USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var.

10-06-2018
Google News

Madin´de, taşa  ömrünü veren Hıdır Usta vardı!

         Bir tarihi konağa, bir sokağa, bir yapıda isminin yaşatılması gereken.

         Mardin´de ?taş işçiliği, taş işlemeciliği? denildiğinde herkesin işaret ettiği, Yusuf Kıdır usta. Yaşamını, ömrünü Taş İşlemeciliğine? adamıştı.

          12 yaşında başladığı ?Taş İşlemeciliğine? ölünceye kadar devam etmiş. Taş tozları, nem zaman zaman Yusuf Ustayı rahatsız etmiş, kimi zaman romatizmaları, kimi zaman solunum yollarını etkilemiş. Ama Yusuf Usta, Ferhat´in Şirin´e, Mecnun´un Leyla aşkı, dilden dile dolaşan Meü-Zin aşkı gibi taşa aşık olmuştu.

         Mardin´de Taşın Filozofu Yusuf Kıdır usta, 74 yaşında gözlerini hayata yumarken geride bıraktığı, binlerce eserdeki izini, ruhunu, emeğini gelecek nesillere hissettirme yolunda, o günlere tanıklık eden bizlere görevler düşüyor.

     Önceki gün, birlikte görev yaptığımız, Mardin Eski Valisi Mustafa Temel Koçaklar´dan ban bir Whapshap gönderisi geldi.( Koçaklar valinin, görüş ve düşünce ve yol göstericiliğinden her zaman feyiz aldım.)

     Taşa gönül veren Yusuf Kıdır ustaya ait bir çekim. Youtube´de, hayatını, taşla gönüldaşlığını anlatıyor. Gözleri derinlere dalıp, dalıp anlatırken taş işlemeciliğinin inceliklerini ? Taş kaya parçası değildir, dile geliyor, konuşuyor, ben bir şaheserim diyor. Ben taşın dilinden, taş benim dilimden anlıyor, ben taşa, taş bana sevdalıdır. İşlediğim taşlarla yapılan camiler, evler, manastırlar, kiliseler, mezarlar, dönüp dönüp bana bakıp gülüyor? diyor kısa filmde.

       Onunla yaptığım son röportajda Yusuf Usta, hastaydı. Tarih   14 Ocak 2011 ?Ben taşı hep güldürdüm. İşleyip nakışladığım taşın karşısına geçtiğimde taş bana gülüyor. Tarihi bir bina, bir cami, bir minare veya bir mezarın yanından geçerken işlediğim taşlar adeta benimle konuşuyor. Selamlaşıyoruz, karşılıklı sohbet ediyoruz. Taşın dile geldiğine tanık olmanın verdiği hazzı, zevki anlatmak çok zor. 54 yıldan beri taş işliyorum, ömrümün sonuna kadar işlemeye devam edeceğim. Ve tekrar dünyaya gelirsem yine taş işleme sanatı ile uğraşacağım. Mardin taşının bir özelliği de insanla bütünleşmesi ve insanla yaşamasıdır. Bir evde insan yaşamazsa taş küser ve kısa sürede dökülmeye, çürümeye başlar. Yapıların iç kısımlarındaki işleme taşların gıdası insan nefesidir.? Diyordu.

         Taşlara 62 yıl, bereket duası, su damlası, hayvan figürleri ve geçmişten gelen şemsi motifleri işledi Yusuf Usta.

          Prens Charles, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bir çok lidere, dili döndüğünce taşı anlattı Yusuf Usta.

          Hayata gözlerini yumarken, Yusuf Usta´ya, çıraklarının hazırladığı mezar taşı gülerek ? Gel Ustadım? dercesine çağırıyordu. İki gönüldaş, iki aşık, iki sevdalı yine birlikte olacaktı.

          Yusuf Kıdır, Mimar Lole gibi değerler her zaman gelmez. Mimar Lole´nin adı bir sokağa verilerek yaşatıldı.

         Peki Yusuf Kıdır usta bunu  hak etmiyor mu?

          Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, Sayın Mustafa Yaman´ın duyarlılığına, bir çok konuda  tanık oldum.

          Bir tarihi sokağa  ya da taş işlemesi bir yapıya, Yusuf Kıdır Ustanın, isminin  verilerek yaşatılması konusunda da duyarlı olacağına inanıyorum.

          Sayın Mustafa Yaman Vali, konuyu haberleştirmek için sabırsızlanıyoruz.

 https://www.youtube.com/watch?v=fklXtcV0DOg&feature=youtu.be

https://youtu.be/fklXtcV0DOg

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..