USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Çalışan Gazeteciler Günü

10-01-2017
Google News

          Gazeteciler, 10 Ocak 1961 yılında yürürlüğe giren 212 sayılı kanun ile, günümüzde fazla görülen, bir çok alanda haklarını aldı.

         Yarım yüzyıl önce gazetecilere tanınan hak ve özgürlükler, süreç içinde iktidarlar tarafından, en fazla da 12 Eylül Darbesi ile geri alındı, alınmaya çalışıldı.

         56 yıl önce basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve  en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvence altına alan yasa, günümüze biraz topal, biraz kanadı kırık halde gelebilmiştir.

         Gazetecilere geçmişte verilen hak ve özgürlükler; iktidarlar tarafından fazla görülmüş olmalı ki, iyileştirileceğine, mevcut hakların  ve en önemli olarak değerlendirdiğimiz özgür haber yapma, yapılan haberlerden, yazılanlardan  sorgulanan, hatta tutuklanan gazeteciler  dünya ülkeleri sıralamasındaki yeri ile kısıtlanmış görüntüsünü veriyor.

          Gerçekleri yazmaktan korkan, haberleştirmekten tereddüt eden bir gazeteci ve gazetecilik anlayışının ülkemize, milletimize ve demokrasimize zarar vermekten başka bir işe yaramayacak gibi geliyor bana!

        İçinde bulunduğumuz çağda, globalleşen dünyada haberciliğin evrenselleştiği, gelişen teknolojinin antidemokratik hal ve davranışları dünya gündemine oturttuğu günümüzde, özgür basının ve doğru haberciliğin önemini bir kat daha arttırmaktadır

       Olaylara at gözlüğü ile bakan, kral çıplak demekten korkan bir basının felaketlere ışık tutacağını görmemek mümkün mü?

           Basın  ve  ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazı olduğunu söylemek ve bu yolda saf tutmak kadar,  özgür basının, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında geldiğini söylemek de vatanını seven herkesin savunması gereken olgudur diye düşünüyorum.

      Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracı değil mi?

       Çağdaş  ve demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle anlam bulmuyor mu?

        Gazetecilerin düşüncelerinden dolayı sorgulanmadığı, yazdıkları haber ve yorumlarından dolayı tutuklanmadıkları bir ülke  vatanını ve milletini seven her gazetecinin beklentisidir.

         Bu toprakları vatan edinen, al bayrak altında ülkenin birliğini, halkların kardeşliğini benimseyen vatan evlatlarının, özgür haber yapma ve ifade özgürlüğü hakkını en üst düzeyde  kullanacağı bir ülke, bir basın bayramı diliyorum.

    Gazeteciler günü ile çakışan, birlikte görev yaptığımız değerli idarecilerin gününü de kutluyorum

    Meslektaşlarımın ?10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramını? kutlu olsun...

 

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..