USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
EĞİTİM

Ahmet Türk; ?Bugün devir aldığımız büyükşehir belediyesinin borcu 406 milyon lira"

Türk İlk Genel Meclis Toplantısında,"Mardin Büyükşehir Belediyesi toplamda 1 milyar 26 milyon Türk lirasıyla borç altında"

Ahmet Türk; ?Bugün devir aldığımız büyükşehir belediyesinin borcu 406 milyon lira"
19-04-2019 08:05
Google News

Mardin Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Basına ve kamuoyuna açık başlayan birinci Belediye Meclis toplantısı Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk´ün konuşma yapmasıyla başladı. Ahmet Türk; ?Bugün devir aldığımız büyükşehir belediyesinin borcu 406 milyon lira. 63 milyon borç ile devir ettiğimiz belediyeyi 406 milyon borç ile devir aldık. MARSU da devir aldığımız borç 620 milyon lira. Yani aklın kabul etmeyeceği bir borçlanmaya gidilmiş. Bunun nasıl yapıldığını gerçekten çözmekte zorlanıyorum? ifadelerini kullandı.

Ahmet Türk´ün konuşmasının ardından meclis gündeminde yer alan 5393 sayılı 19. Maddesinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda ilk iki yıl için görev yapmak üzere meclis Başkanlık Divanının oluşturulması için oylama yapıldı. 50 belediye meclis üyesinin oy kullandığı toplantıda; Meclis birinci başkanvekili Figen Altındağ, meclis ikinci başkan vekili Nazım Kök, Asil katip Üyesi Havva Balcı, Yedek Katip Üyesi Helin Öncü seçildi.

Türk Toplantı açılışına ?Yerel seçimlerden yeni çıktık. Yeni bir dönemin kapısını aralıyoruz. İnanıyor ve umut ediyorum ki bütün belediye başkan arkadaşlarımız iktidar ve muhalefetle bu halkın sorunlarını çözmek için ortak bir akıl ve irade ile uzlaşarak halkımızın yararına olan hizmetleri yürüteceğiz? diyerek konuşmasına başladı. Şeffaf bir şekilde hareket edeceklerini ve kolektif bir çalışma çabalarının olacağını hatırlatan Türk ?Bizim için önemli olan halkın iradesinin sandığa yansımasıdır. Tartışmalar ne düzeyde olursa olsun bugün irade tecelli etmiştir. Tartışmaları bir tarafa bırakarak halkın iradesini esas alan bir yaklaşımla hep birlikte bu mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor. Çünkü demokrasilerin tek vazgeçilmezi, demokrasi ve halkın iradesini esas almaktır. Biz bu anlayışla arkadaşlarımızla doğru bir siyaset yapacağımıza Mardin´imizin ve halkımızın ihtiyaçlarına göre kararlar alacağımıza inanıyorum? ifadelerin kullandı.

Büyükşehir Belediyesi´nde borç 406 milyon

Belediyenin borçlarına değinen Türk ?Büyükşehir belediyesine kayyum atandığı zaman belediyenin kasasında 95 milyon tl nakit paramız vardı. Kuruluş aşamasında ilçelerin bütün borçları büyükşehire yansıltılmıştı. Sonuç olarak ayrıldığımız gün 63 milyon lira borç ile biz belediyeyi devir ettik. Ancak bugün devir aldığımız gün büyükşehir belediyesinin borcu 406 milyon lira. 63 milyon borç ile devir ettiğimiz belediyeyi 406 milyon borç ile devir aldık? dedi  

MARSU´da borç 620 milyon

 Türk MARSU´daki borçlarla ilgili olarak ?Devir aldığımız borç 620 milyon lira. Yani aklın kabul etmeyeceği bir borçlanmaya gidilmiş. Bunun nasıl yapıldığını gerçekten çözmekte zorlanıyorum. Çünkü marsunun yapısına baktığımızda bütün gelirlerini topladığımızda 6 milyon lira geliri olan bir yerde 620 milyon lira borçlanma olarak ortaya çıkıyor. 620 milyon lira ile MARSU´yu devir aldık. Bırakın Mardin Büyükşehir Belediyesinin Türkiye´de hiçbir belediye bizim gibi bu borçla hizmet etme şansına sahip olmaz. Tabii ki bizim amacımız bu halka hizmet etmek ve sorunlarını çözmektir. Açıkça konuşmak gerekirse öyle bir belediye bırakılmış ki hiçbir iş yapmayalım ve halkın tepkisini alalım diye böyle yapılmış. Bu halka yazıktır, siyasete yazıktır, demokrasi yazıktır. Belediyeyi bu hale getirenlerle ilgili olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Bunu kamuoyu ile paylaşacağız. Sayın cumhurbaşkanı buraya geldiğinde bir rakam söylemişlerdi, ?Ahmet Türk 690 milyon lira borç bıraktı diye? kendisinin yönettiği belediyeye 63 milyon lira borç bırakmışım. Sayın cumhurbaşkanından randevu talep edecem ve bu gerçekleri kendisine ileteceğim. Tabii ki kendileri randevu verirlerse. Sonuçta ne olursa olsun biz halkın iradesini temsil ediyoruz. Baskılar ve farklı formüller karşısında da asla ve asla boyun eğmeyeceğiz. Bu işi yapanlar, demokrasi adına yola çıkanlar her riskide göze almak zorundalar. Bunun için bildiklerinimizi gündeme taşıyacağız, halkımızla paylaşacağız. Parti olarak doğrulara sahip çıkmak ve savunma gibi bir sorumluluğumuz vardır. İki yıldan fazla bir süre büyükşehir belediye başkanlığını üstlendim. Özel kalemde harcadığım para 2 milyon 870 lira benden sonra harcanan para bu süre içerisinde 9 milyon 406 bin lira bunun da bilinmesini istiyorum? ifadelerini kulandı.

 


SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ