Azerbaycan Büyükelçisi Mardin’de

GÜNDEM
04-04-2021 15:59   Güncelleme : 04-04-2021 16:27
Google News

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ı Makamında ziyaret eden Büyükelçi İbrahim “iki devlet, tek milletiz”

Azerbaycan Büyükelçisi Mardin’de

       Mardin-Diyarbakır Metropoliti  Filüksinos Saliba Özmen’i Deyrulzafaran Manastırında  ziyaret eden Büyükelçi dostluk ve birlik mesajları verdi.

      Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Mardin’e geldi. Büyükelçi İbrahim, Mardin’in tarihi ve kültürel doku zenginliğine hayran kaldığını söyledi.

        Mardin Vali Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret eden Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, iki kardeş ülke arasındaki diyalogun her gün biraz daha arttığını söyledi. Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Hazar İbrahim’i Mardin valiliği girişinde karşılayan Vali Demirtaş, ardından beraber şeref defterini imzaladı.

     Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Vali Demirtaş’a Karabağ Zaferinin anısına hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Azerbaycan Cumhuriyetinin bayraklarının olduğu forma ve pul hediye etti.

   Vali Demirtaş ve Hazar İbrahim iki kardeş ülkenin dayanışmasına dikkat çekti.

“Ayrımız gayrımız yok, iki devlet bir milletiz diyen” Vali Demirtaş, ‘’ Hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Azerbaycan Cumhuriyetinin bayrağını gördüğümüzde duygusal anlar yaşıyoruz.’’ dedi.

       Diyarbakır-Mardin Metropoliti Filüskinos Saliba Özmen’i Deyrulzafaran Manastırında ziyarete eden Büyükelçi İbrahim, iki ülke arasında, iki devlet tek millet anlayışının giderek güçlendiğine dikkat çekerek “Cumhurbaşkanlarımız kardeş, vatandaşlar olarak biz de kardeşiz. Türkiye’nin bize gösterdiği fedakarlığı unutmamız mümkün değildir. Her Azerbaycanlı Türkiye’yi kendi ülkesi, kendi evi, Türkiye’de yaşan her kişiyi kardeşi olarak görüyor. Türkiye’den Azerbaycan’a gelen kardeşlerimizi de evlerine, ülkelerine gelmiş olarak kabul ediyoruz. Barıştan, huzurdan yanayız. Bizimle illa da savaşmak isteyenlere de tavrımız nettir. İnsanların mutlu yaşamasını istiyoruz. Mardin’i çok merak ediyordum. Kısmet bugüneymiş. Mardin tarihi dokusu ve kültürel değerleriyle görülmesi gereken bir şehir. Hayran kaldım. Gittiğimiz her yerde sıcak ve samimi bir ligi ile karşılandım.” Dedi.

       Metropolit Saliba Özmen, dünyanın üzerinde yaşayan tüm insanlara yeterli olduğuna vurgu yaparak “Dünya hepimize yeter, Yeter ki yardımlaşalım, samimi olalım, haktan ve hukuktan yana olalım. Dini, kültürel ve sosyal değerlere doyumsuzluklar zarar veriyor, zayıflatıyor. Savaşlar zenginliği, duygular, sarayları yıkıyor. Savaştan elde edilen ganimetler de insanlara huzur vermiyor. Sevgi her güzelliğin temelini oluşturuyor. Azerbaycan’a bir sempozyum  için gelmiştim. Oldukça güzel ve  farklı din ve etnik kökenli insanların huzur içinde yaşadığı bir ülke” dedi.