USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı

10-04-2021
Google News
Tüm acımasızlığıyla süregelen yaşamımıza hakıim olan bu iklim birçok değerimizi beraberinde götürüyor.
Geleneklerimiz-göreneklerimiz diyorduk yok oldu gitti.
Birlikte yaşama isteğimizin yerinde yeller esiyor.
Yardimlaşma-dayanışma hasletinden eser yok.
Hoşgörü ve bağlı olarak affedebilme erdemini ara ki bulasin.
Şimdi de sevgi ve saygı kavramlarını unuttuk.
İhtiyacı olanlardan bir zerrecik sevgiyi esirger duruma geldik. Sevgisiz yaşam olmaz diye düşünmekten vazgeçtik.
Toplumun bir arada yaşayabilme kuralının saygıdan geçtiğini unuttuk. Bireyin topluma sunabileceği en değerli hediyenin saygı olacağını düşünmeden....
İnsan yaşamında madde her ne kadar gerekli olsa da ; yokluğu çöküntü yaratmaz, yok etmez.
Lâkin mananın yok oluşu 8 şiddetinde bir deprem gibi her tarafı yeknesak eder.
Şefkata ihtiyacı olana bir tutam sevgi....
Toplumun değerlerine saygı,
Yasalara saygı,
Fikirlere saygı,
Büyüklere saygı gücün ve kudretin temel direğidir.
Egolarımıza ve kibirimize yenik düştüğümüz bu günlerde; maneviyatın mihenk taşı olan bu ulvi değerlerde ne yazık ki sarsıntılar yaşanmakta .
Ayrıştırıcı söylemlerle yaratılmak istenen ortamda ; hoşgörü ve tahammül duygularını yok sayarak sevgi fukaraligi oluşturma yolunda adımlarımızı siklastirmaktayiz .
Turk- Kürt çelişkisi....
Alevi- Sünni tartışmaları....
Müslüman- Hıristiyan ayırımcılığı gibi yaklaşımlar; yaratılmak istenen ve hatta nisbeten de olsa yaratılmış olan sevgi eksikliğinin ürünüdür.
Halen yaşanmakta olan ve toplumun büyük bir kısmını olumsuz etkileyen, yine büyük bir kesimin tasvip etmediği yönetimsel kararların kaynağında da yasalara saygının kalmadığı gerçeği yatmakta .
Toplumsal mutabakatin yok sayıldığı, yasaların tanınmadığı bireysel kararlar, hukuku yok sayan bir anlayışın tezahürüdür.
X X X
Yerelde bir saygı eksikliğinden bahsedip , gerekli saygının sağlanması yönünde bazı istekleri dile getirmeye calışırken; konu dallanıp- budaklanıp nerelere geldi....
Konu Artuklu ilçesinde ivedilikle çözülmesi gereken mezarlıklar konusuydu.
Zaruri bir ihtiyaç haline gelmiş derli-toplu ve usulüne uygun mezarlık, vatandaşın öncelikli beklentilerinden biridir .
Ihtiyaca cevap verecek nitelikte mezarlığın bitişine kadar ; mevcut mezarlıkların ıslah edilmesi, bakımının sağlanması ve en önemlisi korunması gerek.
Her yerde bulundugu gibi; Mardin'de de bulunan madde bağımlısı bazı kişilerin uğrak yeri haline gelmiş mevcut mezarlıklar , yetmiyormuş gibi bazı sadist ruhlu psikopatlar tarafından tahrip edilip perişan duruma getirilmekte.
Mezarlara karşı yapılan bu saygısızlıgın önlenmesi için öncelikle yüksek koruma duvarlarının yapılması ve mezarlıkları gece gündüz bekleyecek bekçilerin görevlendirilmesinin gerekli olduğuna inanıyorum.
Zaman zaman belediyelerce mezarlıkların korunması amaclı duvarların yapıldığı görüldüyse de ; iki-üç sıralı örülen duvar bir çözüm olmamış, isteyen istediği noktadan atlayarak amacına ulaşabilmiştir.
İşin daha da traji-komik yani ; mezarlık alanını işgal edip kendine avlulu-bahçeli, 3+1ev inşa edenlere ve daha da ilginci başka yer yokmuş gibi yine mezarlıklara bir değil iki okul yaptırmış olanlara müdahele edilmeyişi olmuş.
Şu anda dahi ; mezarlık manzaralı ve mezarlığa sıfır durumda olan okullarda körpecik çocuklar eğitim görmekte. Ders anında pencereden baktığında ağlayıp-dövünenlerin eşliğinde gömülen cenazeleri izleyen ve teneffüste mezarlar arasında saklambaç oynayan çocuğun psikolojisini merak eden olmamış bugüne dek.
Yaşadığımız sürece sevgi ve saygıyı birbirimizden esirgeyecek duruma gelmiş isek te ; gelin ölülerimize saygıda kusur etmeyelim.
Yarın taslari kirilmis , tahrip edilmis mezarin sahibi birimizden biri olabiliriz.
Yarın birimizden birinin mezarı başında esrar sarılıp içilebilir, tiner çekilebilir....
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
İşler Bayağı "Yaman" durumda! Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..