USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak"

19-03-2018
Google News

          Bir süre önce; başta bölgemiz olmak üzere tüm Türkiye´yi meşgul eden elektrik enerjisindeki kayıp-kacak konusunda bir paylaşımda bulunmuş, konunun insanımız üzerinde yarattığı maddi-manevi etkileşimi anlatmaya çalışmıştım.

        Konunun özellikle bölgede yaşamakta olan vatandaşları çok mustarip ettiğini aldığım teşekkür ifadeleri taşıyan yorumlardan öğrendim. İnsanlar başkalarından kaynaklı kayıp-kacak elektriğin bedelini haksız bir uygulamayla ödedikleri yetmiyormuş gibi "potansiyel hırsız" gibi anılmaktan son derece rahatsız.

           Daha önce sadece tespitlerimle yapmış olduğum konu ile ilgili değerlendirmeleri bugün "sebep-sonuç" ilişkileriyle ele alıp başka bir perspektifle pekiştirmeye çalışacağım.

           70´li yıllarda zamanın en büyük projesi olarak başlatılan ve bölgemizin makus kaderini değiştirecek devasa bir yatırım olarak tanıtılan Güneydoğu Anadolu Projesi(GAP) ilgiyle izlenmiş ümitle beklenmeye başlanmıştı. Verilen tarihte bir türlü bitirilemiyordu bu dev yatırım. Gelen giden tüm hükümetlerin kısıtlı ödemelerle sürdürdüğü çalışmalar son 16-17 yılda adete durma noktasına gelmiş, senelerdir bitmesi beklenen proje durma aşamasına gelmişti.

         Aşağıda son 20 yılda GAP´a ayrılan ödenekleri sıraladığımızda, sürekli azaldığını göreceğimiz ödeneklerle hükümetlerin GAP´a olan ilgilerinin nasıl azaldığını göreceğiz ve "sebep-sonuç" ilişkileriyle "kayıp-kacak" olayını değerlendireceğiz.

             1998 yılında GAP´a ayrılan ödenek eski parayla 1 katrilyon 302 trilyon, 1999 yılında 1 katrilyon 065 trilyon, 2000 yılında 1 katrilyon 537 trilyon,2001 yılında 689 trilyon, 2002 yılında 849 trilyon,2003 yılında 815 trilyon, 2004 yılında 818 trilyon, 2005 yılında 20 trilyon, 2006 yılında 25 trilyon ve 2007 yılında 24 trilyon olurken bu projeye karşı olan bakış açısı net bir şekilde gözükmüş oluyor. Oysa başka illere gerekli gereksiz hazırlanan projelere aktarılan ödeneklerle GAP rahatlıkla tamamlanabilir, sulama kanallarıyla sulanacak Mezopotamya ovası bereketini sunmuş olacaktı

             İşte "sebep-sonuç" ilişkileri tam burada başlıyor.

               GAP´a ayrılan ödenekler yeterli düzeyde olsaydı GAP bitmiş olacak, sulama kanallarıyla tarlalar cazibeyle sulanmış olacak, yeraltı sularının ciddi manada azaldığının açıklanmasına rağmen çiftçiler büyük harcamalarla kuyu açmaz, o kuyuları faaliyete sokmak için motopomplar takmaz, pahalı olan elektrik ücretlerinin altında ezilerek kayıp-kacak oluşmaz, böylelikle faturasını zamanında ödeyen, kayıp-kacakla bir ilgisi olmayan aboneler kendilerini ilgilendirmeyen ödemeleri yapmayacağı gibi "potansiyel hırsız" olarak anılmaktan da kurtulmuş olurdu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Evet Barış, Hatta Hemen Şimdi Ama Önce Kendinle Barış! Okul Zili Çalarken! 50 Yıl Önce, 50 Yıl Sonra İbretlik Bir Hikaye Bu Ne Hadsizlik?.. Rakamların Dili Ödüller Üzerine! Yangın Yerine Hangi İtfaiye? Bu Konu da Sulandırıldı! Soyadı, Aile Adı, Lakap Bir Mardin Masalı Ezanı Kim Susturdu? Kaybolan Efsaneler Mardinspor'dan Haber Var Amacından Uzak Grup Toplantıları N E R E D E N N E R E Y E E E.. Ö Z E N E D A V E T !... Neler Oluyor Bize? SAÇMALIKLARDAN SEÇMELER Bakım Masrafları Yük Oluyormuş... Ali Yazar, Veli Bozar! Keşke Yanılan Ben Olsam ... Beyin bilmesin, beynin bilsin! Bugün Günlerden Mardinspor! Akılla Alay Etmek Diriye Yoksa, Ölüye Biraz Saygı Her Görüş, Her Fikir Saygıdeğerdir R İ T U E L İ S T T I P Aranan Kan Bulunmuştur! Yeter ki benim olsun, Küçük olsun Ekonomik Seyrusefer Mardin Ziraat Fakültesi Senin Hakkındır Şiddetle Kınıyorum Mardin'e Özlem Atışma! Bugün Günlerden Mardinspor Bundan iyisi, Şam'da Kaysı Sessiz Çığlık Şehiriçi Mektup DEDAŞ Şartel İndirince, Çiftçinin Sigortası attı Adalara Bir Yar Gider Bizlerden Mardin'de Valiliğin Dünü ve Bugünü Elektrik, Şimdi de su Bilmem fark edeniniz olmuş mu Kursak Ve Barsak Arasındaki Trafik SUÇ VE CEZA Bayramı Bayram gibi yaşa(ma)mak Hakem Gözlük Tak! Yanlış yapıyoruz arkadalar Temsilde Kadın HAYATIN GERÇEKLERİ, YAŞAMIN KOŞULLARI, YATAK ODALARINDA DEĞİL ?Çılgın Proje? ve ?Aklı Başında Proje? MAZIDAĞI ve FOSFAT Mardin ve Arapça MARDİN´DE YEREL MÜZİK VE YEREL SANATÇILAR NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR SECİMİ KAZANAN - SECİMİ KAYBEDEN MARDİN´İ TANITANA, MARDİN´E HİZMET EDENE "ONUR ÖDÜLÜ" BİRLİKTE YÖNETMEK VE BELEDİYE MECLİSİ YARIN 8 MART HANGİ KADININ GÜNÜ BİR EL VAR, VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKMAYAN CHP´DE KAZAN KAYNIYOR Seçimin Ardından Spor hem araç,hem amaçtır. Siyasette Yeni Anlayış? Sebep Sonuç " İlişkileri İle Elektrik enerjisinde Kayıp-kaçak" Elektrikte Kayıp-Kaçak! Geçmiş Zaman Hikayesi... 65 Yaş Yolun Yarısı Mı? Mardin´de Mutlu Olmak..