Asker Kore gazisini unutmadı

YAŞAM
26-09-2015 23:30
Google News

Mardin Tugay Komutanlığı Tarafından görevlendirilen bir Albay hasta olan Kore gazisi Kemal Yertüm´ü evinde ziyaret etti

Asker Kore gazisini unutmadı

    Haber:Adnan Avuka         

          İki yıldan beri   zorlukla ayakta  kalabilen ve  bugünlerde resmi bayramlarda ortalarda görünmeyen Mardin´in tek Kore gazisi Kemal Yertüm karşısında bir  Albayı  görünce ?Buyur Komutanım? diyerek  yerinden ayağa kalkmak istedi. Ancak Albay  Kore gazisi Kemal  Yertüm´ün  ayağa kalkmaması için müdahale etti.  Görevli Albay Kore gazisinin elini öperek bayramını kutlayınca,duygulu anlar yaşandı..

           Mardin Tugay Komutanlığı tarafından görevlendirilen  bir Albay Mardinli son kore  gazisi olan Kemal Yertüm ?ü  Diyarbakır Mahallesindeki evine giderek ziyaret etti.  Albay ?Beni Tugay Komutanı gönderdi. Selamlarını iletmemi istedi, bayramınızı kutluyor. Komutanımız göreve gitti, kendisi gelip sizin ve ailenizin bayramınızı kutlayacaktı. Görevi nedeniyle gelemedi,ben görevlendirdi.Ancak görevi nedeniyle gelemedi? dedi

          Mardinli son  Kore Gazisi Kemal Yertüm, ziyaret karşısında çok duygulandığını belirterek ?Allah sizleri başımızdan eksik etmesin, Televizyonlarda , askerlerimizin, polisimiz şehit edildiğini görüyorum. Yazık, günahtır, bu olaylar dışarıdan tertip ediliyor. Artık herkes bunu bilmelidir. Ben burada bu manzarayı görünce gözyaşlarımı tutamıyorum. Bu mübarek bayramda yine şehit var  Allah ailelerine sabırlar versin. Allah sizlere ve Silahlı Kuvvetlere  zeval vermesin. Sizler olmasaydınız bu ülkenin hali ne olacaktı,Allah sizleri  beladan  korusun? şeklinde duygularını dile getirdi.

            Kendi evimde ölmek istiyroum

         Kore´de Türk  Askerlerinin destan yazdığını  ifade eden Yertüm  ? çok iyi savaştık, Kore hükümeti  canları pahasına savaşan  Kore gazilerini unuttu. Bizim devletimizden de yeteri ilgiyi göremedik. Bayramdan bayrama veya resmi bayramlarda  bizleri hatırlıyorlar, törenlere katılıyoruz ve daha sonra unutuluyoruz.Şu anda ben oğlumun evinde oturuyorum evim bile yok. Mardin kalesi  Hava Radar Mevzi komutanlığına çevirdikleri zaman evimi bizlerden birkaç kuruş vererek kamulaştırdılar ve bizleri evimizden  çıkardılar. Şimdi evimiz bomboş evimi geri versinler. Zaten şu anda her tarafı kırılmış penceresi yok,ben tamir edeyim yeter ki evimi geri versinler. Ölürsem kendi evimde öleyim başkalarının evinde değil. Bu konuda sayın valimiz  bana yardımcı olsun,paşama selam söyle,Şu anda işsiz olan çocuklarım ve torunlarım vardır,ben onlara  iş istemiyorum, çünkü ülkenin işsizlik durumunu çok iyi biliyorum? şeklinde dert yandı.