Sayın Vali Açıklama Bekliyoruz.. 27-06-2015 10:02 Çevre Katliamına Seyirci Kalanlar 24-06-2015 15:59 AK Partide Süreç? 17-06-2015 23:52 TÜRKİYE?NİN YENİ PARTİSİ? 08-06-2015 14:49 Mardin?de HDP ŞOV.. 03-06-2015 23:09 Artuklu Üniversitesi Hep Aynı! 24-05-2015 00:09 Mardin ve Bienal.. 16-05-2015 23:38 KENAN EVREN'İN CENAZE TÖRENİ 11-05-2015 23:03 Ak Parti Adayları Sürpriz mi? 07-04-2015 22:03 STK`LAR ve TEMAYÜL 27-03-2015 18:45 Mardin Valiler Cenderesi 20-02-2015 10:03 Mardin Valiler Cenderesi 19-02-2015 23:38 SEVGİLİLER GÜNÜ 13-02-2015 11:42 Bir Şehrin Suyu Kesilir Mi? 23-01-2015 21:29 ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ.. 09-01-2015 11:06 GÜLE GÜLE 2014? 04-01-2015 13:13 CEMAAT SOKAĞA DÖKÜLDÜ? 20-12-2014 15:17 Üniversite de sular durulacak mı? 07-12-2014 09:21 Artuklu üniversitesi'nde Geç Yapılan Operasyon... 18-11-2014 11:24 MARDİN?DE GECE YARISI PROTESTOSU? 07-10-2014 13:25 BAYRAM GELDİ? 03-10-2014 13:26 Mardin'de İşler Rayında Mı? 17-09-2014 11:57 Dünya Barış Günü (!) 01-09-2014 15:48 MARDİN GARİP BİR ŞEHİR? 28-08-2014 14:53 SURİYELİLERE BİRAZ DAHA HOŞGÖRÜ 26-07-2014 22:42 GAZETECİLER GÜNÜ? 23-07-2014 13:07 BİR DOKUN BİN AH İŞİT. 01-07-2014 10:10 AŞKIN ADI GÜL. 07-06-2014 14:04 MERKEZ VALİLİĞİ YOLU MARDİN'DEN GEÇER 24-05-2014 11:02 ÖLÜMÜN DİĞER ADI SOMA 15-05-2014 15:51 MEMLEKETİMDEN İNSAN MANZARALARI 06-05-2014 20:39 ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ HEPTEN VUKUATLI 26-04-2014 11:52 ZİNCİRİYE VE PTT NEDEN TURİZME KAPALI 15-04-2014 15:20 İKTİDAR-CEMAAT 23-12-2013 10:20 MARDİN'DE AŞİRETLER ÇATIŞMASI BEKLEMEYİN. 18-12-2013 15:10 ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ YİNE SONUNCU! 16-12-2013 18:10 VEJDİ KAHRAMAN AK PARTİ ADAYI? 08-12-2013 09:35 DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ 03-12-2013 13:11 ÖĞRENMENİN YAŞI YOK ! 29-11-2013 14:11 TEMAYÜL YOKLAMASI 13-11-2013 13:27 BİZİM KUŞAK ÇOK ŞANSLI 07-11-2013 14:22 VALİ HAKLI BENCE! 23-10-2013 16:47 DÜNYA BARIŞ GÜNÜ... 01-09-2013 00:00 SURİYE-MISIR VE TÜRKİYE?NİN DURUŞU 22-08-2013 00:00 BASIN BAYRAMI 24-07-2013 00:00 AH BÖYLE BİR REKTÖRÜMÜZ OLSA.. 19-07-2013 00:00 DAHA İYİ BİR MARDİN İÇİN VALİYE DESTEK 20-06-2013 00:00 REKTÖR?ÜN KÖPEKLERİ 06-06-2013 00:00 SAHİ TÜRK BAHARI MI YAŞANAN 01-06-2013 00:00 MARDİN`E HOŞ GELDİNİZ SAYIN VALİ 29-05-2013 00:00 REKTÖR OMAY NEDEN SUSKUN? 23-04-2013 00:00 ÇÖZÜM SÜRECİ? 05-02-2013 23:00 SEÇMELİ KÜRTÇE DERSİ 03-10-2012 00:00 Habur?da Görüntü Kötü 27-03-2012 00:00 MAYIN TARLASI 13-09-2011 00:00 PARASI OLAN YAŞASIN ANLAYIŞI? 25-04-2010 00:00 NUSAYBİN SINIR KAPISI, ÇİLE KAPISI. 14-03-2010 23:00 KURUM AMİRLERİ ARKADAŞIMIZ DEĞİLDİR 06-02-2010 23:00 MARDİN KABUĞUNU KIRDI 10-06-2009 00:00
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
TAKIMOPuanAV.
1Beşiktaş4084+45
2Galatasaray4084+44
3Fenerbahçe4082+31
4Trabzonspor4071+13
5Sivasspor4065+11
6Hatayspor4061+9
7Alanyaspor4060+13
8Fatih Karagümrük4060+12
9Gaziantep FK4058+8
10Göztepe40510
11Konyaspor4050+1
12Başakşehir FK4048-12
13Çaykur Rizespor4048-16
14Kasımpaşa4046-10
15Yeni Malatyaspor4045-4
16Antalyaspor4044-14
17Kayserispor4041-17
18BB Erzurumspor4040-24
19MKE Ankaragücü4038-19
20Gençlerbirliği4038-32
21Denizlispor4028-39
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
13.05.2021
ANKET VAKTİ TÜMÜ
Sosyal medyaya mı internet medyasına mı güveniyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
ARŞİV ARAMA